1-2 շաբաթից Մալաթիա-Սաբաստիա վարչական շրջանում «Ամերիաբանկ»-ի մասնաճյուղ կբացվի։ Այս մասին հոկտեմբերի 28-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարեց «Ամերիաբանկ»-ի Մանրածախ բանքինգի տնօրեն Արման Բարսեղյանը։
«Աշխատանքներն ավարտված են։ Սա կլինի այս տարի բացվող արդեն հինգերորդ մասնաճյուղը։ Սա բավականին ակտիվ համայնք է, որտեղ կենտրոնացած են փոքր եւ միջին բիզնեսը, ինչպես նաեւ կորպորատիվ բիզնեսը։ Ինչ վերաբերում է հաջորդ տարվա ծրագրերին, ապա այս մասին կխոսենք հաջորդ տարի: Կա ըմբռնում, որ մենք ապագայում այս տեմպը չենք պահի։ Գործարքների 93%-ը հաճախորդներն իրականացնում են մասնաճյուղերից դուրս, այսինքն՝ մասնաճյուղում կատարվում է աշխատանքի ընդհանուր ծավալի միայն 7%-ը։ Ընդ որում, նույնիսկ նման պայմաններում չի կարելի ասել, որ մասնաճյուղերը թերօխանրաբեռնված են»,- ընդգծեց նա։
«Ամերիաբանկ»-ի կառավարման նախագահ, գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը պարզաբանեց, որ մասնաճյուղերի բացումն ինքնանպատակ չէ.
«Ունենալով 21 մասնաճյուղ՝ բանկը սպասարկում է հաճախորդներին առանց նրանց կողմից բողոքների։ MPS ցուցանիշը, որը հաճախորդին թույլ է տալիս գնահատել բանկի սպասարկման որակը, միշտ բարձր է եղել մեր նպատակային ցուցանիշներից (70%) եւ միջինը կազմում է 73%: Սա շատ բարձր ցուցանիշ է։ Բացառված չէ, որ հաճախորդների կարիքներից, բիզնեսի կարիքներից ելնելով, բացվեն եւս մի քանի մասնաճյուղեր»,- նշեց նա։
Պատասխանելով թվայնացման զարգացմանը զուգընթաց բանկում աշխատատեղերի հնարավոր կրճատման մասին հարցին՝ Արման Բարսեղյանն ասաց, որ մասնաճյուղերի փակում չի նախատեսվում, քանի որ բանկի հաճախորդների բազան տարեցտարի մեծանում է։
«Վերջին երեք տարիների ընթացքում ամեն տարի մենք ներգրավում ենք 60-70 հազար նոր հաճախորդների։ Այս պայմաններում մասնաճյուղերը ոչ միայն փակելու խնդիր դրված չէ, այլ ավելին, այս տարի բացել ենք 4 նոր մասնաճյուղ (Մաշտոցի պողոտայում գտնվող առեւտրի կենտրոնում, «Դալմա»-ում, Էրեբունի վարչական շրջանում, Հրազդանում): Իրականությունն այն է, որ ավտոմատացման պայմաններում մարդկային ռեսուրսի դերն էլ ավելի է մեծանում։ Մենք հիմա էլ ջանքեր ենք գործադրում որոշակի թափուր աշխատատեղերի համար աշխատողներ գտնելու ուղղությամբ»,- ասաց նա։
«Ամերիաբանկ»-ի նորարարության եւ թվայնացման գծով տնօրեն Արտեմ Շամցյանն, իր հերթին հավելեց, թե ավտոմատացման տարրը վկայում է, որ նոր կարիքների համար մարդկային ռեսուրսները վերապատրաստելու հնարավորություն է առաջանում, քանի որ բանկն այժմ բիզնես վերլուծաբանների, նախագծային մենեջերների, պռոտեկտ-մենեջերների, ճարտարապետների եւ այլ կադրերի կարիք ունի։
«Թվայնացումն ինքնանպատակ չէ։ Դա ուղղակի ավելի էժան է եւ՛ հաճախորդների, եւ՛ բանկի համար»,- եզրափակեց նա։

Через 1-2 недели в административном районе Малатия-Сабастия откроется филиал Америабанка. Об этом на пресс-конференции 28 октября заявил директор розничного банкинга «Америабанк» Арман Барсегян.
«Работы завершены. Это будет уже пятый филиал, который откроется в этом году. Это достаточно активная община, где сконцентрирован малый и средний бизнес, а также корпоративный бизнес. Что касается планов на будущий год, то об этом поговорим в следующем году. Есть понимание, что в будущем такой темп удерживать не будем. 93% сделок клиенты осуществляют вне филиалов, то есть всего лишь 7% от всего объема работы проделывается в филиале. При этом и в таких условиях нельзя сказать, что филиалы недогружены», - подчеркнул он.
Председатель правления «Америабанк», генеральный директор «Америабанк» Артак Ханесян, пояснил, что открытие филиалов не является самоцелью.
«Имея 21 филиал, банк обслуживает клиентов без жалоб с их стороны. Показатель «Эм пи эс», который позволяет клиенту оценивать качество обслуживания банка, был постоянно выше наших целевых показателей (70%) и в среднем составляет 73%. Это очень высокий показатель. Не исключено, что, исходя из потребностей клиентов, из потребностей бизнеса, откроются еще несколько филиалов», - отметил он.
Отвечая на вопрос о возможном сокращении рабочих мест в банке по мере развития цифровизации, Арман Барсегян сказал, что закрытие филиалов не предусмотрено, поскольку клиентская база банка год за годом увеличивается.
«В течение последних трех лет каждый в год привлекаем 60-70 тыс. новых клиентов. В этих условиях не только не стоит задача закрытия филиалов, но и более того, в этом году мы открыли 4 новых филиала (филиал в торговом центре на проспекте Маштоца, филиал «Далма», филиал в административном районе Эребуни и филиал в Раздане). Реальность такова, что роль человеческого ресурса в условиях автоматизации еще больше возрастает. Мы и сейчас прилагаем усилия, для того чтобы найти сотрудников на определенные вакансии», - заявил он.
Директор «Америабанк» по инновациям и цифровизации Артем Шамцян, в свою очередь, добавил, что элемент автоматизации говорит о том, что возникает возможность переобучить кадровые ресурсы на новые нужды, поскольку банк сейчас испытывает острую надобность в бизнес-аналитиках, проектных менеджерах, протект-менеджерах, архитекторах и в других кадрах.
«Цифровизация не является самоцелью. Это просто дешевле и для клиентов, и для банка», - заключил он.