Իսրայելի ընդդիմության առաջնորդ, նախկին վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն եւ նրա ընտանիքը կհեռանան վարչապետի պաշտոնական առանձնատնից ոչ ուշ, քան հուլիսի 10-ը, հայտարարել է Նեթանյահուն եւ Իսրայելի նոր վարչապետ Նաֆթալի Բենեթը:
Նեթանյահուն, որը 12 տարի զբաղեցրել է վարչապետի պաշտոնը, դեռեւս չի հեռացել Երուսաղեմում վարչապետի առանձնատնից, հաղորդում է AFP-ը:
Անցած տարի Բալֆուր փողոցի վրա գտնվող նստավայրը ամենօրյա բողոքի ցույցերի տարածքն էր, որոնց ժամանակ պահանջում էին Նեթանյահուի հրաժարականը կոռուպցիայի մեղադրանքով դատավարության ընթացքում: Նեթանյահուն հրաժարվել էր հեռանալ զբաղեցրած պաշտոնից եւ հերքել բոլոր խախտումները:
Բենեթի եւ Նեթանյահուի գրասենյակների համատեղ հայտարարության մեջ ասված է, որ նրանք պայմանավորավել են, որ Նեթանյահուի ընտանիքը կհեռանա նստավայրից ոչ ուշ, քան հուլիսի 10-ը: Այնուհետեւ առանձնատունը կփոխանցվի վարչապետ Բենեթին:
Նեթանյահուն բազմիցս խոստացել է տապալել վերջերս ձեւավորված կառավարությունը, որը նա անվանել է «վտանգավոր ձախակողմյա կառավարություն»: Դրա կազմում են ութ կուսակցություններ, այդ թվում՝ մի քանիսը, որը գլխավորում են Նեթանյահուի նախկին դաշնակիցներն եւ դրածոները, ավելի փոքր լիբերալ կուսակցություններ եւ իսլամիստական ֆրակցիաներ:

Лидер израильской оппозиции, бывший глава кабмина Биньямин Нетаньяху и его семья покинут официальную резиденцию премьер-министра страны не позднее 10 июля, заявили Нетаньяху и новый премьер-министр Израиля Нафтали Беннет.
Нетаньяху, который занимал пост премьер-министра 12 лет,еще не покинул резиденцию премьер-министра в Иерусалиме, передает AFP.
Резиденция на улице Бальфур в прошлом году была ареной еженедельных протестов, призывающих Нетаньяху уйти в отставку во время судебного процесса по обвинению в коррупции. Нетаньяху отказался уйти с поста и отрицал какие-либо нарушения.
В совместном заявлении офисы Беннета и Нетаньяху заявили, что они договорились о том, что семья Нетаньяху покинет резиденцию не позднее 10 июля. После этого  «резиденция будет передана в пользование премьер-министру Беннету».
Нетаньяху неоднократно клялся свергнуть недавно сформированное правительство, которое он назвал «опасным левым правительством». В его состав входят восемь партий, в том числе несколько, возглавляемых бывшими союзниками и ставленниками Нетаньяху, более мелкие либеральные партии и исламистская фракция.