Ընդհանուր առմամբ տրածաշրջանում իրավիճակը բվականին լարված է. մեր սահմաններին հարաբերական կայունություն է, միջադեպեր որպես այդպիսին գրեթե չեն կիրառվում, սակայն ընդհանուր լարվածությունը, որը կա, շարունակվում է եւ դա ազդեցություն է ունենում եւ սահմանային ծառայության, եւ ընդհանուր մեր առօրյա կյանքի վրա: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 2-ին, «Եռաբլուր» պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը:
Նա չցանկացավ մեկնաբանել վարչախպետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, թե պետք է վերանայենք մեր կեցվածքը տրածաշրջանի պետությունների, այդ թվում Թուրքիայի նկատմամբ. «Վարչապետի ասածները ԳՇ պետը չի մեկնաբանում»,-կարճ ասաց Արտակ Դավթյանը:
Հարցին, թե արդյոք պատերազմի ժամանակ կիրառվել է «Իսկանդեր» նա պատասխանեց. «Ոչինչ չեմ կարող ասել, որովհետեւ հրապարակման ենթակա չի»:
Հատկանշական է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ «Իսկանդեր» կիրառվել է Շուշիում, սակայն այն պայթել է 10 տոկոսով:

Новый начальник Генштаба ВС Армении Артак Давтян не комментирует вопрос применения «Искандера».
«Не могу ничего сказать, не подлежит публикации», - заявил Давтян в ответ на попытку журналистов выяснить, применялся или нет «Искандер» в ходе войны.
Напомним, что первым идею применения высказал премьер-министр Никол Пашинян. Фактически армянский премьер заявил о неисправности комплекса, который «взорвался на 10%». После многочисленных комментариев к этому скандальному заявлению пресс-секретарь Пашиняна заявила, что его «неверно информировали». Президент Азербайджана сначала заявил, что они не располагают информацией о применении ОТРК «Искандер».
Однако на днях агентство по разминированию Азербайджана заявило, что ими обнаружены обломки «Искандер – М». В Азербайджане намекнули, что поскольку на вооружении Армении ОТРК «Искандер – Э», а Россия модификацию «Искандер – М» не поставляет на экспорт, то стреляла…Россия.
Напомним также, что реакция на заявление о неисправности ОТКР стоило должности бывшему начальнику заместителю начальника ГШ Тирану Хачатряну и вступившемуся за подчиненного начальнику ГШ Онику гаспаряну. Оба в настоящее время обжалуют в суде решения о своем увольнении.
Артак Давтян в прошлом году тоже был уволен с поста начальника ГШ, однако после отставки Оника Гаспаряна выбор вновь пал на него.