«Զարթոնք» կուսակցության ներկայացուցիչ Արա Զոհրաբյանը սկսեց ամփոփիչ ելույթը ՍԴ-ում աստվածաշնչյան մեջբերմամբ՝ ուրիշի հետ այնպես վարվիր, ինչպես կցանկանայիր, որ վարվեին քեզ հետ։
«Նախկին իշխանություններն այժմ ընդդիմություն են, եւ հակառակը։ Հասկանո՞ւմ ենք արդյոք այս սկզբունքի խորությունը»,- նշեց Զոհրաբյանը։
Անցնելով իր դիմումի կետերին՝ նա հիշեցրեց, որ Սահմանադրության 149 հոդվածի 2-րդ մասը անդրադառնում է վարչապետի հրաժարականի հարցին։ «Կարո՞ղ է արդյոք նման տրամաչափի պաշտոնյայի պաշտոնը թափուր մնալ։ Նախագահի պարագայում (144 հոդված)՝ հրաժարականի դեպքում, մինչեւ նոր նախագահը՝ լիազորությունները կատարում է խոսնակը։ Սա՝ պետության ղեկավարի դեպքում, եւ ոչ մի ահավոր բան տեղի չի ունենում։ Խոսնակին փոխարինում է տեղակալներից մեկը։ Վարչապետի բացակայության դեպքում փոխարինում է փոխվարչապետերից մեկը։ Վարչապետը կարող է 30 օրով արձակուրդ գնալ։ Եվ նրան նույնպես փոխարինում է տեղակալը։ Եվ երկիրը չի քանդվում»,- թվարկեց Զոհրաբյանը։ Նա հիշեցրեց Սերժ Սարգսյանի ոչ այնքան վաղուցվա հրաժարականը վարչապետի պաշտոնից։ «Ի՞նչ կլիներ, եթե Սերժ Սարգսյանը մնար հրաժարականից հետո եւ ինքն անցկացներ ընտրությունները։ Հրաժարականն է հենց էությունը. ժողովրդի ճնշման տակ մարդը հրաժարական է տալիս։ Այստեղ քննարկվեց՝ արդյո՞ք այդպիսին էր Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը։ Իմ կարծիքով՝ անկասկած, այդ մասին վկայում է հայտարարության տեքստը։ Նիկոլ Փաշինյանը ապրիլի 25-ից հետո չէր կարող լինել վարչապետի պաշտոնակատար»,- ընդգծեց Զոհրաբյանը։
Նրա խոսքով՝ ընտրություններն անցկացվել են այն նույն օրենսդրությամբ, ինչ եւ նախկինում, որոշ կոսմետիկ շտկումներով։ Նա հիշեցրեց հայտարարություններն այն մասին, որ բոլոր ընտրությունները, բացի 1999թ. ընտրություններից, վատն էին եւ չեն արտացոլել ժողովրդի կամքը, եւ նշվել էին մի քանի խնդիրներ, որոնց ուղղումից հետո ընտրությունները պետք է բարելավվեին։ «Դրանց թվում ցուցակները։ Այդ խնդիրը լուծված չէ։ Բացառել կրկնակի քվեարկության հնարավորությունը նույնականացման օգնությամբ։ Անհանգստությունն այն էր, որ կարող էին լինել ուռճացված ցուցակներ եւ անհրաժեշտ էր հրապարակել ցուցակներն ու նույնականացնել ընտրողներին։ Համակարգը ենթադրում էր, որ եթե քաղաքացին փորձում է քվեարկել ուրիշի փոխարեն, համակարգը դա պարզում է։ Համակարգը չի ներդրվել։ Այն, ինչի դեմ բողոքում էր ներկայիս կառավարող ուժը, մնացել է անփոփոխ։ ՍԴ-ն չպարզեց քաղաքացիների այդ կարգի տվյալները, չնայած ԱԱԾ-ն համաձայն էր տեղեկություն տալ հարցման դեպքում։ Տարօրինակ է նաեւ ԿԸՀ արձագանքը։ Կասկածներն այս մասով ոչ միայն չեն ցրվել, այլեւ խորացել են»,- փաստեց Զոհրաբյանը։
