Սեւրի պայմանագրի եւ դրան հաջորդած գործընթացների պրիզմայով կարելի է պնդել, որ Ռուսաստանի դերի թերագնահատումը մեր տարածաշրջանում անընդունելի է, եւ Մոսկվայի հետ դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդումը պետք է դառնա անկյունաքար անվտանգության ապահովման եւ մեր արտաքին քաղաքականության կայացման գործում: Այս մասին Սեւրի պայմանագրի ստորագրման 100-ամյակին նվիրված գիտական ​​խորհրդաժողովում հայտարարել է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատմության ինստիտուտի փոխտնօրեն Կարեն Խաչատրյանը:
Նա պարզաբանեց, որ Սովետական ​​Ռուսաստանը չէր կարող հաշտվել Անդրկովկասում ազդեցության կորստի հետ, քանի որ դա սպառնում էր իր հետագա գոյությանը, ինչպես նաեւ «Մեծ Թուրան» ծրագրի իրականացման հետ իր տարածքների հաշվին:
«Դաշնակիցների նպատակն էր թուլացնել Օսմանյան կայսրությունը եւ Ռուսաստանը եւ դուրս բերել դրանք տարածաշրջանից: Սեւրի պայմանագիրը Ռուսաստանի համար անընդունելի էր այն իմաստով, որ բացի հայկական հարցից, այն նաեւ անդրադարռնում էր Բոսֆորի եւ Դարդանելի նեղուցների խնդրին, քանի որ դրանք անցնում էին դաշնակիցների ռազմական հսկողության տակ: Սովետական ​​Ռուսաստանի եւ քեմալական Թուրքիայի միջեւ դաշինքը պայմանավորվում էր Սեւրի դաշնագրի դեմ պայքարի միջոցով: Կարեւոր է նշել, որ դաշնակիցները իրենք եւս վստահ չէին հայկական հարցի վերաբերյալ պայմանագրի դրույթների իրագործման եւ նեղուցների վերաբերյալ: Թուրքիայի աջակցությունը Խորհրդային Ռուսաստանի կողմից ուղղված էր Արեւմուտքի դեմ եւ պայմանավորված էր Հայաստանին իր ազդեցության գոտում թողնելու ցանկությամբ»,- հավելեց պատմաբանը:

Через призму Севрского договора и последовавших за этим процессов можно утверждать, что недооценка роли России в нашем регионе непозволительна, а укрепление союзнических отношений с Москвой должно стать краеугольным камнем в деле обеспечения безопасности и выстраивания нашей внешней политики. Об этом на научной конференции, посвященной 100-летию подписания Севрского договора, заявил 10 августа заместитель директора Института истории Национальной Академии наук Армении Карен Хачатрян.
Он пояснил, что советская Россия не могла смириться с потерей влияния в Закавказье, поскольку это угрожало ее же дальнейшему существованию, а также реализацией программы «Великого Турана» за счет ее территорий.
«Цель союзников заключалась в том, чтобы ослабить Османскую империю и Россию, и вывести их из региона. Севрский договор был для России недопустим и в том смысле, что кроме армянского вопроса, в нем была затронута также проблема проливов Босфор и Дарданеллы, поскольку они переходили под военный контроль союзников. Борьбой против Севрского договора и было обусловлено союзничество советской России и кемалистской Турции. Важно отметить, что и сами союзники не были уверены в реализации пунктов договора по части армянского вопроса и проливов. Поддержка Турции со стороны советской России была направлена против Запада и обусловлена стремлением оставить Армению в зоне своего влияния», - добавил историк.