ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հանդիպմանը զուգընթաց, որը մեկնարկել է հունիսի 16-ին «La Grange» վիլլայում, հայ եւ շվեյցարացի քաղաքական գործիչներ, տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ եւ հայ համայնքի անդամներ հավաքվել են վիլլայի դիմացի հրապարակում եւ գերտերությունների ղեկավարներից պահանջել  գործնական քայլեր ձեռնարկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում, հորդորել դատապարտել Ադրբեջանի՝ Հայաստանի եւ Արցախի դեմ ակնհայտ ագրեսիան:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում շվեյցարաբնակ երաժշտական պրոդյուսեր Անի Գասպարյանը, որը մասնակցել է ցույցին, ասել է՝ շվեյցարական կառավարության ներկայացուցիչներն անդրադարձել են Բայդենի՝ «ցեղասպանություն» եզրույթն օգտագործելու փաստին եւ նշել, որ միջազգային հանրությունը սպասում է հետագա գործնական քայլերի:
Ցուցարարները բարձրաձայնել են արցախյան 44-օրյա պատերազմի արհավիրքի մասին՝ նշելով, որ Արցախը մարդկային, տարածքային, ինչպես նաեւ մշակութային արժեքներ է կորցրել, իսկ Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիա դրսեւորել եւ՛ Հայաստանի, եւ՛ Արցախի ժողովուրդների հանդեպ՝ սպառնալով նրանց անվտանգությանը: Այդ է փաստում մայիսի 12-ից ադրբեջանական զինված ուժերի՝ տարբեր ուղղություններով Հայաստանի սուվերեն տարածք ներթափանցումը
Ցուցարարները գերտերությունների ղեկավարներին կոչ են արել այցելել Ժնեւում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հուշարձան, չմոռանալ պատմությունը, քանի որ կրկնության վտանգ կա: «Նրանք նշեցին, որ ոչ ոք չի ցանկանա երկրորդ հուշարձան կառուցել, բայց փաստ է, որ Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության հետեւանքով Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո ունենք հազարավոր զոհեր, անօթեւաններ, փախստականներ, կորսված տարածքներ: Սկսվել է նաեւ մշակութային արժեքների ոչնչացման փուլ»,-պատմել է Անի Գասպարյանն ու հավելել, որ ակցիայի մասնակիցներից մեկն իր ելույթում անդրադարձել է հայ գերիներին՝ հիշեցնելով, որ պատերազմի ավարտից մոտ յոթ ամիս անց Ադրբեջանի բանտերում շարունակում է մնալ մոտ 200 հայ գերի, եւ Բաքուն համառորեն չի համաձայնում նրանց վերադարձնել Հայաստան:
Ժնեւի քաղաքական իշխանությունները դիմել են Շվեյցարիայի դաշնային խորհրդին՝ պահանջելով դատապարտել Ադրբեջանի՝ Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի  հանդեպ ցուցաբերած ագրեսիան:
Նրանք հիշեցրել են, որ դեռ 2020-ի նոյեմբերին Ժնեւի իշխանությունները դիմում են ներկայացրել Շվեյցարիայի Դաշնության ֆեդերալ խորհրդին՝ հորդորելով դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսիան Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի դեմ՝ չնայած որոշ գործիչներ դիմումին լռությամբ են արձագանքել՝ առաջնային համարելով Շվեյցարիայի չեզոք դիրքորոշումը՝ կարեւորելով երկրի եւ Ադրբեջանի տնտեսական շահերը:
«Շվեյցարիան, լինելով խաղաղության այն հարթակը, որտեղ հանդիպում են գերտերությունների նախագահները, պետք է ունենա այն դերը, որի շնորհիվ կկարողանանք պաշտպանել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը»,-շեշտել են ցուցարարները:

Alongside the meeting of President of the Russian Federation Vladimir Putin and US President Joe Biden that kicked off today at Villa La Grange in Geneva, Armenian and Swiss politicians, members of various organizations and members of the local Armenian community gathered at the square facing the villa and demanded that the two presidents take action for recognition of the Armenian Genocide and urged them to condemn Azerbaijan’s blatant aggression against Armenia and Azerbaijan.
During a conversation with Armenpress news agency, Switzerland-based Armenian music producer Ani Gasparyan, who was one of the demonstrators, said Swiss government officials have touched upon the fact that Biden used the term ‘genocide’ and stated that the international community is waiting for future steps.
The demonstrators spoke out about the 44-day war in Artsakh (Nagorno-Karabakh), noting that Artsakh suffered human, territorial and cultural losses and that Azerbaijan continues to be aggressive against the peoples of Armenia and Artsakh by posing a threat to their security, evidence of which is the fact that Azerbaijani Armed Forces have been infiltrating into the sovereign territory of Armenia since May 12.
The demonstrators called on the leaders of the superpowers to visit the monument to the Centennial of the Armenian Genocide placed in Geneva and not forget the history since there is a risk of repetition. Gasparyan added that one of the demonstrators touched upon Armenian prisoners of war, reminding that nearly 200 Armenian prisoners of war are still in prisons in Azerbaijan seven months after the end of the war and that Baku is persistently against their return to Armenia.
The municipal authorities of Geneva have addressed the Federal Council of Switzerland with the demand to condemn Azerbaijan’s aggression against Armenia and Nagorno-Karabakh.
The demonstrators recalled that the authorities of Geneva had submitted an application to the Federal Council of Switzerland back in November 2020, urging the Council to condemn Azerbaijan’s aggression against Armenia and Nagorno-Karabakh, even though certain figures had responded to the application with silence.