2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի համար պատերազմից հետո տարածաշրջանի այն հատվածը, որտեղ դեռ նախկինի պես հայեր են բնակվում, եւ որը չի վերադարձվել Ադրբեջանին հրադադարի մասին համաձայնագրից հետո, փաստացի դարձել է Ռուսաստանի պրոտեկտորատը, իսկ ԵՄ-ի հեղինակությունը տարածաշրջանում վատթարանում է: Այսպես է կարծում Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի Հարավային Կովկասի հարցերով տարածաշրջանային բյուրոյի ղեկավար Ֆելիքս Հեթը, որը մասնակցել է հուլիսի 6-ին կայացած առցանց քննարկմանը՝ կազմակերպած Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցությանը (ԳՍԴԿ) մոտ գտնվող գերմանական հիմնադրամի կողմից: Գերմանացի փորձագետը քաջածանոթ է հակամարտության պատճառներին եւ հետեւանքներին, սակայն ոչ գերմանացիների մեծամասնությանը, գրել է Deutsche Welle-ն:
Քննարկման հենց սկզբում Հեթը նշեց, որ այժմ քիչ օբյեկտիվ տեղեկություններ կան Ղարաբաղի տարածաշրջանի վերաբերյալ: Ֆելիքս Հեթը ներկայումս գտնվում է Թբիլիսիում, որտեղ է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային գրասենյակը: Նա հիշեցրեց, որ 2014 թվականին Բաքուն փակել էր հիմնադրամի գրասենյակը Ադրբեջանում, իսկ Երեւանի հետ հիմնադրամը սերտ կապեր է պահպանում:
Ըստ Հեթի՝ հրադադարի մասին հայտարարությունից հետո Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների մեկ երրորդը՝ շուրջ 110 հազար մարդ, փախել է Հայաստան: Հետագայում նրանցից 70 հազարը վերադարձել է, բայց ոչ այն քաղաքներ ու գյուղեր, որտեղ նրանք ավելի վաղ բնակվում էին , եւ որոնք այժմ վերահսկվում են Ադրբեջանի կողմից: (Հրադադարի արդյունքում Ադրբեջանը փաստացի հաղթեց 44-օրյա պատերազմում եւ կրկին մուտք գործեց Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում գտնվող տարածքներ, որոնք մինչ այդ զբաղեցնում էին հայերը):
Այդ պատճառով Լեռնային Ղարաբաղի չճանաչված հանրապետության տարածքը պակասեց, իսկ վերադարձող հայերի պատճառով բնակիչների թիվն ավելացավ: Հետեւաբար, այժմ կացարանի, աշխատանքի եւ ջրամատակարարման հետ կապված սուր խնդիր կա: Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի պատճառով (միջազգային իրավունքի համաձայն՝ այն չճանաչված պետություն է), Կարմիր խաչից բացի ոչ մի միջազգային կազմակերպություն օգնություն չի տրամադրում, ասել է Ֆելիքս Հեթը:
Բայց որպես օգնականներ, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքների վերականգնման գործում, հանդես են գալիս ռուս զինվորականները (փորձագետը նրանց անվանում է խաղաղապահներ): Այժմ տարածաշրջանում կա 4 հազար ռուս զինծառայող: Նրանց մնալու մասին համաձայնագիրը կնքվել է 5 տարի ժամկետով եւ ավտոմատ կերպով կերկարաձգվի նույն ժամանակահատվածով, եթե կողմերը չդադարեցնեն այն, ընդգծում է գերմանացի փորձագետը:
Ըստ նրա` հայերը, այդ թվում` Ղարաբաղում բնակվողները, ելնում են նրանից, որ ռուսները երկար կմնան տարածաշրջանում: Ռուսաստանի նկատմամբ քննադատական ​​տրամադրությունները, որոնք կային պատերազմից առաջ էր, այժմ չեն նկատվում: Ղարաբաղի բնակիչները ռուս զինվորականների ներկայությունը գնահատում են որպես իրենց անվտանգության երաշխիք, քանի որ զինվորականներն օգնում են նրանց հասնել արոտավայրերին եւ ջրամբարներին, գերեզմաններին, որոնք գտնվում են ադրբեջանական դիրքերին մոտ:
Խոսելով Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշման մասին՝ փորձագետը նշում է, որ կան տարբեր մեկնաբանություններ, թե ինչու է Մոսկվան «թույլ տվել» Ադրբեջանին հաղթել: Այս վարկածներից մեկն այն է, որ Հայաստանը, պարտվելով պատերազմում եւ կորցնելով 1994 թվականի պատերազմի արդյունքում ստացած տարածքների մի մասը, դարձել է քաղաքականապես էլ ավելի կախված Ռուսաստանից: Սա համապատասխանում է ՌԴ արտաքին քաղաքական հայեցակարգին, որը ձգտում է դեպի բազմաբեւեռ աշխարհ՝ առանց ԱՄՆ հեգեմոնիայի: Եվ այս հայեցակարգում Ռուսաստանը Կովկասը դիտում է որպես իր ազդեցության ոլորտ:
