Հայրենիքի փրկության շարժման խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասվում է.
«Նիկոլ Փաշինյանը եւ նրա վարչախումբը, ըստ էության, երկիրը տարան կապիտուլյացիայի՝ համայն հայ ժողովրդին կանգնեցնելով լրջագույն կորուստների առջեւ, փոշիացնելով տասնյակ տարիների՝ մեր համազգային ձեռքբերումները, տեւական ժամանակով խոցելի դարձնելով ազգային անվտանգությունը: Կատարվածն ազգային աղետ է եւ դավաճանություն, որի քաղաքական ու իրավական ամբողջական գնահատականը կտրվի առաջիկայում: Ն. Փաշինյանի եւ նրա վարչախմբի գործունեության յուրաքանչյուր ժամը մեր պետականությունը հյուծող եւ ՀՀ քաղաքացիների անվտանգությանն ուղղված սպառնալիք է:
Ակնհայտ է, որ բոլոր ոլորտներում ձախողված վարչախումբն անկարող է դիմագրավել աշխարհաքաղաքական մարտահրավերները, հաղթահարել երկրում օրավուր խորացող քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական եւ հոգեբարոյական ճգնաժամը:
Նոր որակի իշխանության ձեւավորումը հրամայական է:
Ելնելով ստեղծված իրավիճակից, հաշվի առնելով հանրության լայն շրջանակների պահանջը, 17 կուսակցությունների խորհուրդը որոշել է ընդլայնել իր ձեւաչափը՝ ձեւավորելով Հայրենիքի փրկության շարժում: Շարժումը համահայկական է եւ վերկուսակցական: Շարժման խորհուրդը ներառում է կուսակցությունների, մտավորականության եւ հասարակության լայն շրջանակների ներկայացուցիչների:
Հայրենիքի փրկության շարժման խորհուրդը հայտարարում է.
1. Շարժման նպատակն է սահմանադրական ճանապարհով օր առաջ ազատվել Հայաստանի աղետաբեր վարչակազմից՝ ստեղծելով անցումային, հակաճգնաժամային կառավարություն, որը կկանխի Հայաստանի պետականության կորուստը, կիրականացնի երկրի հետպատերազմյան առողջացումը, կաշխատի ազգային-պետական շահերի վրա հիմնված ներքին եւ արտաքին քաղաքականության, քաղաքացիների անվտանգության երաշխավորման բարձրացման ուղղությամբ եւ կկազմակերպի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:
2. Որպես անցումային կառավարության ղեկավար՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, Խորհուրդն առաջադրում է Վազգեն Մանուկյանի թեկնածությունը, որն ունի հակաճգնաժամային կառավարման փորձ, արդյունավետ բանակցություններ վարելու կարողություն, ներքին համերաշխություն եւ համազգային համախմբվածություն ապահովելու կամք ու վճռականություն:
3. Վազգեն Մանուկյանը վարչապետ դառնալուն պես կասեցնելու է իր կուսակցական գործունեությունը, պարտավորվում է առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին անձամբ չմասնակցել եւ չհավակնել վարչապետի պաշտոնին: Միաժամանակ, նա ստանձնում է պարտականություն՝ մեկ տարի հետո կազմակերպել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ՝ ԸՕ-ին համապատասխան հավասար պայմաններ երաշխավորելով քաղաքական բոլոր ուժերի համար:
4. Վարչապետի միասնական թեկնածուն՝ 2020թ. դեկտեմբերի 5-ին, ժամը 1500-ին, Ազատության հրապարակում հրավիրված համազգային մեծ հանրահավաքին կներկայացնի նոր կառավարության առաջնահերթ գործողությունները եւ հակաճգնաժամային քայլերը:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Հայրենիքի փրկության շարժմանը յուրաքանչյուրիդ մասնակցությունն անհրաժեշտություն է:

Каждый час деятельности Пашиняна и его режима - угроза для нашей государственности. Об этом говорится в заявлении, распространенном Советом Движения по спасению Родины.
В заявлении, в частности, говорится: «Никол Пашинян и его режим, по сути, привели страну к капитуляции, нанеся всему армянскому народу серьезные потери, обнулив наши многолетние национальные достижения, сделав национальную безопасность уязвимой на долгое время. Произошедшее - национальная катастрофа и предательство, полная политико-правовая оценка которой будет дана в ближайшее время. Каждый час деятельности Пашиняна и его режима - угроза для нашей государственности и безопасности граждан Армении. Очевидно, что режим, проваливший все сферы, неспособен противостоять геополитическим вызовам, преодолеть углубляющийся политический, социальный, экономический и психологический кризис в стране. Формирование власти нового качества - императив.  Исходя из сложившейся ситуации, с учетом требований широких кругов общественности совет из 17 партий решил расширить свой формат, сформировав Движение по спасению Родины. Оно всеармянское и внепартийное. Совет движения включает представителей партий, интеллигенции и широкие круги общественности.
Совет Движения по спасению Родины заявляет:
-цель движения - избавление конституционным путем от катастрофического режима Армении, формирование переходного, антикризисного правительства, которое предотвратит потерю государственности Армении, осуществит послевоенное оздоровление страны, будет работать над внутренней и внешней политикой, основанной на национально-государственных интересах, повысит гарантии безопасности граждан и организует внеочередные парламентские выборы;
-в качестве главы переходного правительства Совет выдвигает кандидатуру Вазгена Манукяна, имеющего опыт антикризисного управления, способность вести эффективные переговоры;
-как только Вазген Манукян станет премьер-министром, он приостановит свою партийную деятельность, обязуется не участвовать лично в предстоящих парламентских выборах и не баллотироваться на пост главы кабмина. В то же время он обязуется через год организовать внеочередные парламентские выборы, гарантируя равные условия для всех политических сил, в соответствии с ИК;
-единый кандидат в премьер-министры на общенациональном большом митинге на площади Свободы в Ереване 5 декабря 2020 года в 15:00 часов представит приоритетные действия и антикризисные меры нового правительства.