ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը իր հայտարարության մեջ օգտագործել է Հայոց ցեղասպանություն եզրույթը՝ Մեծ եղեռնի հետ հավասարապես: Նախագահի հայտարարության մեջ ասվում է. «Ամեն տարի այս օրը մենք հիշում ենք բոլոր նրանց կյանքը, ովքեր զոհվել են Օսմանյան դարաշրջանում Հայոց ցեղասպանության ժամանակ, եւ մենք կրկին պարտավորվում ենք կանխել նման ոճրագործությունների կրկնությունը:
1915 թվականի ապրիլի 24-ից սկսած՝ Օսմանյան իշխանությունների կողմից Կոստանդնուպոլսում հայ մտավորականության եւ համայնքային ղեկավարների ձերբակալությունից հետո, մեկուկես միլիոն հայեր տեղահանվեցին, սպանվեցին կամ ուղարկվեցին մահվան՝ ոչնչացման ճանապարհով: Մենք հիշատակում ենք Մեծ Եղեռնի զոհերին, որպեսզի տեղի ունեցածի սարսափները երբեք չսպրդեն պատմությունից: Եւ մենք հիշում ենք, որ պետք է զգոն լինել ատելության քայքայիչ ազդեցությունների հանդեպ՝ իր բոլոր ձեւերով:
Փրկվածներից շատերը ստիպված էին նոր տներ ու նոր կյանք փնտրել ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգներում: Ուժ ու տոկունություն ցուցաբերելով՝ հայ ժողովուրդը գոյատեւեց եւ վերականգնեց իր համայնքը: Տասնամյակների ընթացքում հայ ներգաղթյալները անթիվ անհամար եղանակներով հարստացրել են Միացյալ Նահանգները, բայց նրանք երբեք չեն մոռացել այն ողբերգական պատմությունը, որը իրենց նախնիներից շատերին բերել է մեր ափերը: Մենք հարգում ենք նրանց պատմությունը: Մենք տեսնում ենք այդ ցավը: Հաստատում ենք պատմությունը: Մենք դա անում ենք ոչ թե մեղադրելու, այլ այն բանի համար, որ տեղի ունեցածը երբեք չկրկնվի:
Այսօր, երբ սգում ենք նրա համար, ինչը կորսվել է, եկեք նաեւ մեր հայացքը ուղղենք դեպի ապագան՝ դեպի այն աշխարհը, որը ցանկանում ենք կառուցել մեր երեխաների համար: Այն աշխարհը, որը պղծված չէ մոլեռանդության եւ անհանդուրժողականության ամենօրյա արատներից, որտեղ հարգվում են մարդու իրավունքները, եւ որտեղ բոլոր մարդիկ կարող են իրենց կյանքն ապրել արժանապատիվ եւ անվտանգ: Եկեք հաստատենք ապագա ոճրագործությունները կանխելու մեր ընդհանուր վճռականությունը`աշխարհի ցանկացած կետում: Եւ եկեք ապաքինում ու հաշտեցում ձեռք բերենք աշխարհի բոլոր մարդկանց համար:
Ամերիկացի ժողովուրդը հարգանքի տուրք է մատուցում բոլոր հայերին, ովքեր զոհվել են 106 տարի առաջ սկսված ցեղասպանության հետեւանքով»:
Նշենք, որ ԱՄՆ նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչման ուղղությամբ երկար տարիներ աշխատել են Ամերիկայի հայկական սփյուռքի կառույցները, մասնավորապես` ԱՄՆ-ում «Հայ Դատի» գրասենյակները: Բացի այդ, ըստ մի շարք փորձագետների, դրան նպաստել է նաեւ Վաշինգտոնի եւ Անկարայի հարաբերությունների վատթարացումը՝ կապված մի շարք հարցերի վերաբերյալ նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի վարած քաղաքականության հետ:

US President Joe Biden in his statement used the term Armenian genocide along with the term Meds Yeghern.
“Each year on this day, we remember the lives of all those who died in the Ottoman-era Armenian genocide and recommit ourselves to preventing such an atrocity from ever again occurring. Beginning on April 24, 1915, with the arrest of Armenian intellectuals and community leaders in Constantinople by Ottoman authorities, one and a half million Armenians were deported, massacred, or marched to their deaths in a campaign of extermination. We honor the victims of the Meds Yeghern so that the horrors of what happened are never lost to history. And we remember so that we remain ever-vigilant against the corrosive influence of hate in all its forms.
Of those who survived, most were forced to find new homes and new lives around the world, including in the United States. With strength and resilience, the Armenian people survived and rebuilt their community. Over the decades Armenian immigrants have enriched the United States in countless ways, but they have never forgotten the tragic history that brought so many of their ancestors to our shores. We honor their story. We see that pain. We affirm the history. We do this not to cast blame but to ensure that what happened is never repeated.
Today, as we mourn what was lost, let us also turn our eyes to the future—toward the world that we wish to build for our children. A world unstained by the daily evils of bigotry and intolerance, where human rights are respected, and where all people are able to pursue their lives in dignity and security. Let us renew our shared resolve to prevent future atrocities from occurring anywhere in the world. And let us pursue healing and reconciliation for all the people of the world.
The American people honor all those Armenians who perished in the genocide that began 106 years ago today,” he noted.