Իրավաբանը հիշեցրեց, որ նույն կազմն է իրականացրել 2017թ. ընտրություններն ու դրանից առաջ։ «Ես անձամբ գիտեմ շատերին ու բարձր կարծիքի եմ նրանց մասին։ Բայց այդ ինչպե՞ս է ստացվում, որ մինչեւ 2018թ. ընտրությունները եղել են վատը (կառավարող ուժի գնահատմամբ)։ Ինչպե՞ս է ստացվել, որ այն ժամանակ ԿԸՀ-ն խախտում էր, իսկ հիմա դարձել է օրինավոր։ Կամ կառավարող ուժը մեզ առաջ խաբում էր՝ մեղադրելով ԿԸՀ-ին, կամ նրան պետք են ԿԸՀ ծառայությունները»,- եզրակացրեց Զոհրաբյանը։
Փաշինյանի կողմից ագրեսիվ հռետորաբանության օգտագործման մասին վարչական դատարանի որոշման հետ կապված՝ Զոհրաբյանն ընդգծեց. շատ կարեւոր է, թե ով է նման հայտարարություններ անում, չէ՞ որ այդ դեպքում այդ անձի ենթակայության տակ են ուժային կառույցները։ Էլ ավելի կարեւոր է, որ այդ անձը անցյալում հասցրել էր իրականացնել նման սպառնալիքները. մարդկանց փռում էին ասֆալտին՝ օրինակ։ «Այդ մարդու սպառնալիքները փաստ են»,- նշեց Զոհրաբյանը։ Նա փաստեց, որ ՍԴ-ն չի պարզել հանրային ծատայողների թիվը, չնայած այդ կարգը առավել խոցելին է՝ ուղղակի ենթակայության տակ գտնվելով։ Նրա խոսքով՝ այն մթնոլորտում, երբ ցանկացած քննադատություն դառնում էր «նախկինների» հետ նույնականացվելու պատրվակ, ոչ մեծ կուսակցություններն իրենց ծրագրերը արժանավայել ներկայացնելու քիչ շանսեր էին ունենում։ Նա նաեւ փաստեց, որ դատարանը քննության առարկա չդարձրեց  ԿԸՀ 183 А որոշումը՝ համարելով, որ այն ինքնըստինքյան կքննի դիմումի առարկայի հետ՝ 184 А որոշմամբ։ Ընդհանուր առմամբ, ՍԴ-ն չբավարարեց մի շարք միջնորդություններ՝ զրկելով լրացուցիչ ապացույցներ ստանալու հնարավորությունից։
Արա Զոհրաբյանը հիշեցրեց, որ անցյալում նախագահ Արմեն Սարգսյանը եղել է դեսպան Մեծ Բրիտանիայում։ «Արմեն Սարգսյանին ընտրել են նախկին իշխանությունները։ Հիմա նա «նախկի՞ն» է, թե՞ ոչ։ Ունի՞ արդյոք Նիկոլ Փաշինյանը կոմպրոմատ նրա դեմ, ինչի պատճառով Արմեն Սարգսյանը զրկված է իր գործառույթները կատարելու հնարավորությունից և անգործություն է ցուցաբերում»,- հարցրեց Զոհրաբյանը՝ նաեւ ենթադրելով, որ մենք գործ ունենք մարդկանց խմբի հետ, որոնց գործողությունները չեն համապատասխանում պետության շահերին։ «Իշխանություններն օգտագործեցին վարչական ռեսուրսը, ճնշումը։ Գործելով այն նույն համակարգով, որը քննադատում էին այդ նույն ԿԸՀ-ով, ՀՀ քաղաքացիներին զրկեցին ազատ ընտրություն կատարելուց»,- ամփոփեց Արա Զոհրաբյանը։

Представитель партии «Зартонк» Ара Зограбян начал итоговое выступление в КС с библейской цитаты - поступай с другими так, как хочешь, чтобы поступали с тобой.
