Հոկտեմբերի 25-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շնորհավորեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին եւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հրադադարի մասին համաձայնագիր ստորագրելու կապակցությամբ: Դա տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգանը հանդիպեց իր հայ եւ ադրբեջանցի գործընկերների հետ: Պարզ չէ՝ արդյոք վերջին համաձայնագիրը կգործի, թե այն ժամանակավոր բնույթ է կրում, գրում է Սեթ Ֆրանցմանը Jerusalem Post-ում։
«Թուրքիան շարունակում է պնդել նոր ռազմական գործողությունների իրականացումը: Թուրքական ԶԼՄ-ները, որոնք լիովին իշխանամետ են եւ թույլ չեն տալիս քննադատել Անկարայի ղեկավարությանը, ամեն օր հրապարակում են վառ վերնագրեր, որոնք կոչ են անում մարդկանց ողջունել պատերազմը:
«Անադոլու» գործակալությունն, օրինակ,գլխավոր էջում ունի բաժին, որտեղ կարելի է տեսնել «առաջնագիծը»՝ բազմաթիվ պատմություններով այն մասին, թե ինչպես է Հայաստանը «պատերազմական հանցագործություններ» կատարել եւ «խախտել» հրադադարը, եւ պատմություններ այն մասին, թե ինչպես է Անկարան ռազմական աջակցություն առաջարկում Ադրբեջանին: Թուրքական ԶԼՄ-ները հստակ հասկացնում են, որ Հայաստանի դեմ պատերազմը Թուրքիայի պատերազմն է, որի նպատակն է Անկարային ստիպել գերիշխել տարածաշրջանում եւ իր դրոնները վաճառել արտասահմանում:
Թուրքական ԶԼՄ-ները կառավարության դերը հակամարտության մեջ բացատրում են Հայաստանում Քրդական աշխատավորական կուսակցության գործունեության մասին հաղորդագրությունների միջոցով, որը միանգամայն հորինված պատմություն է, առանց որեւէ ապացույցի, որը Անկարայի հերյուրանքն է Հայաստանում գործող «ՔԱԿ ահաբեկիչների» մասին այն տարածքներում, որտեղ Թուրքիան ցանկանում է ներխուժել։
Թուրքիան հայտարարել է, որ ՔԱԿ-ը «գործում է» Իրաքում եւ Սիրիայում, չնայած որ այդ տարածքներից Թուրքիայի վրա «ահաբեկչական» հարձակումներ չեն եղել: 2018-ին Անկարան հայտարարել էր, որ ստիպված է ներխուժել եւ էթնիկորեն մաքրել Աֆրինը Սիրիայում՝ քշելով քրդերին եւ փոքրամասնություններին, ոչնչացնելով եկեղեցիներ եւ եզդիական գերեզմանատներ, որպեսզի «ՔԱԿ ահաբեկիչների» դեմ «պայքարի»: Նա նույն հռետորաբանությունն օգտագործում է Հայաստանի դեմ պատերազմն արդարացնելու համար:
Իրանն ու Ռուսաստանը նույնպես շահում են մարտական գործողություններից՝ ներկայանալով որպես պատասխանատու երկրներ, որոնք հրադադարի ռեժիմ են պահանջում: Մինչ Թուրքիան լարվածությունը սրում է, այս երկու երկրները հայտարարում են, որ ցանկանում են դադարեցնել ռազմական գործողությունները, բայց ցանկանում են նաեւ հարգել միջազգային իրավունքը: Ըստ միջազգային իրավունքի, Ադրբեջանը պնդում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը իր տարածքն է: Չնայած նույն օրենքը չի արդարացնում պատերազմը, որի նպատակն է հարձակվել տարածքի վրա, այդ հարցում Ադրբեջանը աջակցություն է ստանում Մոսկվայից եւ Թեհրանից: Նրանք միջնորդություն են ցանկանում, իսկ Անկարան՝ հակամարտություն:
