Վերջին օրերին մենք ռազմական իրադրության ամենալուրջ սրումն ենք ունեցել նոյեմբերի 9-ից ի վեր: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 14-ին իր Facebook-ի ուղիղ եթերում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Նախորդ շաբաթ օրը օգտվելով այն փաստից, որ ռուս խպաղաղապահները դեռեւս չեն  տեղակայվել այդ հատվածում, ադրբեջանական ուժերի հատուկջոկատայինները գրոհ են ձեռնարկել Արցախի Հադրութի Հին Թաղեր, Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ եւ իրենց հսկողության տակ առել այդ բնակավայրերը: Այդ հատվածում քաղաքացիական բնակչություն չի եղել: Գործողությունների ընթացքում Արցախի ՊԲ 6 զինծառայողներ վիրավորվել են: տեղեկություններ կան այլ տուժածների մասին, որոնք ճշտվում են: Տեղանքը, որտեղ կարող են լինել տուժածներ, այս պահին անմատչելի է, միջոցներ են ձեռնարկվում այնտեղ հասանելիություն ապահովելու համար»,-ասաց նա:
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ նախօրեին ԱԽ նիստում ասել է, որ քննարկման առարկա է, թե ինչու ռուս խաղաղապահները չէին տեղակայվել այդ հատվածում. «Փաստ է, որ շաբաթ-կիրակի օրերին խաղաղապահները տեղակայվել են այնտեղ, ինչպես նաեւ հրապարակել են իրենց պատասխանատվության գոտում քարտեզը, որտեղ ներառված են Խծաբերթ, Թաղավարտ գյուղերի այդ շրջակա եւ հարող տարածքը: Սա նշանակում է, որ ՌԴ խաղաղապահները  պետք է ապահովեն այդ տարածքի կարգավիճակի համապատասխանությունը նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին: Սա էլ նշանակում է, որ քանի որ այդ տարածքը եղել է հայկական ուժերի ենթակայության ներքո, պետք է շարունակի մնալ հայկական ուժերի վերահսկողության ներքո:
Իհարկե, Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված գործողությունները ունեն սադրիչ բնույթ, բայց այն ուղղված է նաեւ ռուսական խաղաղապահների ներկայության արժեզրկմանը: Նրանք ուզում են ցույց տալ, որ խաղաղապահները  ի վիճակի չեն կանգնեցնել իրենց կողմից ձեռնարկվող սադրանքները եւ Խծաբերդ, Հին թաղեր հատվածի ճակատագիրը ռուսական խաղաղապահների առաջին լրջագույն փորձությունն է: Մանավանդ որ Արցախի ՊԲ-ն չի կարող գործել այն տրամաբանությամբ, ինչպես գործում են ադրբեջանցիները: Նկատի ունեմ, որ հայկական կողմը չպետք է անի գործողություններ, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի կարող են կասկածի տակ դնել խաղաղապահների գործունեության արդյունավետությունը»,-ասաց Փաշինյանը:

In recent days, we have had the most serious aggravation of the military situation since November 9; Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan announced this live on Facebook Monday.
"Last Saturday, taking advantage of the fact that the Russian peacekeepers have not been deployed in that area yet, the special detachments of the Azerbaijani forces launched an attack on the villages of Hin Tagher, Khtsaberd of Hadrut [region] of Artsakh [(Nagorno-Karabakh)], and took control of those settlements. There was no civilian population in that area. Six servicemen of the Artsakh Defense Army were wounded during the operations. There is information about other victims, which is being clarified. The place where there may be victims is inaccessible at this moment; measures are being taken to ensure access there," he said.
Pashinyan reminded that Sunday at the Security Council meeting he had said that it was a subject of discussion why the Russian peacekeepers were not deployed in that area. "It is a fact that on weekends the peacekeepers were deployed there, as well as they published a map in their area of responsibility, which includes the surrounding and adjacent area—the villages of Khtsaberd, Taghavart. This means that Russian peacekeepers must ensure that the status of the territory is in line with the provisions of the November 9 trilateral statement. And this means that since the area was under the control of Armenian forces, it must remain under the control of Armenian forces.
Of course, the actions taken by Azerbaijan are provocative, but they are aimed also at devaluing the presence of Russian peacekeepers. They [the Azerbaijanis] want to show that the peacekeepers are unable to stop the provocations launched by them, and the fate of the Khtsaberd, Hin Tagher sector is the first serious test for Russian peacekeepers," Pashinyan also said, in particular.