Կոնգրեսում հրապարակված հակամենաշնորհային օրենսդրությունը վերանայելու փաթեթը, որն ուղղված է խոշոր IT-ընկերություններին, ընդունման դեպքում կարող է ունենալ հեռահար հետեւանքներ, գրում է AFP-ն:
Հինգ օրինագիծ, որոնք պետք է ներկայացվեն քվեարկությանը հանձնաժողովում հաջորդ շաբաթ, կարող են ճանապարհ ստեղծել այնպիսի հսկաների պառակտման կամ վերակազմակերպման համար, ինչպես Google-ը, Facebook-ը, Apple-ն ու Amazon-ը ամբողջ ինտերնետային էկոհամակարգի միաժամանակյա փոփոխության դեպքում:
Այդ միջոցառումները թույլ չեն տա տեխնոլոգիական հսկաներին օգտագործել երեք կողմերի համար հարթակ՝ առաջարկելով մրցակցային ծառայություններ այդ հարթակներում, ինչը լուրջ վնաս կհասցնի այնպիսի ընկերություններին, ինչպես Apple-ն ու Amazon-ը:
Օրենսդիրները նաեւ ձգտում են արգելել տեխնոլոգիական ընկերություններին առաջնահերթություն տալ իրենց սեփական պրոդուկտներին կամ ծառայություններն՝ նկատի ունենալով Google-ին:
Մյուս միջոցառումը կպահանջի տվյալների «փոխանցումն» ու «փոխազդեցությունը», ինչը կարող է թեթեւացնել մարդկանց համար Facebook-ից դուրս գալը, օրինակ, սեփական տվյալներն ու կոնտակտները պահպանելու դեպքում:
Խոշորագույն տեխնոլոգիական ընկերություններին նաեւ կարգելվի ձեռք բերել մրցակիցներին:
ԱՄՆ նախկին պաշտոնական ներկայացուցիչ եւ Յելի համալսարանից պրոֆեսոր Ֆիոնա Սքոթ Մորթոնը նշել է, որ այդ օրինագիծը պայմանավորված է ԱՄՆ-ում եւ այլ երկրներում խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների գերիշխող դիրքի վրա հակամենաշնորհային օրենսդրության միջոցով ազդելու անկարողությամբ:
Նա նշել է, որ, եթե օրինագծերն ընդունվեն, Apple-ը, հնարավոր է, ստիպված կլինի վաճառել կամ փակել իր երաժշտական ծառայությունը, որպեսզի չգերիշխի այնպիսի մրցակիցների շրջանում, ինչպես Spotify-ը:
«Apple-ը սպիտված կլինի ընտրել»,-ասել է նա:
Փաթեթը հրապարակվել է գերիշխող տեխնոլոգիական ընկերությունների նկատմամբ Վաշինգտոնի առավել ագրեսիվ դիրքորոշման հատկանիշների ֆոնին, այդ թվում՝ նախագահ Բայդենի կողմից Լինա Խանի՝ Դաշնային առեւտրային հանձնաժողովի ղեկավարի պաշտոնում առաջադրմամբ, որը խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների մասնատման ակնառու կողմնակիցն է:

Обнародованный в Конгрессе пакет мер по пересмотру антимонопольного законодательства, направленный на крупные IT-компании, в случае его принятия может иметь далеко идущие последствия, пишет AFP.
Пять законопроектов, которые должны быть представлены на голосовании в комитете  на следующей неделе, могут проложить путь к реорганизации или распаду таких гигантов, как Google, Facebook, Apple и Amazon, при одновременном изменении всей интернет-экосистемы.
Эти меры не позволят технологическим гигантам использовать платформу для третьих сторон, предлагая конкурирующие услуги на этих платформах, что нанесет серьезный удар по таким компаниям, как Apple и Amazon.
Законодатели также стремятся запретить технологическим компаниям отдавать приоритет своим собственным продуктам или услугам, явно имея в виду Google.
Другая мера потребует «переносимости» и «взаимодействия» данных, что может облегчить людям выход из Facebook, например, при сохранении своих данных и контактов.
Крупнейшим технологическим фирмам дополнительно будет запрещено приобретать конкурентов.
Фиона Скотт Мортон, профессор Йельского университета и бывший официальный представитель США, отметила, что это  пакет законопроект обсуловлен  неспособностью антимонопольного законодательства в США и других странах повлиять на доминирование крупных технологических компаний. «Это регулирование, а не антимонопольное законодательство», - сказала Мортон.
Она отметила, что если законопроекты будут приняты, Apple, возможно, придется продать или закрыть свой музыкальный сервис, чтобы не дискриминировать таких конкурентов, как Spotify.
«Apple придется выбирать», - сказала она.
Пакет был обнародован на фоне признаков более агрессивной позиции Вашингтона в отношении доминирующих технологических компаний, в том числе выдвижения президентом Джо Байденом Лины Хан - видного сторонника разделения крупных технологических компаний - на должность главы Федеральной торговой комиссии.