Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին աճող լարվածությունը մտահոգում է ՄԱԿ-ին: Այս մասին ճեպազրույցում ասել է համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալ Ֆարհան Հաքը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք աճող մտահոգությամբ հետեւում ենք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին լարված իրավիճակի մասին հաղորդումներին, այդ թվում՝ այսօր ստացված վերջին միջադեպի մասին: Չնայած ՄԱԿ-ն ի վիճակի չէ ստուգել այդ հաղորդումները՝ մենք երկու կողմերին էլ կոչ ենք անում զսպվածություն ցուցաբերել, ձեռնպահ մնալ գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել սրման եւ առկա խնդիրները լուծել երկխոսության միջոցով»,- ասել է Հաքը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 28-ին, ժամը 03:40-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերը կրկին դիմել են սադրանքի` խախտելով հրադադարի ռեժիմը հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսարեւելյան հատվածում: Հայաստանի պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության համաձայն՝ հայկական կողմն ունի երեք զոհ եւ հինգ վիրավոր:

The growing escalation on the Armenia-Azerbaijan border sparks concerns of the United Nations. This is what Deputy Spokesperson for the UN Secretary-General Farhan Haq said during today’s briefing, TASS reports.
Haq added that the UN is following the reports on the tense situation on the Armenia-Azerbaijan border, including the latest incident with growing concern, and even though the UN is not capable of verifying the reports, it calls on both sides to show restraint and not take actions that may lead to escalation and to solve the current issues through dialogue.
On July 28, at about 03:40 am, the Azerbaijani Armed Forces once again resorted to provocation and violated the ceasefire in the northeastern section of the Armenian-Azerbaijani border. According to the press release of the Ministry of Defense of Armenia, the Armenian side has three soldiers killed and four injured.