ՀՀ-ում բարձր եւ բարձրագույն պաշտոն զբաղեցնող յուրաքանչյուր ոք իր ռուսաստանցի գործընկերոջ հետ այդ հարցերը քննարկում ենք եւ մեր ընկալմամբ մոտեցումն այնպիսին է, որ ՌԴ խաղաղապահ ուժերը մնալու են ավելի երկար: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 28-ին, կառավարությանյ նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով, նման եզրակացության հիմք են տալիս նաեւ այն ենթակառույցվածքները, որոնք ստեղծվում են Արցախում խաղաղապահ ուժերի համար:
Հարցին, թե Հայաստանն առանց ռուսաստանի կկարողանա՞ պաշտպանել Արցախը, ԱԽ քարտուղարը պատասխանեց. «Մենք այս պահին քննարկում ենք, որպեսզի  համատեղ անվտանգության հարցը լուծենք»:

Everyone holding a high and the highest position in Armenia, we discuss these issues with our Russian counterpart, and in our perception, the approach is such that the Russian peacekeeping forces will stay [in Artsakh (Nagorno-Karabakh)] longer. Secretary of the Security Council, Armen Grigoryan, noted this at a briefing with reporters—and after Thursday’s Cabinet meeting of the government of Armenia.
According to him, the aforementioned conclusion is based also on the infrastructure being built for these peacekeeping forces in Artsakh.
And asked whether Armenia will be able to defend Artsakh without Russia, the Security Council chief responded: "We are currently discussing to resolve the issue of joint security."