Ուսումնական գործընթացը մեկնարկելու է սեպտեմբերի 15-ից, բացառությամբ՝ առաջին դասարանցիների, որոնց համար այն մեկնարկելու է սեպտեմբերի 14-ին: Այս մասին, այսօր՝ օգոստոսի 26-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը:
Նրա խոսքով, առաջին դասարանցիներին կարող է ուղեկցել միայն մեկ անձ՝ հաշվի առնելով ընդհանուր հակահամաճարակային իրավիճակը. «Յուրաքանչյուր դպրոցում նշանակվել է կորոնավիրուսի հսկողության պատասխանատու: Նա պատասխանատու է լինելու կանոնների պահպանման համար: Ի պաշտոնե պատասխանատուն դպրոցի տնօրենն է»:
Անդրեասյանը հավելեց, որ բոլոր նախապատրաստական աշխատանքները պետք է իրականացվեն մինչեւ դասապրոցեսի սկսվելը՝ գծանշումներ եւ այլն:
Փոխնախարարը կարեւորեց նաեւ, բուժքույրերի ներգրավվածությունը, անհրաժեշտ պաշտպանիչ միջոցների, ախտահանող նյութերի առկայությունը:
Անհրաժեշտ ծախսերը կատարելու են դպրոցները՝ իրենց խնայողությունների հաշվին, սակայն կլինեն նաեւ պետական հավելյալ միջոցներ, ինչի արդյունքում դպրոցները կապահովվեն բոլոր անհրաժեշտ միջոցներով:
Անդրեասյանը խոսեց նաեւ գծանշումների, շարժի կարգավորման մասին՝ նշելով, որ պետք է առավելագույնը նվազեցնել շփման ինտենսիվությունը. «Դրանիցից են դպրոցի բոլոր մուտքերի օգտագործումը, դասարանների  համար այդ մուտքերի առանձնացումը, ըստ դասասենյակի մոտ գտնվելու հանգամանքի»:

Учебный процесс стартует с 15 сентября, а для первоклассников – с 14 сентября. Об этом заявила на встрече с журналистами 26 августа заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян.
По ее словам, в связи с общими противоэпидемиологическими мероприятиями первоклассников может сопровождать лишь одно лицо. «В каждой школе назначены ответственные по контролю за коронавирусом. Они будут отвечать за соблюдение необходимых правил. Официально ответственность несет директор школы», - пояснила Андреасян.
Замминистра подчеркнула, что все подготовительные работы должны быть осуществлены до начала учебного процесса. Она также указала на важность вовлечения в процесс медсестер, наличие необходимых защитных средств, дезинфицирующих материалов. А все необходимые расходы будут осуществлены школами, за счет их сбережений. Будут также выделены дополнительные государственные средства, в результате чего школы будут обеспечены всеми необходимыми материалами.
Андреасян также подчеркнула, что интенсивность контакта в школах следует максимально снизить. «Для этого необходимо использование всех входов, отделение этих входов для классов, в зависимости от места нахождения классной комнаты», - отметила чиновник.