Մոլորակի ամենահարուստ մարդիկ (63 միլիոն մարդ) մթնոլորտ կրկնակի ավելի շատ ջերմոցային գազերի արտանետման պատճառ են դառնում, քան մարդկության ամենաաղքատ 50 տոկոսը: Այս մասին ասվում է Oxfam բարեգործական կազմակերպության հետազոտության մեջ:
Հարուստները սպառում են հսկայական քանակությամբ ապրանքներ եւ ծառայություններ, ինչը սպառնում է մարդկությանը կլիմայական աղետով: Պարզվել է, որ ամենահարուստ մարդկանց 10 տոկոսին 1990-2015 թվականներին բաժին է ընկել բոլոր վնասակար արտանետումների կեսից ավելին (52 տոկոս): Oxfam-ի կլիմայական քաղաքականության ղեկավար Թիմ Գորը ասում է, որ գերսպառումը խորացնում է կլիմայի ճգնաժամը, իսկ աղքատներն ու երիտասարդները վճարում են դրա համար:
Զեկույցը կոչ է անում բարձրացնել հարկերը բարձր արտանետումների այնպիսի աղբյուրների համար, ինչպիսիք են մասնավոր ինքնաթիռները, սպորտային մեքենաները եւ ամենագնացները:
Ավելի վաղ գործարար Բիլ Գեյթսը օդի աղտոտման հետեւանքներն անվանել էր նույնքան կործանարար, որքան կորոնավիրուսի համավարակը: Իր բլոգում միլիարդատերն ու բարերարը կլիմայական աղետ է կանխատեսել առաջիկա տասնամյակների ընթացքում: Որպես աղետի կանխարգելում՝ գործարարն առաջարկում է արմատապես կրճատել մթնոլորտ ջերմոցային գազերի արտանետումների քանակը:

Самые богатые люди планеты (63 миллиона человек) являются причиной выброса в атмосферу вдвое большего объема парниковых газов, чем беднейшие 50 процентов человечества. Об этом сказано в исследовании благотворительной организации Oxfam.
Богачи потребляют огромное количество товаров и услуг, что угрожает человечеству климатической катастрофой. Оказалось, что на 10 процентов самых состоятельных людей приходилось более половины (52 процента) от всех вредных выбросов в период с 1990 по 2015 год. Чрезмерное потребление усугубляет климатический кризис, за это платит бедное население и молодые люди, отметил глава отдела климатической политики Oxfam Тим Гор.
В докладе содержится призыв повышать налоги на такие источники высоких выбросов, как частные самолеты, спортивные автомобили и внедорожники.
Ранее предприниматель Билл Гейтс назвал последствия загрязнения атмосферы такими же губительными, как и пандемии коронавируса. В своем блоге миллиардер и филантроп предсказал климатическую катастрофу уже в ближайшие десятилетия. В качестве предупреждения катастрофы бизнесмен предлагает радикально снизить количество выбросов парниковых газов в атмосферу.