Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Հայկո Մաասը երկիր կատարած իր այցի ընթացքում աջակցություն է հայտնել Իսրայելին եւ Գազայի հատվածում հրադադար հաստատելու կոչ արել հրեական պետության եւ ՀԱՄԱՍ-ի իսլամիստ կառավարիչների միջեւ, տեղեկացնում է AFP-ը։
«Ես եկել եմ այստեղ, որպեսզի հայտնեմ իմ համերաշխությունը... Իսրայելն իրավունք ունի պաշտպանվելու այս հուժկու եւ անընդունելի հարձակումից»,- ասել է նա իսրայելցի իր պաշտոնակից Գաբի Աշքենազիի հետ Թել Ավիվում տեղի ունեցած համատեղ մամուլի ասուլիսում։ «Թույլ տվեք ինձ սա շատ հստակ ասել եւս մեկ անգամ. մեզ համար Իսրայելի անվտանգությունը եւ բոլոր հրեաների անվտանգությունը Գերմանիայում քննարկման ենթակա չէ, եւ Իսրայելը միշտ կարող է հույս դնել մեզ վրա»,- ասել է Մաասը։
Նրա խոսքով՝ անցած շաբաթ նա «գրեթե մշտապես կապ է պահպանել» Աշքենազիի, ինչպես նաեւ Կահիրեի, Դոհայի, Ամանի ու Վաշինգտոնի դիվանագետների հետ։ «Ես հույս ունեմ, որ հրադադարի հաստատմանն ուղղված ջանքերը կպսակվեն հաջողությամբ»,- ասել է նա։

German Foreign Minister Heiko Maas expressed support for Israel during his visit to the country and called for a ceasefire between the Jewish state and the Islamist rulers of Hamas in the Gaza Strip, DW reported.
"As long as there are states and groups that threaten Israel with destruction, it must be able to protect its inhabitants. Germany will continue to make contributions to ensure that this remains the case." Maas said as he met Israeli counterpart Gabi Ashkenazi.
"We support the international efforts for a cease-fire and are convinced that the violence must end as soon as possible in the interest of the people. I would also like to call for this here today," he added.
He said he had almost constant contact last week with Ashkenazi, as well as with diplomats in Cairo, Doha, Amman and Washington..