Կրեմլում լիահույս են, որ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների զարգացումը ի վնաս տարածաշրջանի կայունության չի լինելու, այսպիսի դիրքորոշում է արտահայտել ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«Հասկանալի է, Ադրբեջանը եւ Թուրքիան զարգացնում են երկկողմ կապեր։ Նորից՝ դա նրանց սուվերեն գործն է։ Կարեւոր է, որպեսզի դա չվնասի տարածաշրջանի կայունությանն ու կանխատեսելիությանը։ Այս հաշվով մենք կանոնավոր շփումներ ունենք թե՛ թուրք, թե՛ ադրբեջանցի գործընկերների հետ»,- պատասխանել է Պեսկովը լրագրողների այն հարցին, թե ինչպես են Կրեմլում նայում այդպիսի նախագծին եւ արդյո՞ք համարում են, որ այն կարող է պոտենցիալ սպառնալիք լինել Ռուսաստանի եւ նրա դաշնակիցների համար։
Կրեմլին, հավաստիացրել է պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղարը, հայտնի չեն գործադիր իշխանության՝ Թուրքիայի նախագահի կամ Ադրբեջանի նախագահի, ինչ-որ արտահայտություններ այդ հաշվով։
Ավելի վաղ թուրքական խորհրդարանի նախագահ Մուսթաֆա Շենթոփը հայտարարել էր, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը բանակցություններ են վարում համատեղ թյուրքական բանակ ստեղծելու վերաբերյալ։

The Kremlin fully hopes the development of relations between Azerbaijan and Turkey won’t be to the detriment of stability in the region, Spokesperson of the President of the Russian Federation Dmitry Peskov says, RIA Novosti reports.
“It’s clear that Azerbaijan and Turkey are enhancing their ties. It’s important that this doesn’t harm stability and predictability in the region. In this regard, Russia has regular contacts with the Turkish and Azerbaijanis colleagues,” Peskov said when asked if the Kremlin views the development of relations as a potential threat to Russia and its allies.
Earlier, Chairman of the Grand National Assembly of Turkey Mustafa Sentop had declared that Turkey and Azerbaijani are leading negotiations over the creation of a joint Turkic army.