ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Քելի Քրաֆթը քննադատել է Գլխավոր ասամբլեայի կողմից հաստատված կազմակերպության 2021 թվականի բյուջեն՝ հայտարարելով, որ ֆինանսավորումը կուղղվի «հակասեմականության խայտառակ ժառանգության տարածմանը», հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Հինգշաբթի օրը ՄԱԿ անդամ-երկրները հաստատել են 3,2 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի բյուջեն, որը հաշվարկված է 2021 թվականին կազմակերպության գործունեությունը ֆինանսավորելու համար: Սակայն ԱՄՆ-ը դեմ է արտահայտվել բյուջեին, մասնավորապես՝ հրաժարվելով ֆինանսավորել Հարավային Աֆրիկայում Ռասիզմի եւ ռասայական խտրականության, այլատյացության եւ հարակից անհանդուրժողականության դեմ համաշխարհային գիտաժողովի Դուրբանի հռչակագրի ընդունման կապակցությամբ միջոցառումը:
«Քսան տարի անց (կարելի է արձանագրել, որ) Դուրբանի հռչակագրում գովելի ոչինչ չկա... Այն թունավորված է հակասեմականությամբ եւ հակաիսրայելական կողմնակալությամբ»,- ասվում է Քրաֆթի հայտարարության մեջ:
Նրա խոսքով՝ ընդունելով ՄԱԿ-ի բյուջեն, երկրները գնում են «զիջման, որը տարածում է ատելության, հակասեմականության եւ հակաիսրայելական կողմնակալության խայտառակ ժառանգությունը»:
«ԱՄՆ-ը եղել եւ մնում է ՄԱԿ-ի ամենամեծ եւ ամենահուսալի գործընկերը, եւ այդ պարտավորությունը փոփոխություն չի կրի: Մենք նույնպես երբեւէ չենք աջակցի Դուրբանի գործընթացին, որն ուղղված է պառակտմանը, ոչ թե միավորմանը: ԱՄՆ հարկատուների ռեսուրսները պետք է ծախսվեն խելամտորեն, արդյունավետ եւ ամերիկյան շահերին համապատասխան»,- Twitter-ում գրել է մշտական ներկայացուցիչը:

Постпред США при ООН Келли Крафт подвергла критике утвержденный Генеральной ассамблеей ООН бюджет организации на 2021 год, заявив, что финансирование пойдет на «распространение постыдного наследия антисемитизма», передает РИА Новости
В четверг государства-члены ООН утвердили бюджет в размере 3,2 миллиарда долларов, рассчитанный на финансирование деятельности организации в 2021 году. Однако США выступили против бюджета, в частности, отказавшись финансировать мероприятие в честь годовщины принятия в ЮАР Дурбанской декларации Всемирной конференции по борьбе против расизма и расовой дискриминации, ксенофобии и связанной с ними нетерпимостью.
«По прошествии двадцати лет (можно констатировать, что) в Дурбанской декларации нет ничего, что можно было бы восхвалять... Она отравлена антисемитизмом и антиизраильской предвзятостью», - говорится в заявлении Крафт.
По ее словам, принимая бюджет ООН, страны идут на «уступку, которая распространяет постыдное наследие ненависти, антисемитизма и антиизраильской предвзятости».
«США были и остаются крупнейшим и самым надежным партнером ООН, и это обязательство не претерпит изменений. Мы также никогда не поддержим Дурбанский процесс, который направлен на то, чтобы разделять, а не на объединение. Ресурсы налогоплательщиков США должны расходоваться разумно, эффективно и в соответствии с американскими интересами», - написала постпред в Twitter.