2020 թվականի դեկտեմբերին ասել եմ, որ դեմ եմ կապիտուլյանտի գլխավորությամբ արտահերթ ընտրություններին: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 17-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Հանրապետական կուսակցության խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա հիշեցրեց իր հայտարարությունն այն մասին, որ եթե ՀՀԿ-ն գնա ընտրությունների, ապա ինքն իրեն չի տեսնում պատգամավորի թեկնածուների համամասնական ցուցակում:
«Ինչպես տեսնում եք, ես չկամ ցուցակում, սակայն ներկայացնում եմ «Պատիվ ունեմ» դաշինքն ու միշտ կլինեմ ՀՀԿ-ում: Ոչինչ չի փոխվել: Ես, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը եւ մյուսներն այսօր պայքարում ենք: Ազգային ժողովը դրա համար միակ հարթակը չէ»,ճնշեց նա:
Հիշեցնենք, որ Արմեն Աշոտյանը, ով եւս չկա ցուցակում, նույնպես դեմ է արտահայտվել Փաշինյանի օրոք ընտրություններ անցկացնելուն:

In December 2020, I said I was against the capitulator holding snap elections. This is what spokesperson of the Republican Party of Armenia Eduard Sharmazanov told reporter today.
Sharmazanov recalled his statement that if the Republican Party of Armenia goes to the elections, he doesn’t see himself in the proportional electoral list of candidates for Members of Parliament.
“As you can see, I’m not on the list, but I represent the “I Have the Honor” bloc and will always be a member of the Republican Party of Armenia. Nothing has changed. Today Vice-President of the Republican Party of Armenia Armen Ashotyan, other members and I are leading a struggle. The National Assembly is not the only platform for leading a struggle,” he said.