Քվեշեթի-Քոբի տեղամասում տրանսպորտային անխոչընդոտ հաղորդակցության ապահովման համար ճանապարհի եւ թունելի շինարարությունը կսկսվի գարնանը, հայտարարել է ենթակառուցվածքների նախարար Մայա Ցկիտիշվիլին:
Վրաստանի իշխանությունները ծրագրում են նոր ճանապարհն ու թունելը կառուցել Քվեշեթի-Քոբի տեղամասում՝ սա Քոբի-Գուդաուրի տեղամասի շրջանցիկ ճանապարհն է, որտեղ ձմեռվա շրջանում հաճախ ձնահուսի վտանգ է առաջանում, ինչի հետեւանքով ճանապարհը փակվում է: Վրաստանն ու Ռուսաստանը կապող Ռազմավիրական ճանապարհին թունելի կառուցումը հայ փոխադրողներին թույլ կտա այլեւս օրերով չխցանվել «Վերին Լարս» անցակետում:
«Քվեշեթի-Քոբի 9 կիլոմետրանոց թունելի համար 15 մետր տրամագծով հորատման սարքն արդեն Վրաստանում է, եւ գարնանից կսկսվի ինչպես ճանապարհի, այնպես էլ թունելի շինարարությունը»,- ասել է Ցկիտիշվիլին:
Նախագծով նախատեսված է 22,7 կմ երակարությամբ ճանապարհի կառուցում, ինչպես նաեւ 6 կամուրջների ու 5 թունելների, այդ թվում՝ Խաչի լեռնանցքի տակ 9 կմ-անոց թունելի: Սա կլինի Եվրոպայում ամենաերկար թունելներից եւ ամենաբարդ ինժեներական կառույցներից մեկը:

Строительство дороги и тоннеля на участке Квешети-Коби для обеспечения беспрепятственного транспортного сообщения начнется весной, заявила вице-премьер, глава Мининфраструктуры Майя Цкитишвили.
Власти Грузии планируют построить новую дорогу и тоннель на участке Квешети-Коби – это объездной путь участка Коби-Гудаури, где в зимний период часто возникает опасность схода лавин, из-за чего дорога закрывается. Строительство тоннеля на Военно-грузинской дороге, связывающей Грузию и Россию, позволит и армянским перевозчикам больше не застревать днями в пути к КПП «Верхний Ларс».
«Буровое оборудование диаметром в 15 метров для 9-километрового тоннеля Квешети-Коби уже в Грузии, и с весны начнется строительство как дороги, так и тоннеля», – сказала Цкитишвили.
Проектом предусмотрено строительство дороги протяженностью 22,7 километра, а также шести мостов и пяти тоннелей, в том числе девятикилометрового тоннеля под Крестовым перевалом. Это будет один из самых длинных тоннелей и одно из самых сложных инженерных сооружений в Европе.