Ազգային փոստային օպերատորի զարգացման նոր ռազմավարություն է մշակվում: Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 26-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Նրա խոսքով՝ վերսկսվել է «Հայփոստի» դուստր ընկերության գործունեությունը ԱՄՆ Դելավեր նահանգում: Նախարարի գնահատմամբ՝ դա խթանում է ԱՄՆ-ի հետ առեւտրաշրջանառությունը: Ինչպես նաեւ «Հայփոստը» մտադիր է դուստր ընկերություն հիմնել Չինաստանում:
ՌԴ փոստային ծառայության հետ բանակցություններ են ընթանում, որոնց նպատակն է երկու երկրների միջեւ ներքին սակագներով փոստային փոխանցումների ապահովումը:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի փոստային ծառայությունները տարածաշրջանում առաջինն են, որոնք թողարկել են Postransfer դրամային փոխանցումների նոր համակարգը: Համակարգը թույլ է տալիս Հայաստանից Ռուսաստան եւ հակառակ ուղղությամբ դրամային փոխանցումներ իրականացնել Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ցանկացած փոստային բաժանմունքից ընդամենը 1,2 տոկոս կոմիսիոն վճարմամբ:
Նախարարը նշեց, որ Հայաստանում դրամային փոխանցումները կսպասարկվեն ավելի քան 800 փոստային բաժանմունքներ, Ռուսաստանում՝ ավելի քան 30 000: «Դա նշանակում է, որ դրամային փոխանցումները հասանելի են նույնիսկ ամենահեռու տեղակայված բնակավայրերում»,-հայտարարեց նա:
Արշակյանը հայտնեց, որ «Հայփոստը» եւ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը համատեղ իրականացրել են անկանխիկ փոստային վճարումների համակարգի թվայնացման պրոցեսը: Ներդրվել է փոստային ծառայությունների հիբրիդային համակարգ, ինչը շատ առումներով նվազեցնում է պետության ծախսերը:
Նրա խոսքով՝ մշակվել է նաեւ 2020-2025թթ. Հայաստանի թվայնացման ռազմավարությունը: Նրա խոսքով՝ ներկայումս իրականացվում է թվայնացման եւ կիբեռանվտանգության պրոցեդուրաների ստանդարտների մշակման պրոցեսը:

Разрабатывается новая стратегия развития национального почтового оператора компании «Армпочта». Об этом сегодня, 26 августа, заявил на пресс-конференции министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян.
По его словам, возобновлена деятельность дочерней компании «Армпочта» в штате Делавэр США. Это, по оценкам министра, стимулируется товарооборот с США. Также, «Армпочта» намерена создать дочернюю компанию в Китае.
С почтовой службой России проводятся переговоры, результатом переговоров станет внедрение и развитие новых почтовых логистических услуг. Предметом переговоров является также обеспечение почтовых пересылок между странами по внутренним тарифам, что будет способствовать росту объемов посылок и малых грузов.
Почтовые службы Армении и России первыми в регионе запустили новую систему денежных переводов «Postransfer». Система позволяет осуществлять денежные переводу из Армении в Россию и в обратном направлении из любого почтового отделения Армении и России всего за 1,2% комиссионных выплат. Министр отметил, что в Армении денежные переводу будут обслуживаться более чем в 800 почтовых отделениях, в России - в более чем 30 тыс. отделениях. «Это означает, что денежные переводы доступны даже в самых отдаленных населенных пунктах нашей страны», - заявил он.
Как сообщил Аршакян, «Армпочта» и министерство труда и социальных вопросов совместно провели процесс цифровизации системы безналичных почтовых пенсионных выплат. Внедрена гибридная система почтовых услуг, что во многом снижает расходы государства.
По его словам, разработана также стратегия цифровизации Армении на 2020-2025 гг., которой установление приоритетные направления развития цифровой повестки дня. По его словам, в настоящее время реализуется процесс разработки стандартов процедуры цифровизации и кибербезопасности.