ԵՄ օրենսդրության գերակայությունը վիճարկող Լեհաստանի սահմանադրական դատարանի վերջին վճիռը սպառնալիք է դաշինքի հիմքերի համար եւ անպատասխան չի մնա: Այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը, հաղորդում է AP-ն:
Ստրասբուրգում ելույթ ունենալով ԵՄ օրենսդիրների առջեւ՝ նա ասել է, որ իրեն խիստ մտահոգում է որոշումը, որն, իր կարծիքով, «ուղղակի մարտահրավեր է եվրոպական իրավունքի գերակայության միասնությանը» եւ խաթարում է դատական ​​իշխանության անկախության պաշտպանությունը: «Օրենքի գերակայությունն այն սոսինձն է, որն ամրացնում է մեր միությունը»,- ասե է ֆոն դեր Լյայենը:
Այս ամսվա սկզբին Լեհաստանի եւ ԵՄ -ի հարաբերությունները նոր ցածր մակարդակի վրա հասան այն բանից հետո, երբ Սահմանադրական դատարանը որոշեց, որ լեհական օրենքները գերակա են ԵՄ-ի օրենքների նկատմամբ, որին Լեհաստանը միացել էր 2004 թվականին, ինչը սրեց լարվածությունը Լեհաստանի կառավարության եւ Բրյուսելի կառույցների միջեւ ժողովրդավարական չափանիշների շուրջ:
Պառակտումն իր գագաթնակետին հասավ երեքշաբթի Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստին, որի ընթացքում Լեհաստանի վարչապետ Մատեուշ Մորավեցկին պաշտպանեց իր երկրի դիրքորոշումը, որ Լեհաստանի գերագույն օրենքը երկրի սահմանադրությունն է, որը վեր է ցանկացած այլ օրենքներից: Մորավեցկին պնդում էր, որ Լեհաստանը պետք է հավատարիմ մնա ԵՄ-ի հետ պայմանագրերին:
Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը Լեհաստանի վարչապետին մեղադրեց նրանում, որ նա փորձում է շեղել խնդրից մտացածին փաստարկներով: «Ձեր փաստարկները չեն բարելավվում: Դուք պարզապես խուսափում եք բանավեճերից»,- ասել է ֆոն դեր Լյայենը:
«Որպեսզի եվրոպական ժողովրդավարությունը գործի, անհրաժեշտ է հարգել ընդհանուր կանոններն ու սկզբունքները, ընդհանուր ինստիտուտները եւ անկախ արդարադատությունը: Մի փորձեք շեղել մեզ: Այժմ այստեղ քննարկվում է օրենքի գերակայության եւ եվրոպական իրավունքի գերակայության հարցը: Մի փորձեք խուսափել այս բանավեճից»,- ասել է նա:

Недавнее постановление конституционного суда Польши, оспаривающее верховенство законов ЕС, представляет собой угрозу для основ блока и не останется без ответа. Об этом заявила президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, передает AP.
Обращаясь к законодателям ЕС в Страсбурге, она заявила, что глубоко обеспокоена решением, которое, по ее словам, является «прямым вызовом единству европейского правопорядка» и подрывает защиту независимости судебной системы. «Верховенство закона - это клей, который скрепляет наш союз», - сказал фон дер Ляйен.
Отношения между Польшей и ЕС достигли нового минимума в начале этого месяца после того, как КС постановил, что польские законы имеют приоритет над законами ЕС, к которому Польша присоединилась в 2004 году, что усилило сохраняющуюся напряженность по поводу демократических стандартов между польским правительством и брюссельскими институтами.
Раскол достиг апогея на пленарном заседании Европейского парламента во вторник, в ходе премьер-министр Польши Матеуш Моравецкий защищал позицию своей страны о том, что высшим законом Польши является конституция страны, которая стоит выше любых других законов. Моравецкий настаивал на том, чтобы Польша соблюдает договоры ЕС.
Урсула фон дер Ляйен обвинила премьер-министра Польши в том, что он пытается отвлечь от проблемы с помощью надуманных аргументов. «Ваши аргументы не улучшаются. Вы просто избегаете дебатов», - сказала фон дер Ляйен.
«Чтобы европейская демократия функционировала, необходимо уважение общих правил и принципов, общих институтов и независимого правосудия. Не пытайтесь отвлечь нас. Сейчас здесь идет дискуссия о верховенстве закона и верховенстве европейского права. Не пытайтесь и избежать этих дебатов », - сказала она.