Թուրքիայի ԱԳ նախարարությունում դիվանագետները փորձել են գտնել միջոց, որպեսզի համոզեն երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին փոխել որոշումը, որը կարգադրել էր արտաքին գործերով զբաղվող գերատեսչությանը պերսոնա նոն գրատա հայտարարել 10 երկրների դեսպաններին, որոնք ավելի վաղ կոչ էին արել Անկարային ազատ արձակել ակտիվիստ Օսման Քավալային: Այդ մասին կիրակի հայտնել է ANKA թուրքական տեղեկատվական գործակալությունը՝ հղում անելով դիվանագիտական աղբյուրներին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Լրատվականի տվյալներով՝ Էրդողանը համապատասխան հրամանն արձակել է հոկտեմբերի 21-ին: Դիվանագետների փորձերը, որոնք ուղղված էին Թուրքիայի առաջնորդին համոզելուն եւ իրադարձությունների այդպիսի զարգացումը թույլ չտալուն, հաջողությամբ չեն պսակվել:
Մինչդեռ գործակալությունը պնդում է, որ ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Նիդերլանդների, Շվեդիայի, Կանադայի, Նորվեգիայի եւ Նոր Զելանդիայի դեսպանները ներկայում չեն ստացել Թուրքիայի ԱԳՆ-ից համապատասխան ծանուցումը:
Թուրքիայի ընդդիմության ներկայացուցիչները համարում են, որ Էրդողանն այդպիսի հայտարարությունն արել է, որպեսզի շեղի ուշադրությունը երկրում վատթարացող էկոնոմիկայից: Անցած շաբաթ թուրքական լիրայի փոխարժեքը թարմացրել է ռեկորդային նվազագույն շեմը՝ ի տարբերություն դոլարի՝ հասնելով 1 դոլարի դիմաց 9,60 լիրայի:
Քավալան բերման էր ենթարկվել 2017 թվականի հոկտեմբերի 18-ին Ստամբուլի օդանավակայանում: Նույն թվականի նոյեմբերի 1-ին դատարանը վճռել էր կալանքի տակ առնել նրան սահմանադրական կարգը եւ գործող կառավարությունը տապալելու փորձի համար: Թուրքիայի իշխանությունները նաեւ համարում են, որ Քամալան ներգրավված էր բողոքի ակցիաներում, որոնք անցկացվել էին 2013 թվականին:
2020 թվականի փետրվարին Ստամբուլի դատարանը որոշել էր արդարացնել եւ ազատել ակտիվիստին, սակայն նույն օրն ավելի ուշ դատախազությունը կրկին նրան կալանավորել էր:

Дипломаты в министерстве иностранных дел Турции пытались найти способ, чтобы переубедить президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана, отдавшего внешнеполитическому ведомству указание объявить персонами нон грата послов 10 стран, которые ранее призвали Анкару к освобождению активиста Османа Кавалу. Об этом сообщило в воскресенье турецкое агентство ANKA со ссылкой на дипломатические источники, передает ТАСС.
По его данным, Эрдоган отдал соответствующий приказ МИД 21 октября. Попытки дипломатов переубедить турецкого лидера и не допустить подобного развития событий не увенчались успехом.
Между тем агентство утверждает, что послы США, Германии, Дании, Финляндии, Франции, Нидерландов, Швеции, Канады, Норвегии и Новой Зеландии к настоящему моменту не получили от турецкого внешнеполитического ведомства соответствующее уведомление.
Представители турецкой оппозиции считают, что подобного рода заявление Эрдоган сделал, чтобы отвлечь внимание от ухудшающейся ситуации в экономике. На прошлой неделе курс турецкой лиры обновил рекордный минимум по отношению к доллару, достигнув отметки 9,60 лир за доллар.
Кавала был задержан 18 октября 2017 года в аэропорту Стамбула. 1 ноября того же года суд постановил заключить его под стражу за «попытку сменить конституционный строй и сместить действующее правительство». Власти Турции также считали Кавалу причастным к акциям протеста, которые проходили в 2013 году.
В феврале 2020 года стамбульский суд принял решение оправдать и освободить активиста, однако позднее в тот же день прокуратура снова санкционировала его задержание.