«Бывшие власти сейчас оппозиция и наоборот. Понимаем ли мы глубину этого принципа?», - заметил Зограбян
Перейдя к пунктам своего обращения, он напомнил, что 149 статья, ч 2 Конституции затрагивает вопрос отставки премьера. «Может ли должность чиновника такого калибра оставаться вакантной? В случае президента (144 статья) – в случае отставки до нового президента полномочия выполняет спикер. Это в случае главы государства, и не происходит ничего страшного. Спикера заменяет один из заместителей. В случае отсутствия премьера заменяет один из вице-премьеров. Премьер может на 30 дней уходить в отпуск. И тоже его заменяет заместитель. И страна не рушится», - перечислил Зограбян. Он напомнил не столь давнюю отставку Сержа Саргсяна с поста премьер-министра. «Что, если бы Серж Саргсян остался после отставки и сам проводил выборы? Отставка в этом и суть – под давлением народа человек уходит в отставку. Тут обсуждалось, была ли отставка Сержа Саргсяна таковой. На мой взгляд, несомненно, об этом говорит текст заявления. Никол Пашинян после 25 апреля не мог быть и.о. премьер-министра», - подчеркнул Зограбян.
По его словам, выборы проводились по тому же законодательству, что и прежде, с некоторыми косметическими поправками. Он напомнил заявления о том, что все выборы кроме выборов 1999 г были плохими и не отражали волю народа, и были обозначены несколько проблем, после исправления которых выборы должны были улучшиться. «В их числе списки. Эта проблема не решена. Исключить возможность повторного голосования с помощью идентификации. Беспокойство состояло с том, что могли быть раздутые списки и необходимо публиковать списки и идентифицировать избирателей. Система предполагала, что если  гражданин пытается проголосовать за другого, система это выявит. Система не внедрена. То, на что жаловалась ныне правящая сила, осталось без изменений. КС не стал выяснять данные этой категории граждан, хотя СНБ была согласна дать информацию в случае запроса. Странна также реакция ЦИК. Подозрения по этой части не только не развеяны, но усугубились», - констатировал Зограбян.
Юрист напомнил, что тот же состав проводил выборы 2017 и ранее. «Я лично знаю многих и высокого о них мнения. Но как так получается, что до 2018 – были выборы (по оценке правящей силы) плохие. Как же получилось, что тогда ЦИК нарушала, а сейчас стала добропорядочной? Либо правящая сила нас обманывала прежде, обвиняя ЦИК, либо ей нужны услуги ЦИК», - сделал вывод Зограбян.
Касательно решения административного суда об использовании Пашиняном агрессивной риторики Зограбян подчеркнул - очень важно, кто делает такие заявления, ведь в данном случаев  подчинении этого лица силовые структуры. Еще важнее, что это лицо в прошлом успело реализовать аналогичные угрозы – укладывали людей на асфальт, к примеру. «Угрозы этого человека факт», - заметил Зограбян. Он констатировал, что КС не стал выяснять число общественных служащих, хотя эта категория наиболее уязвима, будучи в прямом подчинении. По его словам, в атмосфере, когда любая критика становилась поводом идентифицировать с «бывшими», у небольших партий было мало шансов представить свои программы достойным образом. Также он констатировал, что суд не сделал предметом рассмотрения решение ЦИК 183 А, сочтя, что его автоматически рассмотрит вместе с предметом обращения – решением 184 А. В целом, КС не удовлетворил ряд ходатайств, лишив возможности получить дополнительные доказательства.
Ара Зограбян напомнил, что в прошлом президент Армен Саркисян был послом в Великобритании. «Армена Саркисяна избрали прошлые власти. Теперь он «бывший» или нет? Располагает ли Никол Пашинян компроматом на него, из-за чего Армен Саркисян лишен возможности выполнять свои функции и проявляет бездействие?», - задался вопросами Зограбян, также предположив, что мы имеем дело с группой лиц, действия которых не отвечают интересам государства. «Власти использовали административный ресурс, давление. Действуя по той самой системе, которую критиковали с той же ЦИК, лишили граждан РА совершить свободный выбор», - резюмировал Ара Зограбян.