Գերմանիայի անվտանգության մարմիններում աշխատում է ավելի քան 350 հազար մարդ, որոնք, հավանաբար, կիսում են աջակողմյան արմատական հայացքները: Սա հետեւում է Սահմանադրության պաշտպանության դաշնային գրասենյակի զեկույցից, որի նախագիծը հայտնվել է Welt am Sonntag թերթի խմբագրության տրամադրության տակ:
Սա վարչության կողմից պատրաստված այսպիսի առաջին զեկույցն է: Այն վերլուծում է իրավիճակը BND դաշնային հետախուզական ծառայությունում, MAD ռազմական հակահետախուզական ծառայությունում, Դաշնային քրեական գրասենյակում, Դաշնային ոստիկանությունում, 16 դաշնային նահանգների ոստիկանությունում, ինչպես նաեւ սահմանադրության պաշտպանության պետական գերատեսչություններում՝ 2017 թվականի հունվարի սկզբից մինչեւ 2020 թ. մարտի վերջն ընկած ժամանակաշրջանի համար: Ընդհանուր առմամբ, Գերմանիայի այս գերատեսչություններում աշխատում է շուրջ 300 000 աշխատակից:
Որպեսզի պատկերացում կազմեն մարմիններում աջակողմյան տեսակետներ ունեցող պոտենցիալ աշխատողների ներկայության մասին, Սահմանադրության պաշտպանության դաշնային գրասենյակը վերլուծել է հաստատություններից յուրաքանչյուրում լրացված հարցաթերթիկները, հայտնում է DW-ը:
Ինչպես գրում է Welt am Sonntag-ը, ամենամեծ թվով դեպքերը, որոնցում կասկածներ են առաջանում, որ աշխատողները ունեն աջ արմատական հայացքներ, հայտնաբերվել են դաշնային Հեսսեն նահանգում: Ըստ հողի ՆԳՆ-ի, դա պայմանավորված է նրանով, որ վերջին երկու տարվա ընթացքում Հեսսենում հատկապես ինտենսիվ ստուգում է իրականացվել այս ուղղությամբ:
Վերջին երեք տարիների ընթացքում այս դաշնային հողում ուժայինների հանդեպ 59 անգամ ձեռնարկվել են ծառայողական միջոցներ եւ խափանման միջոցներ՝ աշխատանքային օրենսդրության շրջանակներում: 29 դեպքերում, ըստ Welt am Sonntag թերթի, գործերը կարճվել են: 11 գործ ավարտվել է աշխատանքից հեռացումով կամ պատժով` հանցագործին պաշտոնատար անձի կարգավիճակ չտրամադրելու տեսքով, որի տերերը Գերմանիայում ունեն մի շարք սոցիալական արտոնություններ:

В органах безопасности Германии работают более 350 человек, которые, вероятно, разделяют праворадикальные взгляды. Это следует из доклада Федерального ведомства по охране конституции, проект которого оказался в распоряжении редакции газеты Welt am Sonntag.
Это первый доклад такого рода, подготовленный ведомством. В нем анализируется ситуация в Федеральной службе разведки BND, Службе военной контрразведки MAD, Федеральном ведомстве по уголовным делам, Федеральной полиции, в полиции 16 федеральных земель, а также в земельных ведомствах по охране конституции за период с начала января 2017 года по конец марта 2020 года. В этих ведомствах в Германии работают в общей сложности около 300 тысяч сотрудников.
Чтобы получить представление о наличии в органах сотрудников, потенциально разделяющих праворадикальные взгляды, в Федеральном ведомстве по охране конституции проанализировали опросники, заполненные в каждом из ведомств, передает DW.
Как пишет Welt am Sonntag, наибольшее число случаев, в которых возникает подозрение о наличии у сотрудников праворадикальных взглядов, было выявлено в федеральной земле Гессен. По данным министерства внутренних дел земли, это связано с тем, что в Гессене на протяжении последних двух лет особенно интенсивно велась проверка в этом направлении.
За последние три года в этой федеральной земле а отношении силовиков 59 раз принимались служебные меры пресечения или меры пресечения в рамках трудового права. В 29 случаях, по данным газеты Welt am Sonntag, дела были закрыты. 11 дел закончились увольнениями или наказанием в виде неприсвоения провинившемуся статуса чиновника, обладатели которого в Германии имеют ряд социальных льгот.