Ընդհանուր առմամբ, երեք երկրներն արդեն աշխատել են Սիրիան ազդեցության ոլորտների բաժանելու ուղղությամբ, իսկ Ռուսաստանը եւ Թուրքիան նաեւ բաժանել են Լիբիան, իսկ դա նշանակում է, որ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հակամարտությունը ոչ թե հակամարտություն է այս տարածաշրջանային տերությունների միջեւ, այլ հակամարտություն, որը այդ երկրները միասին ղեկավարում են եւ տնտեսական օգուտ են քաղում, քանի որ երկու կողմերն էլ զենք են գնում՝ պատերազմը շարունակելու համար:
Ռազմական գործողությունների մեծ մասը տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղի հարակից տարածքներում, հատկապես Իրանի սահմանի մոտ: Սա նշանակում է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ուղղակի հակասություն չկա, տեխնիկապես Բաքուն կռվում է միայն Արցախի հայկական հանրապետության հետ: Ադրբեջանը զգույշ է, որպեսզի պատերազմը չտարածի Հայաստանի մնացած մասի վրա:
Սակայն հայկական հրթիռները խոցել են Ադրբեջանի քաղաքները, ինչը հանգեցրել է ռազմական հանցագործությունների մեղադրանքների: Նմանապես, երկու հայերի մահապատժի տեսանյութը հանգեցրել է բողոքների Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ: Երկու կողմերն էլ գնդակոծել են քաղաքացիական քաղաքներ: Թուրքիան Սիրիայից ծայրահեղականներ է ուղարկել հայերի դեմ պայքարելու համար, ինչը Անկարայի իսլամամետ նախանձախնդրության մի մասն է, նա ծայրահեղականներ է արտահանում փոքրամասնությունների դեմ պայքարելու եւ քրիստոնյաներին ահաբեկելու համար: Դա, ըստ երեւույթին, դրդել է Բաքվում ԱՄՆ դեսպանատանը նախազգուշացնել ահաբեկչության մասին:
Հոկտեմբերի 10-ին Ռուսաստանն օգնեց հրադադարի հաստատմանը, որն անմիջապես խախտվեց: Ադրբեջանը բացառեց զիջումները՝ գիտակցելով, որ առավելություն ունի: Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ը սեպտեմբերի 28-ից հրադադարի ռեժիմի հաստատման կոչ են անում, սակայն ԱՄՆ-ը հրաժարվում է մեծ դեր խաղալ:
Ամբողջ աշխարհում հայկական բողոքները փորձեցին ճնշում գործադրել Ֆրանսիայի, Կանադայի, ԱՄՆ-ի եւ այլ երկրների վրա, որպեսզի նրանք վերջ տան հակամարտությանը եւ դադարեցնեն զենքի վաճառքը Թուրքիային: Շատ երկրներ, օրինակ՝ Գերմանիան, նախընտրում են զենքի վաճառքը, քան նման հակամարտություններում միջնորդությունը: Սա թույլ է տալիս, որ հակամարտությունը շարունակվի:
Եթե Բաքուն հաղթի, պարզ չէ՝ կկանգնեցնի արդյոք Ադրբեջանն այս փուլում հակամարտությունը: Նա հասել է հաջողության, բայց, հավանաբար, ուզում է ցույց տալ, որ ինքը ավելի շատ է «ազատագրել», որպեսզի արդարացնի հակամարտությունը: Թուրքիան, որն արտահանել է սիրիացի ծայրահեղականներին, որոնցից շատերը հայտնի են քրդերի էթնիկական մաքրմամբ եւ դաժան հարձակումներով փոքրամասնությունների վրա, ինչպիսիք են քրիստոնյաները եւ եզդիները, կցանկանա սիրիացիներին պահել Ադրբեջանում, որպեսզի հնարավորություն ունենա մշտապես գրավել Լեռնային Ղարաբաղը: Սա Անկարայի մոդելն է Կիպրոսում, Լիբիայում, Սիրիայում եւ Իրաքում: Ամենայն հավանականությամբ, թուրքական ներկայությունն Ադրբեջանում կընդլայնվի, եւ Թուրքիան կփորձի Ադրբեջանին ներքաշել նոր հակամարտությունների մեջ:
ԱՄՆ գլոբալ առաջնորդությունը եւս մեծ կորուստ է կրել հակամարտության ընթացքում, քանի որ Վաշինգտոնը ցույց տվեց, որ մեկ ամսվա ընթացքում այնքան էլ մեծ բանի չի կարող հասնել, եւ բարձր մակարդակի դիվանագետներ չուղարկեց: Սա Թրամփի «Ամերիկան առաջին հերթին» ռազմավարության մի մասն է, ոչ թե այն, ինչ նա անվանում է «հեռավոր վայրեր»: Սա մեծ հեռացում է կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգից, որը ենթադրվում էր 1990-ականներին, երբ ԱՄՆ-ը համաշխարհային հեգեմոն էր:
