BepiColombo տիեզերական զոնդը փոխանցել է Մերկուրիի մակերեւույթի առաջին պատկերը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ հղում անելով Եվրոպական տիեզերական գործակալությանը (ESA):
«Եվրոպա-ճապոնական համատեղ BepiColombo առաքելությունը Մերկուրիի այս պատկերն արել է 2021 թվականի հոկտեմբերի 1-ին, երբ տիեզերանավը թռել է մոլորակի կողքով»,- ասվում է մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Ըստ հայտարարության, լուսանկարն արվել է UTC-ի ժամանակով 23:44-ին, երբ զոնդը գտնվել է Մերկուրիից 2418 կիլոմետր հեռավորությամբ: Դրանից տասը րոպե առաջ սարքը կարողացել է մոտենալ մոլորակին մոտ 199 կիլոմետր հեռավորությամբ:
1024x1024 պիքսելանոց սեւ-սպիտակ լուսանկարում պատկերված է Մերկուրիի հյուսիսային կիսագնդի մի մասը, որտեղ գտնվում են Կալվինո եւ Լերմոնտով խառնարանները, Սիխտու հարթավայրը: Գործակալությունը ակնկալում է, որ ավելի մանրամասն տղեկություններն ու այլ պատկերները շաբաթ օրը կստանա:
Ավելի վաղ BepiColombo-ն թռիչք էր կատարել Վեներայի մոտ` Մերկուրիի ուղեծիր մտնելու համար անհրաժեշտ արագացումը ստանալու համար:

Космический зонд BepiColombo передал свое первое изображение поверхности Меркурия, сообщает РИА Новости   со ссылкой на Европейское космическое агентство (ЕКА).
«Совместная европейско-японская миссия BepiColombo запечатлела этот вид Меркурия 1 октября 2021 года, когда космический аппарат пролетел мимо планеты», - говорится в пресс-релизе.
Согласно заявлению, полученный снимок был сделан в 23:44 по времени UTC (02:44 мск), когда зонд находился в 2418 километрах от Меркурия. За десять минут до этого аппарат смог приблизиться к планете на расстояние около 199 километров.
На черно-белом снимке с разрешением 1024х1024 пикселя запечатлена часть северного полушария Меркурия, где расположены кратеры Кальвино и Лермонтов, равнина Сихту. Агентство ожидает, что более подробная информация и другие изображения будут получены в субботу.
Ранее BepiColombo совершил пролет около Венеры, чтобы получить необходимое ускорение для выхода на орбиту Меркурия.