Թուրքիան բարեփոխումների հարցում առաջընթաց չի գրանցել եւ շարունակում է հեռանալ ժողովրդավարությունից: Այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովը:
Այն ընդգծել է «Թուրքիայի ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության լուրջ թերությունները»՝ միաժամանակ նշելով, որ ԵՄ-ին անդամագրվելու թեկնածու երկիրը նահանջել է ժողովրդավարությունից:
Նշվում է, որ Թուրքիան պահպանում է նախագահական համակարգի կառուցվածքային թերությունները եւ անտեսում է Եվրոպայի խորհրդի եւ դրա մարմինների հիմնական առաջարկությունները:
Եվրահանձնաժողովը հայտարարել է, որ գործադիր իշխանության ժողովրդավարական հաշվետվողականությունը երկրում մնում է ընտրություններով սահմանափակված՝ զսպումների եւ հավասարակշռումների արդյունավետ մեխանիզմի բացակայության պատճառաբանությամբ:
Հազարավոր թուրք դատավորներ եւ դատախազներ ազատվել են աշխատանքից կամ բանտարկվել 2016-ի հեղաշրջման ձախողված փորձից հետո: Նրանք փոխարինել են նոր անփորձ աշխատակիցներով կամ կառավարության կողմնակիցներով, ինչը ճգնաժամ է առաջացրել երկրի դատական ​​համակարգում:
Հանձնաժողովը հիշեցրել է, որ Վճռաբեկ դատարանի գլխավոր դատախազը ձգտում էր փակել քրդամետ «Ժողովուրդների ժողովրդավարություն» կուսակցությունը, ինչը հանգեցրեց Թուրքիայում քաղաքական բազմակարծության թուլացմանը: ««Ժողովուրդների ժողովրդավարություն» կուսակցության շուրջ 4000 անդամներ եւ պաշտոնյաներ շարունակում են բանտում մնալ, այդ թվում՝ մի շարք խորհրդարանականներ», - ասվում է զեկույցում:
«Քաղաքացիական հասարակությունը մշտական ​​ճնշման տակ էր, եւ ազատ գործունեության տարածքը շարունակում էր փոքրանալ՝ սահմանափակելով խոսքի եւ միավորումների ազատությունը»:
Զեկույցում մտահոգություն կա դատական ​​իշխանության անկախության համակարգված բացակայության եւ դատավորների ու դատախազների նկատմամբ չափազանց մեծ ճնշումների վերաբերյալ: «Մտահոգիչ է մնում դատավորների եւ դատախազների հավաքագրման եւ առաջխաղացման օբյեկտիվ, արժանիքների վրա հիմնված, միատեսակ եւ կանխորոշված ​​չափանիշների բացակայությունը»:
Հանձնաժողովը հայտարարել է, որ Թուրքիան միջազգային պարտավորություններին համապատասխան հակակոռուպցիոն մարմիններ չի ստեղծել: Այն կոչ է արել կառավարությանը բարձրացնել պետական հաստատությունների հաշվետվողականությունն ու թափանցիկությունը: Երկրում, որտեղ կոռուպցիան համատարած խնդիր է մնում, չկա հակակոռուպցիոն ռազմավարություն եւ գործողությունների ծրագիր:
Զեկույցում ընդգծվում է, որ տարիների ընթացքում մարդու իրավունքներն ու հիմնարար իրավունքները վատթարացել են:
«Թուրքիայի կողմից ՄԻԵԴ վճիռների կատարումից հրաժարվելը ավելի է մեծացրել միջազգային եւ եվրոպական չափանիշներին դատական ​​համակարգի համապատասխանության վերաբերյալ մտահոգությունները»: «...Ստամբուլի կոնվենցիայից Թուրքիայի դուրս գալը կասկածի տակ է դնում նաեւ նման չափանիշներին հավատարիմ մնալու հարցը»:
Եվրահանձնաժողովի զեկույցում քննադատություն կա նաեւ Թուրքիայի անդրահմանային ռազմական գործունեության վերաբերյալ եւ նշվում է, որ «Լիբիայում Թուրքիայի ռազմական աջակցությունը՝ ներառյալ տեղում օտարերկրյա մարտիկների տեղակայումը, IRINI գործողության հետ համագործակցության բացակայությունը վնասակար են ԵՄ-ի արդյունավետ գործունեության համար»:
«Թուրքիան ցանկանում է տեսնել Սիրիան կայուն եւ բարգավաճ՝ նպատակ, որը նա կիսում է ԵՄ-ի հետ: Այնուամենայնիվ, Թուրքիան շարունակել է սեփական ռազմական գործողությունները Սիրիայի հյուսիսում, այդ թվում՝ Թուրքիայի աջակցությամբ զինված աշխարհազորի օգնությամբ»:
Զեկույցում շեշտվում է, որ կանխատեսելիությունը, թափանցիկությունը եւ նորմատիվ պահանջների կատարումը շարունակում են մտահոգիչ մնալ, քանի որ ինստիտուցիոնալ եւ կարգավորող միջավայրը շարունակում է թուլանալ:
«Ընդհանուր առմամբ, շատ ոլորտներում անհրաժեշտ են զգալի ջանքեր՝ օրենսդրությունը ԵՄ օրենսդրությանը համապատասխանեցնելու համար: Կարգավորող մարմինների անկախության ապահովումը եւ վարչական կարողությունների զարգացումը Թուրքիայի համար առանցքային են հետագա առաջընթացի համար», - ասվում է զեկույցում:

Турция не добилась прогресса в реформах и продолжает отступать от демократии. Об этом говорится Еврокомиссии.
