Այսօր Ադրբեջանի նախագահի հրամանով փոփոխվել է Ադրբեջանի վարչատարածքային բաժանումն` ըստ տնտեսական շրջանների: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Վարուժան Գեղամյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Նոր որոշմամբ առանձին շրջանի մեջ են մտնում Արցախի շրջանները (բացառությամբ Քաշաթաղի ու Քարվաճառի): Իսկ Քաշաթաղի ու Քարվաճառի շրջանները մտցվել են «Արևելյան Զանգեզուրի» տնտեսական շրջանի մեջ: Այս վերջին անունը շատ խոսուն է. կարծում եմ` կռահում եք, որ եթե կա արևելյան, ուրեմն կա նաև «արևմտյան Զանգեզուր», որի տակ մեր հարևանները (քաղաքական ու հասարակական մակարդակներում) պատկերացնում են Սյունիքը:
Սյունիքը նվաճելու ուղղությամբ Ադրբեջանն ու Թուրքիան հետևողական աշխատում եմ` գրանցելով արդյունքներ: Ու հաջողելու են, քանի Հայաստանում չձևավորվի ազգային իշխանություն»:

The administrative-territorial distribution in Azerbaijan changed according to economic regions after the President of Azerbaijan signed a decree today. This is what Turkologist Varuzhan Geghamyan wrote on his Facebook page today, adding the following:
“By the new decision, the regions of Artsakh (except for Kashatagh and Karvachar) will be part of a separate region. As for Kashatagh and Karvachar regions, they have been incorporated in the “Eastern Zangezur” economic region. The name “Eastern Zangezur” is very eloquent, and I believe you can guess that if there is “Eastern Zangezur”, then there is also “Western Zangezur”, by which our neighbors picture Syunik Province (at the political and social levels).
Azerbaijan and Turkey are working consistently to conquer Syunik Province and are recording results, and they will succeed so long as a national government hasn’t been formed in Armenia.”