ՀՀ ԱԱԾ-ն հաղորդագրություն է տարածել լրատվամիջոցներում շրջանառվող տեղեկության վերաբերյալ, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Ի պատասխան որոշ լրատվամիջոցների կողմից շրջանառվող այն տեղեկությունների, թե իբր Կապանի Փելա սարը հանձնվել է Ադրբեջանին՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացում է, որ Սյունիքի մարզի Փելա սար կոչվող տարածքում դիրքային փոփոխություն տեղի չի ունեցել, և ՀՀ սահմանապահ զորքերը շարունակում են իրականացնել պետական սահմանի պահպանությունը նշված հատվածում»։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ վերոնշյալ թեմային անդրադարձել էր ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը՝ նշելով, որ «Փաստացի կերպով Փելա սարն ամբողջությամբ անցնում է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո` անմիջական անվտանգային սպառնալիքներ ստեղծելով նաև հարակից գյուղերի համար»:
Վերոնշյալի վերաբերյալ ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր կատարել նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը՝ նշելով. «Երկու օր առաջ գործընկերս՝ Աննա Գրիգորյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր արել, նշելով, որ իշխանությունը Կապանի Փելա սարը հանձնում է Ադրբեջանին։ Որքան հնարավորություն ունեցա ճշտեի, սարի մի հատվածում մենք ենք վերահսկողություն իրականացնում, մյուսում՝ ադրբեջանցիները։ Քաղաքական իշխանությունը կամ որևէ կառույց մինչև հիմա դա չի հերքել, ինչը նշանակում է, որ հանձնման գործընթացը լուռ իրականացվում է»:

The National Security Service of Armenia has issued a press release regarding the news circulating in the presses. The press release reads as follows:
“In response to the news circulating in certain presses stating that Mount Pela in Kapan has been allegedly transferred to Azerbaijan, the National Security Service of Armenia reports that there has not been any change of positions in the territory of Syunik Province referred to as Mount Pela, and the Border Guard Troops of Armenia continue to protect the state border in the mentioned sector.”
Earlier, Deputy of the National Assembly of Armenia Anna Grigoryan had touched upon the topic and noted the following: “Mount Pela is actually being completely transferred and will be under Azerbaijan’s control, posing direct security threats to the surrounding villages as well.”
Deputy of the National Assembly of Armenia Tigran Abrahamyan also made a comment on his Facebook page, noting the following: “Two days ago, my fellow deputy Anna Grigoryan posted a comment on her Facebook page, noting that the authorities are transferring Mount Pela of Kapan to Azerbaijan. As much as I was able to verify, Armenia is controlling a part of the mountain, and the Azerbaijanis are controlling the other part. The political authorities or any organization hasn’t refuted the news to date, meaning that the process of transfer is being silently carried out.”