Մենք ՀՀ տարածքով բեռնափոխադրումներ իրականացնողների կարիքների մասին ամենօրյա, ամենժամյա ռեժիմով դիտարկումներ իրականացնում ենք եւ կապի մեջ ենք: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 29-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը՝ անդրադառնալով Գորիս-Կապան ճանապարհի շուրջ ստեղծված իրավիճակին:
«Այդ խնդրի լուծումը էականորեն կապված է նաեւ այլ գերատեսչությունների կողմից իրականացվող աշխատանքների հետ: Մասնավորապես, ճանապարհաշինարարական նախագծերի մասին է խոսքը: Մենք ունենք փաստացի ստեղծված իրավիճակ: Մեր գործառույթների շրջանակում ամեն ինչ անում ենք, որ բեռնափոխադրումները ՀՀ տարածքով Իրանի վարորդների կողմից իրականացվի հնարավորինս հարմարավետ եւ հաբվելյալ խնդիրներ չառաջանան նրանց համար: Վերջնական լուծումը ավելի համալիր գործողություններ է ենթադրում, որի շուրջ կառավարությունն աշխատում է»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ ադրբեջանցիները իրանցի վարորդներին են կանգնեցնում եւ մաքսատուրք գանձում, կա՞ երաշխիք, որ հետագայում նույնը չեն անի նաեւ հայ վարորդների նկատմամբ, Բադասյանը պատասխանեց. «Ես հարցի կապակցությամբ բոլոր հնարավոր մեկնաբանություններն արեցի: Շատ ուշադիր պետք է լինենք մեր հարցադրումներին, պատասխաններին եւ հավելյալ լարում մեր տնտեսվարողների համար չառաջացնենք: Ունենք փաստացի ստեղծված իրավիճակ, դրա վերաբերյալ կառավարությունը միջոցներ ձեռնարկում է եւ եթե-ով հավելյալ խնդիրների մասին խոսելու եւ տնտեսվարողներին բացասական ազդակ հաղորդելու կարիքը չեմ տեսնում»:
Նշենք, որ Գորիս-Կապան ճանապարհի 21 կմ-անոց հատվածը վերահսկում են ադրբեջանցիները, որոնք մաքսատուրք են գանձում իրանցի վարորդներից:

Осуществляем ежедневный и ежечасный мониторинг потребностей грузоперевозчиков по территории Республики Армения и находимся на связи. Об этом заявил в беседе с журналистами 29 сентября глава Комитета государственных доходов Рустам Бадасян, касаясь ситуации, сложившейся на автодороге Горис-Капан.
«Решение этой проблемы существенно связано и с работой, проводимой другими ведомствами. В частности, речь идет о дорожно-строительных проектах. У нас имеется вот такая ситуация. В рамках своих функций мы делаем все возможное, чтобы грузоперевозки по территории Республики Армения осуществлялись иранскими водителями максимально комфортно, и чтобы у них не возникало никаких дополнительных проблем. Окончательное решение предполагает более комплексные действия, вокруг которых правительство работает», - заявил Бадасян.
На вопрос о том, что азербайджанцы останавливают иранских водителей и взимают с них таможенные пошлины, есть ли гарантия, что в будущем они не будут делать то же самое с армянскими водителями, глава КГД ответил: «Я дал все возможные комментарии по этому поводу. Мы должны очень осторожно подходить к запросам, ответам и не создавать дополнительную напряженность для наших представителей хозсубъектов. Имеется такая ситуация, и правительство предпринимает соответствующие меры».
Отметим, что 21-километровый участок автодороги Горис-Капан находится под контролем азербайджанцев, которые взимают таможенные пошлины с иранских водителей.
Представительство Арцаха в Армении: Азербайджан начал полномасштабные военные действия против Арцаха