ՀՀ ԱԳ նախարարը կապի մեջ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հետ: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
Նշենք, որ ըստ Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանի այսօր վաղ առավոտյան, շփման գծի ողջ երկայնքով թշնամին ակտիվ հերտակոծություն է սկսել: Հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփնակերտը: Իր հերթին Հայաստանի ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը նշել է, որ հայկական կողմը խոցել է հակառակորդի երկու ուղղաթիռ և երեք ԱԹՍ: Մարտերը շարունակվում են:
Արցախի ՊԲ հրամանատար Ջալալ Հարությունյանը հանդես է եկել մարտակոչով, որտեղ նշում է, որ այս պահին ՊԲ  ստորաբաժանումները, հակառակորդին մեծաթիվ կորուստներ պատճառելով, հաջողությամբ խափանում են նրա ծրագրերը:

Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia Anna Naghdalyan today took to her Facebook to report that the Minister of Foreign Affairs of Armenia is in constant touch with the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
According to spokesperson of the President of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Vahram Poghosyan, early this morning, the enemy started actively shelling along the entire length of the line of contact, including peaceful settlements and the capital of Stepanakert. In her turn, spokesperson of the Ministry of Defense of Armenia Shushan Stepanyan stated that the Armenian side has struck two helicopters and three UAVs of the adversary. The battles continue.
Commander of the Defense Army of Artskh (Nagorno-Karabakh) Jalal Harutyunyn has made a call for battle, stating that, at this moment, the subdivisions of the Defense Army are successfully disrupting the adversary’s plans by making it suffer a large number of casualties.