Անցյալ շաբաթ Թուրքիայում ձերբակալված 15 անձանցից ոչ մեկը «Մոսադ»-ի գործակալ չի եղել, հայտնում են թուրքական լրատվամիջոցները։ Այս մասին հայտարարել է Կնեսետի արտաքին հարաբերությունների եւ պաշտպանության հանձնաժողովի ղեկավար, «Մոսադ»-ի նախկին փոխտնօրեն Ռամ Բեն-Բարաքը, գրում է Times of Israel-ը։
Նա ենթադրել է, որ թուրքական կառավարությունը ձգտում է ցուցադրել իր հետախուզական «ձեռքբերումները», ինչը հանգեցնում է կեղծ տեղեկությունների պարբերական հրապարակման: «Նշված անձանցից ոչ մեկը, ում անունները հրապարակվել են, իսրայելական լրտես չի եղել»,- ասել է նա:
Թուրքական Sabah թերթն ավելի վաղ հայտնել էր Թուրքիայում «Մոսադ»-ի 15 լրտեսների ձերբակալության մասին։
Իշխանամետ հրատարակությունը մեջբերել է M.A.S սկզբնատառերով ձերբակալվածներից մեկի հարցազրույցը: Միաժամանակ, Թուրքիայից ձերբակալությունների մասին պաշտոնական հաստատում չի եղել, եւ պարզ չէ, թե ինչպես է թերթը հարցազրույց վերցրել այս անձից, եթե նա ձերբակալվել է։
«Ես դեմ առ դեմ հանդիպեցի «Մոսադ»-ի աշխատակցի հետ։ Նա ինձ սովորեցրեց, թե ինչպես գաղտնագրել ֆայլերը իմ նոթբուքի վրա»,- իբր թերթին ասել է M.A.S.-ը:
Հրապարակման համաձայն՝ ձերբակալությունները տեղի են ունեցել հոկտեմբերի 7-ին՝ Թուրքիայի ազգային հետախուզական կազմակերպության (MIT) մեկ տարի տեւած գործողությունից հետո, որում ներգրավված են եղել մոտ 200 հետախույզներ, ովքեր հետապնդել են ենթադրյալ լրտեսներին։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ենթադրաբար արաբական ծագմամբ կասկածյալները գործել են երեք հոգանոց խմբերով: Ոմանք «Մոսադ»-ի գործակալներին հանդիպել են Խորվաթիայում եւ Շվեյցարիայում, որտեղ տեղեկատվության փոխանակում է տեղի ունեցել: Նրանք պատվերներ են ստացել նաեւ Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստում եւ Քենիայում՝ Նայրոբիում։
Այս հինգ խմբերը գործել են երկրի տարբեր հատվածներում։ Այս մարդիկ «Մոսադ»-ին տեղեկություններ են տրամադրել երկրում սովորող ուսանողների մասին, որոնցից մի քանիսը Թուրքիայի քաղաքացիներ են, մյուսները՝ օտարերկրացիներ, այդ թվում՝ պաղեստինցիներ։
Ինչպես գրել է թերթը, լրտեսական գործողությունների հիմնական թիրախը եղել են պաղեստինցիները Թուրքիայում եւ այն օբյեկտները, որտեղ նրանք գտնվել են։

Ни один из 15 человек, арестованных в Турции на прошлой неделе, не был агентом Моссада, как утверждают турецкие СМИ. Об этом заявил глава комитета Кнессета по иностранным делам и обороне, бывший  заместитель директора «Моссад»  Рам Бен-Барак, пишет Times of Israel.
Он  предположил, что турецкое правительство стремится продемонстрировать свои «достижения» в области разведки, что приводит к периодической публикации ложной информации. «Никто из указанных лиц, чьи имена были  опубликованы не был израильским шпионом», - сказал он.
Турецкая газета Sabah ранее сообщила об аресте 15  шпионов «Моссад» в Турции.
Провластное издание привело интервью одного из задержанных под инициалам M.A.S. При этом официального подтверждения об арестах из Турции не поступало, и непонятно, как газета взяла интервью у этого человека, если он был арестован.
«Я встретился лицом к лицу с сотрудником Моссада. Он научил меня шифровать файлы на ноутбуке », -  якобы сказал M.A.S. сказал газете.
Согласно публикации, аресты произошли  7 октября после годичной операции Национальной разведывательной организации Турции (MIT), в которой участвовало около 200 сотрудников разведки, которые выследили предполагаемых шпионов.
В сообщении говорится, что подозреваемые, предположительно арабского происхождения, действовали группами по три человека. Некоторые встречались с агентами Моссада в Хорватии и Швейцарии, где происходил обмен информацией. Они также получали заказы в столице Румынии Бухаресте и в Кении Найроби.
Эти пять групп действовали в разных районах страны. Эти люди предоставили Моссад информацию о студентах, обучающихся в стране, некоторые из которых были гражданами Турции, а другие - иностранцами, в том числе палестинцами.
Как писала газета, основными целями шпионской операции были палестинцы в Турции и объекты, в которых они находились.