Հարավային Կովկասում Ֆրիդրիխ Էբերտի հիմնադրամի տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավարի խոսքով՝ Ղարաբաղյան պատերազմից հետո ԵՄ-ի եւ Գերմանիայի հեղինակությունը մեծապես տուժել է այս տարածաշրջանում: Եվրամիությունը դեմ էր Ղարաբաղում պատերազմին, բայց այն տեղի ունեցավ: Հետեւաբար, տարածաշրջանում ԵՄ-ին նախատում են այն բանի համար, որ դիվանագիտությունը չի աշխատել: Բացի այդ, Հայաստանի կողմից, ընդգծում է Ֆելիքս Հեթը, քննադատություն է հնչում Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ չկիրառելու մասին, որը պատերազմը սկսեց Թուրքիայի բացահայտ աջակցությամբ:
Ըստ Հեթի՝ Ղարաբաղի շուրջ հակամարտությունը խաղաղ, դիվանագիտական ​​ճանապարհով լուծելու ԵՄ փորձը ձախողվեց: Միեւնույն ժամանակ, նա ուշադրություն է հրավիրում այն ​​փաստի վրա, որ ավելի վաղ ԵԱՀԿ շրջանակներում Մինսկի խմբի բոլոր ջանքերը նույնպես ոչ մի արդյունքի չեն բերել, քանի որ հակամարտության կարգավորման մասին համաձայնության հիմնական պայմանը՝ տարածքների դիմաց Ղարաբաղի կարգավիճակը, հակամարտության կողմերը հրաժարվեցին կատարել:
Սակայն այս ամենը չի նշանակում, որ հակամարտությունը եւ դրա հետեւանքները չեն վերաբերում եվրոպացիներին, ընդգծում է փորձագետը: Չնայած այն հանգամանքին, որ ամենը տեղի է ունենում ԵՄ սահմաններից հեռու, չի կարելի հաշվի չառնել այն փաստը, որ նավթի վաճառքով հարստացված փոքր երկիր պատերազմ սկսեց՝ հրաժարվելով հակամարտության լուծման խաղաղ ճանապարհից: Դա շատ է անհանգստացնում եվրոպացիներին՝ իրենց իսկ անվտանգության համատեքստում: Ինչպես նաեւ այն փաստը, որ Ադրբեջանում պետական ​​լրատվամիջոցները շարունակում են ատելություն սերմանել հայերի նկատմամբ, եւ Բաքուն փորձում է ավելի ամրապնդել պատերազմում հաղթածի իր դիրքերը, ասում է Ֆելիքս Հեթը:
Ի տարբերություն ԵՄ-ի եւ Գերմանիայի, Թուրքիան նշանակալի դեր խաղաց հակամարտության եւ նրա ռազմական կարգավորման գործընթացում, որին դեմ էր Արեւմուտքը: Նախագահ Էրդողանը բացահայտ ռազմական աջակցություն է ցուցաբերել Ադրբեջանին, շեշտում է հիմնադրամի գերմանացի փորձագետը: Թուրքական կողմի տրամադրած զենքի, մասնավորապես՝ նորագույն անօդաչուների շնորհիվ, որոնց դեմ հայկական ՀՕՊ համակարգը գործնականում անզոր էր, ռազմական գործողություններում Ադրբեջանը հաղթանակ տարավ:
Ինչպես շեշտում է Ֆելիքս Հեթը, անհասկանալի է, թե ինչ էր ուզում ձեռք բերել Թուրքիան՝ մասնակցելով պատերազմին, եւ անհասկանալի է նաեւ, թե ինչու է նա հայտարարված հրադադարից հետո շարունակում արգելափակել Հայաստանի հետ սահմանը, որը փակել էր դեռ 90-ականների սկզբին՝ վկայակոչելով հայկական զորքերի կողմից Ադրբեջանի շրջանների օկուպացիան: Սակայն Երեւանը, որը, ըստ էության, շահագրգռված է տնտեսական պատճառներով վերադառնալ նորմալ ռեժիմի, սահմանը բացելու հեռանկարը սպառնալիք է համարում իր անվտանգության համար, ընդգծում է Հեթը:

После войны за Нагорный Карабах в 2020 году та часть региона, где по-прежнему проживают армяне и которая не была возвращена Азербайджану после подписания соглашения о перемирии, стала фактически протекторатом России, а репутация ЕС в регионе ухудшилась. Так считает глава регионального бюро по Южному Кавказу Фонда имени Фридриха Эберта Феликс Хетт, принимавший участие в онлайн-дискуссии 6 июля, организованной немецким фондом, близким к Социал-демократической партии Германии (СДПГ). То, о чем рассказал немецкий эксперт, хорошо известно людям, знакомым с причинами и последствиями конфликта, но не большинству немцев, пишет «Немецкая волна».
