Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը դատապարտել է Հունաստանի, Կիպրոսի եւ Եգիպտոսի հանդեպ Թուրքիայի սադրանքն ու ագրեսիվ հռետորաբանությունը, ինչը արտացոլված է Եռակողմ գագաթաժողովի համատեղ հռչակագրում, հայտնում է Greek City Times-ը:
Միցոտակիսը Թուրքիայի կողմից Nautical Geo հետախուզական նավի հետապնդումը եւ Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում Թուրքիայի ապօրինի հորատումը անվանել է այնպիսի միջադեպեր, որոնք «տեղ չեն թողնում Անկարայի մտադրությունների սխալ մեկնաբանման համար»:
Ինչպես նա է ասել Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադեսի եւ Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթահ աս-Սիսիի հետ համատեղ ասուլիսում, թուրքական ղեկավարությունը ցույց տվեց, որ չի հասկանում միջազգային հանրության ուղերձները: Նա նաեւ ընդգծել է, որ Թուրքիայի մտադրությունները Միջերկրական ծովի արեւելքի եւ Էգեյան ծովի «ավելի ընդարձակ տարածաշրջանի խաղաղությանն են սպառնալիք ներկայացնում»:
Վարչապետը հստակ հղում է արել նաեւ Կիպրոսի խնդրին՝ հայտարարաելով, որ Անկարան հավատարիմ չէ դրա լուծման «կառուցողական դիրքորոշմանը»:
Հունաստանը, Կիպրոսը եւ Եգիպտոսը համաձայն են, որ դեպի առաջ միակ ճանապարհը ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերն են, եւ մասնավորապես՝ Թուրքիայի հետ բանակցությունների վերսկսումը:
Միաժամանակ, Միցոտակիսը հայտարարել է, որ Հունաստանը «իր գործողություններով հայտարարում է իր մտադրությունների մասին՝ նա պաշտպանում է իր պաշտպանությունը, ստորագրում է համագործակցության մասին համաձայնագրեր՝ միջազգային իրավունքի լույսի ներքո, եւ ամրապնդում իր ռազմավարական դերը տարածաշրջանում»:
Նրա խոսքով՝ Աթենքը, Նիկոսիան եւ Կահիրեն հայտարարել են միջազգային օրինականությանն իրենց նվիրվածության մասին՝ ստորագրելով միջազգային ծովային իրավունքի հիման վրա ծովային գոտիների սահմանազատման մասին համաձայնագրեր: Հունաստանի վարչապետը երեք երկրների բարիդրացիական հարաբերությունները հակադրել է «հրազենային նավակների քաղաքականությանը, պատերազմի սպառնալիքներին եւ 21-րդ դարին ոչ բնորոշ գործելակերպին»:

Греческий премьер-министр Кириакос Мицотакис осудил провокацию и агрессивную риторику Турции в отношении Греции, Кипра и Египта, что отражено в совместной декларации Трехстороннего саммита, передает Greek City Times.
Мицотакис назвал преследование Турцией исследовательского судна Nautical Geo и незаконное бурение Турции в исключительной экономической зоне Кипра инцидентами, которые «не оставляют места для неправильного толкования намерений Анкары».
Как он сказал на совместной пресс-конференции с президентом Кипра Никосом Анастасиадисом и президентом Египта Абдель Фаттах ас-Сиси, турецкое руководство показало, что не понимает посланий международного сообщества. Он также подчеркнул, что намерения Турции представляют собой «угрозу миру в более широком регионе» Восточного Средиземноморья и Эгейского моря.
Премьер-министр также четко сослался на кипрский вопрос, заявив, что Анкара не придерживается «конструктивной позиции» по его разрешению.
Греция, Кипр и Египет согласны с тем, что единственный путь вперед - это резолюции Совета Безопасности ООН, и в частности возобновление переговоров с Турцией.
В то же время Мицотакис заявил, что Греция «своими действиями заявляет о своих намерениях: она защищает свою оборону, подписывает соглашения о сотрудничестве в свете международного права и укрепляет стратегическую роль в регионе».
По его словам, Афины, Никосия и Каир заявили о своей приверженности международной законности, подписав соглашения о разграничении морских зон на основе международного морского права. Премьер-министр Греции противопоставил добрососедские отношения трех стран «политике канонерских лодок, угроз войны и практики, не свойственной 21 веку».