Մենք այսօր կանգնած ենք հայրենիքի կորստի առջև։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 14-ին, Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում հայտարարեց ԱԺ անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը։
«Ելույթներ շատ հնչեցին միասնական լինելու մասին։ Ո՞ւմ հետ միասնական լինենք։ Երբ իմ հայրենիքն էլի է փոքրացել, Ադրբեջանն առաջ է եկել, դուք շարունակում եք հայտարարություններ տարածել, թե պատգամավորի տված հարցի արդյունքում ադրբեջանցիները հարձակվեցին։ Լո՞ւրջ եք ասում։ Էս ինչ դիսկուրս է։ Դուք հասկանո՞ւմ եք մեր երկրի հետ ինչ է կատարվում և ինչպես կարելի է այսօրվա երկխոսությունը ծավալել այս տիրույթում։ Եթե Ադրբեջանը սա մարսեց, շատ ավելի վատ է լինելու»,- նշեց նա։
Թագուհի Թովմասյանը նշեց, որ իր համար հարց է, թե Գեղարքունիքի մարզում ինչու չկա ռուսական որևէ ներկայացվածություն։
«Կուտ համայնքից ունեմ ահազանգ, որ քաղաքացիներն անզեն կանգնած նայել են, թե ինչպես են ադրբեջանցիները մտնում հայկական տարածք։ Նրանց խնդրանքն է, որ ես բարձրաձայնեմ՝ գոնե հովիվներին տրամադրենք զենքեր, որպեսզի ինքնապաշտպանվեն։ Մարդիկ չեն կարողանում իրենց անասուններին ապահով արածեցնել։ Իհարկե, նրանք համարձակության խնդիր չունեն, բայց Հայաստանի Հանրապետությունը պարտավոր է տեր կանգնել յուրաքանչյուր քաղաքացու համար»,- ասաց Թագուհի Թովմասյանը։

Today we Armenians are facing the loss of the homeland. This is what independent deputy of the National Assembly of Armenia Taguhi Tovmasyan said during today’s special session of the National Assembly.
“There were a lot of speeches about unity. How can there be unity when deputies continue to state that the Azerbaijanis attacked after a particular MP asked a particular question? Are you serious? Do you understand what is happening in the country and how it is possible to engage in dialogue in this domain? If Azerbaijan gets away with what it’s doing, things will get even worse,” she stated.
Tovmasyan stated that what remains a question for her is why Russia isn’t represented in Gegharkunik Province.
“I received an alarm from Armenia’s Kut village that citizens stood unarmed as the Azerbaijanis entered an Armenian territory. They asked me to speak out about this and at least provide the shepherds with weapons so that they can defend themselves. People are unable to graze their cattle safely. Of course, they’re courageous, but the Republic of Armenia is obliged to protect each and every citizen,” Tovmasyan said.