Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը կարող է հրաժարական տալ առողջական պատճառներով, հաղորդում է Libero թերթը:
Վատիկանյան շրջանակներում ավելի ու ավելի շատ են ենթադրություններն առաջիկա կոնկլավի վերաբերյալ, նշում է թերթը: Պարբերականն ուշադրություն է հրավիրում այն ​​փաստի վրա, որ դեկտեմբերին պոնտիֆիկոսը կդառնա 85 տարեկան. նրա նախորդը` Բենեդիկտոս XIV, նույն տարիքում էր, երբ հրաժարվեց գահից:
Հուլիսին 84-ամյա Ֆրենսիսն աղիքի վիրահատություն տարավ ընդհանուր անզգայացման պայմաններում: Ինչպես ՏԱՍՍ-ին հայտնել է աղբյուրը, Պապի վիճակից կախված կլինի Հունգարիա եւ Սլովակիա նրա այցը, որը նախատեսված է սեպտեմբերի 12-15-ը: Առայժմ այցը հաստատված է:
Ֆրանցիսկոսը, չնայած նրան, որ երիտասարդ տարիքում նրա թոքերի մի մասը հեռացվել էր բարդ թոքաբորբից հետո, բավականին ամուր առողջություն ունի: Վերջերս նա միայն բողոքում էր ոտքերի ցավից: Սուրբ Ծննդյան եւ Նոր տարվա տոների ընթացքում պոնտիֆիկոսը չեղյալ էր հայտարարել մի շարք միջոցառում` սիսական նյարդի բորբոքման պատճառով: 2020 թվականի փետրվարի վերջին համավարակի բռնկման սկզբում նա խիստ մրսել էր:
2014 թվականի օգոստոսի 19-ին Ֆրանցիսկոսը լրագրողներին խոստովանել էր, որ ինքը, ինչպես եւ իր նախորդը, կարող է հրաժարվել գահից ծանրակշիռ պատճառներով, օրինակ` առողջական խնդիրների: Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու ղեկավարը կարծում է, որ այժմ «պաշտոնաթող Պապ» 94-ամյա Բենեդիկտոս XIV «ճանապարհ բացեց պատվավոր պապերի համար» եւ վերջինը չի լինի այդ ցուցակում:
Հազվագյուտ հարցազրույցներից մեկում Բերգոլիոն իրեն «հինգ տարի» էր տվել: Ֆրանցիսկոսի պոնտիֆիկատը շարունակվում էր արդեն ին տարի:

In Vatican circles, there are more and more speculations about an impending conclave, the newspaper said.
The publication draws attention to the fact that in December the pontiff will turn 85 years old - the same age was his predecessor Benedict XIV when he abdicated the throne.
In July, 84-year-old Francis underwent bowel surgery under general anesthesia. As a source told TASS, his trip to Hungary and Slovakia, scheduled for September 12-15, will depend on the condition of the Pope. So far, this trip has been confirmed.
Francis, despite the fact that part of his lung was removed in his youth after complex pneumonia, is quite healthy. Recently, he only complains of pain in his legs. During the period of Christmas and New Year, the pontiff canceled a number of events due to inflammation of the sciatic nerve. At the end of February 2020, at the time the pandemic began, he had a severe cold.
On August 19, 2014, Francis admitted to reporters that he, like his predecessor, could abdicate the throne for weighty reasons, for example, because of health problems. The head of the Roman Catholic Church believes that 94-year-old Benedict XIV, now the retired Pope, opened the way for honorary popes and will not be the last on this list.
In one of the rare interviews, Bergoglio set aside five years for himself. Francis' pontificate has now been in its ninth year.