Այսօր Թուրքիան, Իրանը, Ռուսաստանը եւ Չինաստանը օգնում են ձեւավորել տարածաշրջանային եւ համաշխարհային գործերի ընթացքը, քանի որ ԱՄՆ-ը հրաժարվել է արտաքին հակամարտությունների լուծումից եւ նրանից, ինչը շատերը համարում են «անվերջ պատերազմներ»: Սա հանգեցրել է նոր բախումների աննախադեպ մակարդակի, որոնցից շատերը հրահրում են այնպիսի երկրներ, ինչպիսիք են Թուրքիան, որոնք դրդում են մյուսներին արտաքին քաղաքականության մեջ օգտագործել «հաղթում է ամենաուժեղը» մոտեցումը։
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պատերազմը սրա մի մասն է:
Քանի որ միջազգային հանրությունը եւ նրա տարաբնույթ քննարկումները, որպես կանոն, չկարողացան վերջ դնել Սիրիայում առկա հակամարտություններին, շատ երկրներ Իրանի, Ռուսաստանի, Չինաստանի եւ Թուրքիայի մոտեցումը համարում են ավելի նպատակահարմար, քան այն ակնկալիքը, որ ԵՄ-ն, ՆԱՏՕ-ն, ՄԱԿ-ը կամ ԱՄՆ-ը որեւէ բան կանեն»։

25 октября президент США Дональд Трамп поздравил президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна с подписанием соглашения о прекращении огня. Это произошло после того, как заместитель госсекретаря США Стивен Биган встретился со своими армянскими и азербайджанскими коллегами. Неясно, будет ли последнее соглашение действовать в силе или оно носит временный характер, пишет Сет Францман в Jerusalem Post
«Турция продолжает настаивать на новых боевых действиях. Турецкие СМИ, которые являются полностью проправительственными и не допускают критики руководства Анкары, ежедневно публикуют яркие заголовки, призывающие людей приветствовать войну.
У информационного агентства Анадолу, например, есть раздел на главной странице, где можно увидеть «линию фронта» вместе с многочисленными историями о том, как Армения совершила «военные преступления» и «нарушила» прекращение огня,  и рассказы о том, что Анкара предлагает военную поддержку Азербайджан. Турецкие СМИ ясно дают понять, что война против Армении - это война Турции, цель которой - заставить Анкару доминировать в регионе и продавать свои дроны за границу.
Турецкие СМИ разъясняют роль правительства в конфликте через сообщения о деятельности Курдской рабочей партии в Армении, полностью выдуманной истории без каких-либо доказательств - что является частью того, выдумок  Анкары о «террористах КРП», действующих в Армении -  области, в которые Турция хочет вторгнуться.
Турция заявила, что КРП «действует» в Ираке и Сирии, хотя «террористических» атак на Турцию из этих районов не было. В 2018 году Анкара заявила, что ей пришлось вторгнуться и этнически очистить Африн в Сирии, изгнав курдов и меньшинства, а также разрушив церкви и езидские кладбища, чтобы «бороться» с «террористами КРП». Она использует  ту же риторику, чтобы оправдать войну против Армении.
