Կանադայի Հայ դատի հանձնախումբը նամակ է հղել վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյին Արցախում վերջին զարգացումների կապակցությամբ, հայտնում է TorontoHye-ն: Կանադայի վարչապետին ուղղված նամակում կոմիտեն իր վրդովմունքն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից կանադական տեխնոլոգիաների կիրառման կապակցությամբ:
Ուղերձում նշվում է նաեւ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կնքված խաղաղության պայմանագիրը: Այս կապակցությամբ կոմիտեն Ջասթին Թրյուդոյին կոչ է արել վճռական քայլեր ձեռնարկել Արցախը փրկելու համար եւ մշտական ​​արգելք դնել Թուրքիային զենքի կործանարար եւ անպատասխանատու վաճառքի վրա:
«Այս աղետալի համաձայնագիրը շատ իրական սպառնալիք է  հարավկովկասյան տարածաշրջանում երկարաժամկետ կայունության եւ անվտանգության համար: Ավելին, այս համաձայնագրի հետեւանքներն էական վստանգ կստեղծեն Հայաստանի եւ Արցախի ազգային ինքնության համար, կապակայունացնեն Հայաստանի տնտեսական ներուժը, սպառնում են տարածաշրջանի ժողովրդագրական կազմին` միաժամանակ ճանապարհ հարթելով Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի համար շարունակելու պետության կողմից ֆինանսավորվող էթնիկական զտման եւ մշակութային յուրացման արշավն Արցախում եւ դրա սահմաններից դուրս»,- նշված է կոմիտեի համանախագահների նամակում:
«Այսպես կոչված խաղաղության եռակողմ համաձայնագիրը ստորագրվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, որը 1990-ականներից ի վեր պատասխանատու է հակամարտության կարգավորման գործընթացում միջնորդության համար»,- գրում են ուղերձի հեղինակները:
Նամակում խոսվում է նաեւ Կանադայի եւ միջազգային հանրության կողմից վճռական գործողությունների իսպառ բացակայության մասին, որոնք Թուրքիային եւ Ադրբեջանին թույլ կտային անպատիժ շարունակել իրենց հանցագործությունները:
«Միջազգային հանրությունը եւ Կանադան ոչ միայն չկարողացան դատապարտել Թուրքիային եւ Ադրբեջանին, այլեւ չկարողացան աջակցել միջազգայնորեն ճանաչված միջնորդական գործընթացին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում` թույլ տալով Թուրքիայի նման վտարակ պետություններին իրենց կամքը պարտադրել միջազգային հանրությանը: Սա միջազգային հանրության կողմից ագրեսորներին պատշաճ կերպով դատապարտել չցանկանալու եւ հրաժարվելու եւ բանակցային գործընթացի հետեւում թաքնվելու արդյունք է, որը նրանք նույնիսկ պարտադրել չկարողացան»,- նշվում է նամակում:
Ավելին, Ադրբեջանի կողմից անօդաչու թռչող սարքերի կանադական տեխնոլոգիայի օգտագործումը սուր քննադատության էր ենթարկվել` նշելով, որ առանց այդպիսի բարդ տեխնոլոգիայի օգտագործման Ադրբեջանը չէր ունենա ոչ անհրաժեշտ ռազմավարական առավելություն Հայաստանի նկատմամբ, ոչ էլ տասնյակ անմեղ հայերին սպանելու հնարավորություն:

The Armenian National Committee of Canada (ANCC) on Friday issued a letter to the Prime Minister of Canada, Justin Trudeau, regarding the latest developments in Artsakh (Nagorno-Karabakh), and to express the Armenian-Canadian community’s collective outrage regarding the destructive use of Canadian technology by Azerbaijan, TorontoHye reported.
In the letter, the ANCC addressed the grievous peace agreement that was signed on Monday by Russia, Armenia and Azerbaijan, and urged Canada to go beyond just statements and take decisive action to save the Republic of Artsakh and permanently ban the destructive and irresponsible sale of arms technology to Turkey.
The letter said: “This disastrous agreement poses a very real threat to the long-term stability and security in the South Caucasus region. Moreover, the ramifications of this agreement will pose a significant danger to the national identity of Armenia and Artsakh, will de-stabilize Armenia’s economic potential, threaten the demographic composition of the region, all the while paving the way for Turkey and Azerbaijan to continue their state-sponsored campaigns of ethnic cleansing and cultural appropriation in Artsakh and beyond.”
The so-called trilateral peace agreement was signed outside the framework of the OSCE Minsk Group co-chairmanship that since 1990’s has been responsible for the mediation of the conflict.
The letter also addressed the complete absence of decisive action from Canada and the rest of the international community that allowed Turkey and Azerbaijan to continue their crimes with impunity.
“The international community and Canada not only failed in condemning Turkey and Azerbaijan, but they also weren’t able to sustain the internationally accepted mediation process through the OSCE Minsk Group, allowing rogue states such as Turkey to impose their will on the international community. This is the direct result of the international community’s reluctance and refusal to properly condemn the aggressors and hide behind a negotiation process that they couldn’t even impose,” read part of the letter.
Moreover, the use of Canadian drone technology by Azerbaijan was strongly criticized, noting that without the use of such sophisticated technology, Azerbaijan would have not had the necessary strategic advantage over Armenia nor the ability to kill scores of innocent Armenians.