Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը (ԵՏՀ) մշակում է Եվրասիական տնտեսական միությունում ապրանքի ծագման երկիրը հաստատելու կանոնները պետական գնումների նպատակով։ Այդ մասին հայտնել են ԵՏՀ-ից։
«Մենք առանձնահատուկ ուշադրություն ենք դարձնում ապրանքների ծագման երկիրը հաստատելու կանոնների ստեղծմանը եւ պետական գնումների նպատակով եվրասիական արդյունաբերական արտադրանքի գրանցամատյանի վարմանը։ Ներկայում ցանկում 221 ապրանքային տեսակից 182-ն է համաձայնեցված, մնացածի շուրջ աշխատանքը շարունակվում է»,-նշել է ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը։
Համաձայն ԵՏՀ հաղորդագրության՝ հանձնաժողովն առաջարկում է կիրառել այսպես կոչված կոոպերացիոն սկզբունքը, երբ ապրանքի արտադրության ժամանակ կիրառվում են ԵԱՏՄ այլ երկրներում արտադրված մասեր։ Դա կնպաստեր միության երկրների արտադրողների միջեւ կոոպերացիոն կապերի զարգացմանը։
Ավելի վաղ՝ հուլիսի 17-ին, Մինսկում կայացած Միջազգային կառավարման խորհրդի նիստի ժամանակ հանձնարարվել էր ավարտին հասցնել ապրանքի ծագման երկրի հաստատման եւ եվրասիական արդյունաբերական արտադրանքի գրանցամատյանը վարելու կանոները։

The Eurasian Economic Commission (EEC) is developing rules for confirming the country of origin of a good within the Eurasian Economic Union for the purpose of public procurement, as reported the EEC.
“The EEC is particularly focused on the establishment of rules for confirming the country of origin of goods and maintenance of the register for Eurasian industrial products for the purpose of public procurement. Currently, out of the 221 types of goods on the list, 182 are agreed upon, and the EEC is still working on the other types of goods,” Chairman of the Board of the EEC Mikhail Myasnikovich said.
According to the press release of the EEC, the Commission offers to apply the so-called cooperation principle when parts produced in other countries of the Eurasian Economic Union are used during the production of a good (this would help enhance cooperation ties between manufacturers of the member states of the Eurasian Economic Union).