«Խոսենք անկեղծ. Սերժ Սարգսյանը՝ Ապրիլյան պատերխզմի մասին» հարցազրույցների շարքի երկրորդ մաս.
Ճշմատրությունը հետևյալն է. 2016թ. ապրիլին մեր ագրեսիվ հարևանը հարձակվեց մեզ վրա և պարտվեց: 1994թ.-ից ի վեր սրանք ամենալայնամասշտաբ ռազմական գործողություններն էին, որի ընթացքում հակառակորդը կիրառեց իր զինանոցում եղած գրեթե բոլոր զինատեսակները: Բայց մեր բանակը շատ արագ անցավ պաշտպանության և այնպիսի ուժեղ հարված տվեց, որ մեր թշնամին ընկրկեց: Նրանք կրեցին մեծ կորուստներ, նրանց ծրագրերը ձախողվեցին: Եւ այսպիսի դեպքերում բանակը միայն արժանի է գովասանքի, այլ ոչ թե մեղադրանքի, նույնիսկ՝ քննադատության:
Արդո՞ք այս հանձնաժողովի նպատակը քաղաքական չէր: Ինո՞ւ որոշեցիք գնալ նիստի:
Ինձ հրավիրեցին հանձնաժողովի նիստին: Ես չէի կարող չգնալ, որովհետև թաքցնելու բացարձակապես ոչինչ չունեմ: Նույնիսկ եթե հանձնաժողովականների մասով մտահոգությունները տեղին էին, այո, ես պարտավոր էի գնալ, ասել ողջ ճշմարտությունը և դա պետք է արձանագրվեր: Վերջնական եզրակացություն կանենք, երբ որ քննիչ հանձնաժողովը իր զեկույցը կուղարկի Ազգային ժողով: Ճշմարտությունն ու ողջամտությունը պետք է որ վեր լինեն ամեն ինչից:

Правда и здравый смысл должны быть превыше всего. Об этом заявил во второй части ряда интервью под названием «Поговорим искренне: Серж Саргсян об апрельской войне» третий президент Армении Серж Саргсян.
«Правда следующая: в апреле 2016 года наш агрессивный сосед напал на нас и проиграл. Это были самые широкомасштабные военные действия с 1994 года, в ходе которых противник использовал почти практически все виды оружия, имеющиеся в его арсенале.  Но наша армия быстро перешла к обороне, ударив так сильно, что наш враг отступил. Они понесли большие потери, их программы сорвались. И в таких случаях армия заслуживает только похвалы, а не обвинения, и даже критики», - отметил он.
Отвечая на  вопрос, почему он решил пойти на заседание комиссии Саргсян сказал: « Я не мог не пойти, потому что мне абсолютно нечего скрывать. Я был обязан пойти, сказать всю правду, что должно было быть запротоколировано. А окончательное заключение будет тогда, когда следственная комиссия отправит свой доклад в Национальное Собрание. Правда и здравый смысл должны быть превыше всего».