Европейская комиссия подчеркнула «серьезные недостатки в функционировании демократических институтов Турции», указав при этом на отступление от демократии в стране-кандидате в ЕС.
Отмечается, что Турция сохраняет структурные недостатки президентской системы и игнорирует ключевые рекомендации Совета Европы и его органов.
ЕК заявила, что демократическая подотчетность исполнительной власти по-прежнему ограничивается выборами в стране, сославшись на отсутствие эффективного механизма сдержек и противовесов.
Тысячи судей и прокуроров Турции были уволены или заключены в тюрьму после неудавшейся попытки государственного переворота в 2016 году. Их заменили неопытные новички или сторонники правительства, что вызвало кризис в судебной системе страны.
Комиссия напомнила, что главный прокурор Кассационного суда стремился закрыть прокурдскую партию «Демократия народов» (ПДН), то привело к ослаблению политического плюрализма в Турции. «Около 4000 членов и официальных лиц ПДН остаются в тюрьме, в том числе ряд парламентариев», - говорится в отчете.
«Гражданское общество испытывало постоянное давление, и  пространство для свободной деятельности продолжало сокращаться, ограничивая свободу выражения мнений и свободу объединений».
В отчете также выражена обеспокоенность по поводу систематического отсутствия независимости судебной власти и чрезмерного давления на судей и прокуроров. «Отсутствие объективных, основанных на заслугах, единообразных и заранее установленных критериев для набора и продвижения судей и прокуроров по-прежнему вызывает озабоченность».
Комиссия заявила, что Турция не создала органы по борьбе с коррупцией в соответствии с международными обязательствами. Она призвала правительство улучшить подотчетность и прозрачность государственных учреждений. В стране, где коррупция широко распространена и остается проблемой, не существует антикоррупционной стратегии и плана действий.
В докладе подчеркивается, что права человека и основные права с годами ухудшились.
«Отказ Турции выполнять постановления ЕСПЧ, в частности, по делам Селахаттина Демирташа и Османа Кавалы, еще больше усилил озабоченность по поводу соблюдения судебной системы международных и европейских стандартов». «...Выход Турции из Стамбульской конвенции также ставит под сомнение ее приверженность таким стандартам ».
В отчете Европейской комиссии акже критиковалась трансграничная военная деятельность Турции, отмечалось, что «военная поддержка Турции в Ливии, включая размещение иностранных боевиков на местах, ее постоянная критика и отсутствие сотрудничества с операцией IRINI, наносят ущерб эффективной деятельности ЕС».
«Турция хочет видеть Сирию стабильной и процветающей - цель, которую она разделяет с ЕС. Однако Турция продолжила свои собственные военные действия на севере Сирии, в том числе с помощью поддерживаемых Турцией ополченцев».
В отчете подчеркивается, что предсказуемость, прозрачность и выполнение нормативных требований по-прежнему вызывают озабоченность по мере дальнейшего ослабления институциональной и нормативной среды.
«В целом, во многих областях необходимы дальнейшие значительные усилия по приведению законодательства в соответствие с законодательством ЕС. Во всех областях реализация и обеспечение соблюдения требуют существенного улучшения. Обеспечение независимости регулирующих органов и развитие административного потенциала являются ключевыми для Турции в достижении дальнейшего прогресса », - говорится в отчете.