Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն այսքան մոտ կանգնած վարչակազմ երբեք չի եղել ԱՄՆ պատմության մեջ: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը:
Նրա գրառումը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Բայդենն ու Ցեղասպանության ճանաչումը. Հայ համայնք vs ՀՀ իշխանություններ
Պնդել, որ Բայդենը ճանաչելու է Ցեղասպանությունը, բնականաբար չեմ կարող: Բայց պնդել, որ ճանաչմանը այսքան մոտ կանգնած վարչակազմ երբեք չի եղել ԱՄՆ պատմության մեջ, միանշանակ կարող եմ:
Համայնքն ահռելի աշխատանք է տանում այս վարչակազմի հետ՝ ճանաչման ուղղությամբ: Հայ համայնքը դաշնակիցներ ունի Բայդենի քաղաքական մեծ թիմում՝ օրենսդիրից մինչ գործադիր, ովքեր լոբբինգ են անում, ինչու չէ՝ նաև ճնշումներ են կիրառում Սպիտակ Տան վրա:
Հակառակ գործընթաց են տանում ՀՀ իշխանությունները: Սկզբում ԱԽՔ-ը, հետո ԱԺ փոխխոսնակը՝ հետո էլ Վաշինգտոնում ՀՀ հաջորդ դեսպանը (սա ամենավտանգավորն է) հայտարարում են Թուրքիայի հետ հաշտեցման մասին: Նույնն էլ անում է նաև Թուրքիան, քանի որ ճանաչման գործընթացը կարող է դադարեցվել, եթե կողմերը սկսեն բանակցել:
Ըստ ԱԳՆ-ի, պաշտոնական բանակցություններ չկան, բայց հավանաբար կա «2nd track diplomacy» կամ նույնիսկ «1.5 track diplomacy», ինչը հանրությունից (միգուցե նաև ԱԳՆ-ից) գաղտնի է պահվում:
Ցավալիորեն հայ համայնքի ջանքերին հակառակվում են Թուրքիան և ՀՀ իշխանությունները:
Բայդենն ու Ցեղասպանության ճանաչումը. Հայ համայնք vs ՀՀ իշխանություններ Պնդել, որ Բայդենը ճանաչելու է Ցեղասպանությունը,...

Администрации, столь близкой к признанию Геноцида армян, никогда не было в истории США. Об этом на своей странице в «Facebook» написал международник-американист Сурен Саркисян.
Он свою запись озаглавил следующим образом: «Байден и признание Геноцида. Армянская община против властей Армении».
«Конечно, я не могу утверждать, что Байден признает Геноцид. Но я могу с уверенностью сказать, что такой близкой к признанию Геноцида администрации в истории США никогда не было. Армянская община проводит колоссальную работу с данной администрацией с целью возможного признания ею Геноцида. В большой политической команде Байдена у армянской общины есть союзники – от законодательной власти до исполнительной, которые лоббируют, почему бы и нет, оказывают давление на Белый Дом», - подчеркнул Саркисян.
Тем временем, как считает эксперт, нынешние власти Армении ведут прямо противоположный процесс.
«Сначала секретарь Совбеза, затем вице-спикер парламента, а затем будущий посол Армении в Вашингтоне (это самое опасное) объявляют о примирении с Турцией», - напомнил Саркисян.
Турция, по его словам, делает то же самое, поскольку процесс признания может быть приостановлен, особенно если стороны начнут вести переговоры.
При этом, напомнил международник, согласно заявлениям МИД Армении, официальных переговоров с Турцией не ведется, однако, как отметил эксперт, вероятно, имеется «2nd track diplomacy» или даже «1,5 track diplomacy», которая держится в секрете от общественности (возможно, также от МИД).
«К сожалению, усилиям армянской общины противодействуют Турция и власти Армении», - резюмировал Сурен Саркисян.