«Խոսենք անկեղծ. Սերժ Սարգսյանը՝ Ապրիլյան պատերխզմի մասին» հարցազրույցների շարքի երկրորդ մաս.
Ճշմատրությունը հետևյալն է. 2016թ. ապրիլին մեր ագրեսիվ հարևանը հարձակվեց մեզ վրա և պարտվեց: 1994թ.-ից ի վեր սրանք ամենալայնամասշտաբ ռազմական գործողություններն էին, որի ընթացքում հակառակորդը կիրառեց իր զինանոցում եղած գրեթե բոլոր զինատեսակները: Բայց մեր բանակը շատ արագ անցավ պաշտպանության և այնպիսի ուժեղ հարված տվեց, որ մեր թշնամին ընկրկեց: Նրանք կրեցին մեծ կորուստներ, նրանց ծրագրերը ձախողվեցին: Եւ այսպիսի դեպքերում բանակը միայն արժանի է գովասանքի, այլ ոչ թե մեղադրանքի, նույնիսկ՝ քննադատության:
Արդո՞ք այս հանձնաժողովի նպատակը քաղաքական չէր: Ինո՞ւ որոշեցիք գնալ նիստի:
Ինձ հրավիրեցին հանձնաժողովի նիստին: Ես չէի կարող չգնալ, որովհետև թաքցնելու բացարձակապես ոչինչ չունեմ: Նույնիսկ եթե հանձնաժողովականների մասով մտահոգությունները տեղին էին, այո, ես պարտավոր էի գնալ, ասել ողջ ճշմարտությունը և դա պետք է արձանագրվեր: Վերջնական եզրակացություն կանենք, երբ որ քննիչ հանձնաժողովը իր զեկույցը կուղարկի Ազգային ժողով: Ճշմարտությունն ու ողջամտությունը պետք է որ վեր լինեն ամեն ինչից:

Second part of the series of interviews, entitled "Let's speak honestly: Serzh Sargsyan on the April [2016] War," with Armenia’s third President Serzh Sargsyan:
Did the April [2016] war inquiry committee [of the parliament] find out the truth? What is it?
The truth is the following: In April 2016, our aggressive neighbor [Azerbaijan] attacked us and lost. Ever since 1994, these were the largest-scale military actions during which the adversary used almost all the weapons in its arsenal. But our army very quickly defended itself and struck so hard that our enemy retreated. They suffered heavy losses, their plans failed. And in such cases, the army deserves only praise, not accusation, not even criticism.
Was the objective of this [inquiry] committee political? Why did you decide to go to the session [of this committee]?
I was invited to the session of the committee. I had to go because I have absolutely nothing to hide. Even if the concerns were correct about the committee members, yes, I was obligated to go and tell the whole truth, and it had to be recorded. We will make a final conclusion when the inquiry committee sends its report to the National Assembly. Truth and common sense must be above all.