Թուրքիայի լեռներում առաջին անգամ հայտնաբերվել են մոլորակի որոշ այլ շրջաններին բնորոշ եղջերու պատկերող ժայռապատկերային արվեստի նմուշներ: Գիտության համար արժեքավոր գտածոն պահպանելու համար իշխանություններն ու գիտնականները որոշել են գաղտնի պահել դրա գտնվելու ճշգրիտ վայրը, գրել է Planet-today-ը՝ հղում անելով Hurriyet Daily News-ին:
Թուրք հնագետների գտած ժայռապատկերները մոտ ութ հազար տարվա պատմություն ունեն, սակայն գտածոյի մասին մանրամասներ դեռեւս հայտնի չեն: Ավելին, գիտնականներն ու իշխանությունները փաստացի գաղտնիացրել են պատկերների մասին տվյալները, որպեսզի «գանձեր որոնողները» դրանք չգտնեն:
«Այն վայրը, որտեղ մենք հայտնաբերեցինք ժայռապատկերը, գաղտնի է պահվում, ինչն անհրաժեշտ է արժեքավոր նմուշի պահպանման համար», - ասել է Էրզրումի Աթաթուրքի համալսարանի պրոֆեսոր Յավուզ Գյունաշտին: Գիտնականը, սակայն, նշել է, որ պատկերները հայտնաբերվել են Թորթում նահանգի լեռնային քարանձավների պատերին: Նախկինում Թուրքիայում ժայռապատկերներ հայտնաբերվել են Էրզինջան, Արդահան եւ Կարս նահանգներում:
Նոր գտածոն եզակի է Թուրքիայի համար, քանի որ այն երկրում հայտնաբերված եղջերուն պատկերող առաջին ժայռապատկերներն է: Հնագույն նկարիչները մոտ ութ հազար տարի առաջ քարանձավի պատերին օխրայով կենդանիներ էին պատկերում: Նկարչության տեխնիկան, ինչպես ընդգծել է Գյունաշտին, էապես տարբերվում է այն տեխնիկայից, որով արվել են Թուրքիայում հայտնաբերված այլ ժայռապատկերներ:

В горах Турции были впервые обнаружены образцы наскальной живописи с изображением оленей, типичные для некоторых других регионов планеты. Для того, чтобы сохранить ценную для науки находку, власти и ученые решили засекретить ее точное местоположение, пишет Planet-today со ссылкой на издание Hurriyet Daily News.
Возраст наскальных рисунков, на которые наткнулись турецкие археологи, составляет примерно восемь тысяч лет, однако сколько-нибудь детальных подробностей о находке пока нет. Более того — ученые и власти фактически засекретили данные о рисунках, чтобы их не обнаружили «черные кладоискатели».
«Место, где мы обнаружили древнюю наскальную живопись, сохраняется в секрете — это необходимо для того, чтобы обеспечить сохранность ценных объектов», — сказал Явуз Гюнашти, профессор Эрзурумского университета Ататюрка. Ученый, тем не менее, отметил, что рисунки были найдены на стенах горных пещер в провинции Тортум. Ранее наскальную живопись находили в Турции в провинциях Эрзинджан, Ардахан и Карс.
Новая находка является уникальной для Турции, так как речь идет о первом найденном на территории страны наскальном изображении оленей. Древние художники рисовали животных охрой на стенах пещеры около восьми тысяч лет назад. Техника росписи, как подчеркнул Гюнашти, значительно отличается от техники, в которой выполнены другие наскальные рисунки, обнаруженные в Турции.