ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ  ապրիլյան քառօրյայի ժամանակ հակառակորդի անօդաչու թռչող սարք Ստեփանակերտ չի հասել։ Նրա այս հայտարարությունից հետո սոցիալական ցանցերում տարբեր հայտարարություններ սկսեցին հնչել եւ շատերը մեջբերեցին 2016 թվականին Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի խոսնակ Դավիթ Բաբայանի հայտարարությունը, որով նա նշել էր, թե անգամ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Լեռնային Ղարաբաղ այցի ժամանակ Ստեփանակերտում ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարք էր նկատվել։ Այն ժամանակ Դավիթ Բաբայանը նշել էր, որ  անօդաչու սարքը, որ թռել է Ստեփանակերտի երկնքում հենց Մինսկի խմբի և ԼՂ նախագահ Բակո Սահակյանի բանակցությունների ժամանակ, ոչնչացվել է։
Այսօր ArmLur.am-ը  զրուցել է Դավիթ Բաբայանի հետ, որը այժմ զբաղեցնում է Արցախի գործող նախագահի խորհրդականի պաշտոնը՝ արտաքին գծով:
-Պարոն Բաբայան, այսօր Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունից հետո շատերը մեջբերեցին Ձեր գրառումը, որն արել էիք 2016 թվականի ապրիլի 8-ին՝ ասելով, թե անօդաչու թռչող սարք է նկատվել: ՀՀ երրորդ նախագահի և Ձեր խոսքերի միջև հակասություն է առկա՞:
-Ես ասեմ հետեւյալը. ես չեմ ուզում միջամտել կամ կողմ, դեմ արտահայտվել, ասել՝ ով է սխալ կամ ով է ճիշտ: Ես կխոսեմ պարզապես փաստերի մասին: Համանախագահներն այցելել էին Արցախ, նրանց հանդիպումից հետո մենք միասին դուրս ենք եկել եւ նրանք տվել են կարճ ճեպազրույց եւ ներկա են եղել 15 ու ավել լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ: Այդ պահին անօդաչու թռչող սարքն իսկապես եկել է Ստեփանակերտ, մեր հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները խոցել են այն: Բայց համանախագահներն այցելել են Արցախ, եթե չեմ սխալվում ապրիլի 7-ին կամ 8-ին: Իսկ ապրիլյան պատերազմն ավարտվել է, այսինքն զինադադարը պաշտոնապես հաստատվել է ապրիլի 5-ին:
-Այսինքն, մինչեւ ապրիլի 5-ը Դուք անօդաչու թռչող սարք չե՞ք նկատել:
-Խոցվել են տարբեր անօդաչու թռչող սարքեր՝ սահմանի տարբեր վայրերում, բայց ես հստակ չգիտեմ: Բայց համանախագահներինը հստակ ասում եմ ՝ եղել է ապրիլի 8-ին կամ 7-ին, եւ մենք նույնիսկ ցույց տվեցինք, որ անգամ այս պարագայում Արդբեջանը խախտում է հրադադարի ռեժիմը: Դա կոնկրետ եղել է զինադադարի հաստատումից հետո:

During a press conference today, third President of Armenia Serzh Sargsyan declared that no unmanned aerial vehicle reached Stepanakert during the Four-Day Artsakh War. This statement sparked different statements on social networks, and many people cited the statement by spokesperson of ex-President of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Davit Babayan that an Azerbaijani unmanned aerial vehicle was spotted in Stepanakert during the visit of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to Nagorno-Karabakh. At the time, Babayan had stated that the UAV, which flew in the sky in Stepanakert during the talks between the Minsk Group and ex-President of Artsakh Bako Sahakyan, was crushed.
In an interview with ArmLur.am, Babayan, who is current advisor to the incumbent President of Artsakh, said the following:
“I don’t want to interfere or say who is right and who is wrong. I’ll simply state the facts. The Co-Chairs visited Artsakh. After the meeting, we stepped outside, they gave a briefing to representatives of 15 or more media outlets. At that moment, there truly was an unmanned aerial vehicle in Stepanakert, but the air force units crushed it. However, the Co-Chairs had visited Artsakh on April 7 or 8, if I’m not mistaken, yet the Four-Day Artsakh War had ended, meaning the ceasefire had been officially approved on April 5.”
When asked if he hadn’t noticed an unmanned aerial vehicle before April 5, Babayan said the following:
“Various unmanned aerial vehicles were struck in different parts of the border, but I don’t know for sure. However, the Co-Chairs came on April 7 or 8, and we showed them that even in these conditions, Azerbaijan was violating the ceasefire regime. This was specifically after the ceasefire had been declared.”