Հունաստանի ԱԳՆ-ն բողոք է հայտնել թուրքական կողմին՝ Հունաստանի տարածքային ջրերում «ապօրինի ձկնորսություն իրականացնելու» համար: Այս մասին ասված է Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարության կողմից երկուշաբթի տարածված հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասը, մեր ազգային ինքնիշխանության ապահովման, ինչպես նաեւ եվրոպական նվաճումների պաշտպանության շրջանակներում հանձնարարել է Անկարայում Հունաստանի դեսպանատանը բողոք հայտնել մեր տարածքային ջրերում թուրքական ձկնորսական նավերի անօրինական ձկնորսության դեմ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ: Ընդ որում, նշվում է, որ «Հունաստանի ԱԳՆ ղեկավարը նաեւ նշել է թուրքական առափնյա պահպանության նավերի դատապարտելի գործունեությունը, որոնք ուղեկցում են թուրքական ձկնորսական նավերին եւ հետապնդում հունական ձկնորսական նավերին»:
«Հունաստանի տարածքային ջրերում անօրինական ձկնորսությունը եւս եվրոպական օրենքի խախտում է, բացի այն, որ դա Թուրքիայի կողմից միջազգային ծովային իրավունքի հերթական խախտումն է»,- ասված է Հունաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ: Միաժամանակ նշվում է, որ «Թուրքիան, ցավոք, շարունակում է իր հանցավոր վարքը»:
«Հունական կողմը, որը պարտավորվել է պաշտպանել իր իրավունքները միջազգային իրավունքին համապատասխան, անպատասխան չի թողնում ոչ մի մարտահրավեր»,- եզրափակել է Հունաստանի ԱԳՆ-ն:

The Greek Foreign Ministry protested to the Turkish side for carrying out illegal fishing in Greek territorial waters, TASS reported.
Foreign Minister Nikos Dendias, within the framework of ensuring our national sovereignty, as well as protecting European achievements, instructed the Greek Embassy in Ankara to protest against conducting illegal fishing by Turkish fishing vessels in our territorial waters, the message says.
The FM also noted the condemnable activities of the Turkish coast guard ships, which accompany Turkish fishing vessels and pursue Greek fishing vessels.
Illegal fishing in the territorial waters of Greece is also a violation of European law, except that it is another violation of international maritime law by Turkey, the Greek Foreign Ministry said in a statement.
The Greek side, committed to protecting its rights in accordance with international law, does not leave a single challenge unanswered, the Greek Foreign Ministry concluded.