ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը տիկնոջ՝ Մելանյայի հետ Սպիտակ տանից հեռացել է տեղական ժամանակով առավոտյան 8:15-ի սահմաններում:
Լրագրողների հետ կարճ զրույցում Թրամփն ասել է, որ իր համար մեծ պատիվ էր նախագահ լինելը՝ նշելով, որ ուղղակի ցանկանում է «ցտեսություն» ասել: Նա հույս է հայտնել, որ սա երկարատեւ հրաժեշտ չի լինի:
Թրամփը չի մասնակցելու ընտրված նախագահ Ջո Բայդենի երդմնակալությանը՝ խախտելով պատմական ավանդույթը:
Փոխնախագահ Մայք Փենսը, մյուս նախկին նախագահները եւ պաշտոնատար անձինք մասնակցելու են, որ վկայեն Բայդենի եւ ընտրված փոխնախագահ Քամալա Հարիսի երդմնակալությունը:
Թրամփների զույգը կուղեւորվի Ֆլորիդա Փալմ Բիչ: Նախքան Ֆլորիդա մեկնելը, Թրամփը հրաժեշտի արարողություն կանցկացնի Վաշինգտոնի մերձակայքում գտնվող Էնդրյուս ռազմաբազայում:

Президент Дональд Трамп с супругой Меланией покинули Белый дом около 8:15 утра.
В краткой беседе с журналистами Трамп сказал, что для него было большой честью быть президентом, отметив , что просто хотел сказать «до свидания». Он выразил надежду, что это не будет долгим прощанием.
Трамп не примет участие в инаугурации избранного президента Джо Байдена в нарушение исторической традиции.
Вице-президент Майк Пенс, другие бывшие президенты и официальные лица будут присутствовать, чтобы засвидетельствовать присягу Байдена и избранного вице-президента Камалы Харрис.
Чета Трампов отправится отправится в город Палм-Бич во Флориде. Перед тем как отправиться во Флориду, Трамп проведет прощальную церемонию на военной базе Эндрюс под Вашингтоном.