В самом начале дискуссии Хетт отметил, что объективной информации о карабахском регионе сейчас мало. В настоящий момент Феликс Хетт находится в Тбилиси, где расположено региональное бюро по Южному Кавказу. Он напомнил, что в 2014 году Баку закрыл представительство фонда Эберта в Азербайджане, с Ереваном же фонд поддерживает тесные контакты.
По словам Хетта, после объявления перемирия треть жителей Нагорного Карабаха - примерно 110 тысяч человек - бежали в Армению. Позднее 70 тысяч из них вернулись обратно, но не в те города и села, в которых они проживали ранее и которые теперь подконтрольны Азербайджану. (По итогам перемирия, Азербайджан фактически одержал победу в 44-х дневной войне и вновь получил доступ к территориям в регионе Нагорного Карабаха, до этого занимаемым армянами).
По этой причине территория непризнанной республики Нагорный Карабах уменьшилась, а число жителей увеличилось за счет вернувшихся армян. Поэтому сейчас существует острая проблема с жильем, работой и водоснабжением. Из-за статуса Нагорного Карабаха (согласно международному праву, он является никем не признанной республикой) ни одна международная организация, кроме Красного Креста, не оказывает ему помощь, рассказал Феликс Хетт.
Но в качестве помощников, в том числе в восстановлении инфраструктуры, выступают российские военные (эксперт называет их миротворцами). Сейчас в регионе находятся 4 тыс. российских военнослужащих. Договоренность об их пребывании заключена на 5 лет и будет продлеваться автоматически на такой же срок в случае, если стороны ее не расторгнут, подчеркивает немецкий эксперт.
По его словам, армяне, в том числе живущие в Карабахе, исходят из того, что россияне задержатся в регионе надолго. Критических настроений в адрес России, как это было до войны, сейчас не наблюдается. Присутствие российских военных жители Карабаха расценивают как гарантию собственной безопасности, поскольку военные помогают им иметь доступ к пастбищам и водоемам, кладбищам, которые находятся вблизи азербайджанских позиций.
Говоря о позиции России в конфликте вокруг Карабаха, эксперт отмечает, что существуют различные интерпретации того, почему Москва «позволила» Азербайджану одержать победу. Одна из таких версий - Армения, проиграв войну и потеряв часть территорий, которые получила по итогам войны 1994 года, стала еще более политически зависимой от России. Это соответствует внешнеполитической концепции РФ, которая стремится к многополярному миру, без гегемонии США. И в этой концепции Россия рассматривает Кавказ как сферу своего влияния.
По словам руководителя регионального бюро фонда Эберта на Южном Кавказе, репутация ЕС и Германии в этом регионе сильно пострадала после карабахской войны. Евросоюз выступал против войны в Карабахе, но она все же произошла. Поэтому ЕС в регионе упрекают в том, что дипломатия не сработала. Кроме того, со стороны Армении, подчеркивает Феликс Хетт, звучит критика отказа ввести санкции против Азербайджана, который начал войну при открытой поддержке Турции.
По мнению Хетта, попытка ЕС урегулировать конфликт вокруг Карабаха мирным, дипломатическим путем провалилась потому, что этот регион европейцы рассматривают как периферию. При этом он обращает внимание и на то, что ранее все усилия минской группы в рамках ОБСЕ также не принесли никаких результатов. Поскольку базовое условие договоренности об урегулировании конфликта - статус Карабаха в обмен на территории - участники конфликта отказывались выполнять.
Однако все это не значит, что конфликт в Карабахе и его последствия не волнуют европейцев, подчеркивает эксперт.  Несмотря на то, что конфликт происходит далеко от границ ЕС, нельзя списывать со счетов тот факт, что маленькая страна, обогатившаяся за счет продажи нефти, начала войну, отказавшись от мирного пути урегулирования конфликта. Это очень беспокоит европейцев в контексте собственной безопасности. Как и то, что государственные СМИ Азербайджана по-прежнему пропагандируют ненависть по отношению к армянам, а Баку пытается еще больше укрепить свои позиции победителя в карабахской войне, говорит Феликс Хетт.
В отличие от ЕС и Германии, существенную роль в конфликте и его урегулировании военным путем, против которого выступал Запад, сыграла Турция. Президент Эрдоган открыто оказал военную поддержку Азербайджану, подчеркивает немецкий эксперт из фонда Эберта. Благодаря вооружениям, предоставленным турецкой стороной, в частности, новейшим дронам, против которых была фактически бессильна армянская система ПВО, Азербайджан одержал победу в военных действиях.
Как подчеркивает Феликс Хетт, непонятно, чего хотела добиться Турция, участвуя в карабахской войне, как непонятно и то, почему она и после объявленного перемирия продолжает блокировать границу с Арменией, которую перекрыла еще в начале 90-х, мотивируя это оккупацией азербайджанских районов армянскими войсками. Но и Ереван, по идее заинтересованный по экономическим причинам в возвращении к нормальному режиму, рассматривает перспективу открытия границы, скорее, как угрозу своей безопасности, подчеркивает Хетт.