Иран  И Россия также выиграли от боевых действий, представив себя ответственными странами, настаивающими на прекращении огня. В то время как Турция нагнетает напряженность, эти две страны заявляют, что они хотят прекращения боевых действий, но при этом они хотят соблюдения международного права. Согласно международному праву, Азербайджан утверждает, что Нагорный Карабах является его территорией. Хотя тот же закон не оправдывает войну с целью нападения на этот район, Азербайджан получает поддержку Москвы и Тегерана в этом вопросе. Они хотят посредничества, а Анкара хочет конфликта.
В целом, три страны уже работали над разделением Сирии на сферы влияния, а Россия и Турция также разделили Ливию, а это означает, что конфликт между Азербайджаном и Арменией - это не конфликт между этими региональными державами, а конфликт, в котором указанные страны  вместе управляют конфликтом и получают экономическую выгоду, потому что обе стороны покупают оружие, чтобы продолжать борьбу.
Большая часть боевых действий ведется в районах вокруг Нагорного Карабаха, особенно вблизи иранской границы. Это означает, что между Арменией и Азербайджаном нет прямого конфликта, технически Баку ведет борьбу только с армянской республикой Арцах. Азербайджан был осторожен, чтобы не распространить войну на остальную часть Армении.
Однако армянские ракеты попали в города Азербайджана, что повлекло за собой обвинения в военных преступлениях. Точно так же видео с казнью двух убитых армян привело к жалобам на военные преступления Азербайджана. Обе стороны обстреливали гражданские города. Турция направила экстремистов из Сирии для борьбы с армянами, что является частью происламистского рвения Анкары, которое экспортирует экстремистов для борьбы с меньшинствами и терроризирования христиан. Похоже, это побудило посольство США в Баку предупредить о терроризме.
10 октября Россия помогла добиться прекращения огня, которое было немедленно нарушено. Азербайджан исключил уступки, понимая, что он берет верх. Россия и США призывали к прекращению огня с 28 сентября, но США отказались играть большую роль.
Армянские протесты во всем мире пытались оказать давление на Францию, Канаду, США и другие страны, чтобы они прекратили конфликт и прекратили продажу оружия Турции. Многие страны, например Германия, предпочитают продажу оружия посредничеству в конфликтах, подобных этому. Это позволило конфликту продолжиться.
В случае победы Баку неясно, остановит ли  Азербайджан конфликт на данном этапе. Он добился успехов, но, вероятно, хочет показать, что  «освободил» больше, чтобы оправдать конфликт. Турция, экспортировавшая сирийских экстремистов, многие из которых известны своей этнической чисткой курдов и жестокими нападениями на меньшинства, таких как христиане и езиды, захочет оставить сирийцев в Азербайджане, чтобы иметь возможность постоянно оккупировать Нагорный Карабах. Это модель Анкары на Кипре, в Ливии, Сирии и Ираке. Скорее всего, турецкое присутствие в Азербайджане будет расширяться, и Турция попытается втянуть Азербайджан в новые конфликты.
Глобальное лидерство США понесло еще одну потерю в конфликте, поскольку Вашингтон показал, что в течение месяца он мало чего может добиться, и не стал посылать дипломатов высокого уровня. Это часть стратегии Трампа «Америка прежде всего», а не того, что он называет «далекими местами». Это серьезный отход от основанного на правилах международного порядка, который предполагался в 1990-х годах, когда США были глобальным гегемоном.
Сегодня Турция, Иран, Россия и Китай помогают определять ход  региональных и глобальных дел, поскольку США отказались от решения внешних конфликтов и того, что многие считают «бесконечными войнами». Это привело к беспрецедентному уровню новых конфликтов, многие из которых разжигаются такими странами, как Турция, которые подталкивают других к использованию подхода «побеждает сильнейший» во внешней политике.
Война  Армении и Азербайджана - часть этого.
Поскольку международное сообщество и его различные дискуссии, как правило, не могли положить конец конфликтам, подобным конфликту в Сирии, многие страны считают подход Ирана, России, Китая и Турции более подходящим, чем ожидание того, что ЕС, НАТО, ООН или США сделают что-либо».