Անհասկանալի է, թե որտեղից են ՀՀ իշխանությունները վերցրել 7 տոկոս տնտեսական աճի թվերը։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 2-ին, 2022 թվականի պետական ​​բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը՝ դիմելով էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանին։
«Որտեղի՞ց այդ 7 տոկոսը։ Այդ գումարներն ակնկալում եք Ամուլսարի հանքի շահագործումի՞ց, թե՞ ակնկալում եք, որ հայ-թուրքական սահմանի բացման արդյունքում կսկսվի տնտեսական աճ։ Եթե երկրորդը, ապա կխնդրեմ հստակեցնել՝ գնահատել եք արդյոք հայ-թուրքական սահմանի բացումից տնտեսական ազդեցությունը»,-հարց ուղղեց Խաչատրյանը։
Քերոբյանն իր հերթին հայտարարեց, որ հայ-թուրքական սահմանի հնարավոր բացումը հաշվի չի առնվել կանխատեսվող տնտեսական աճի մեջ։ Խոսելով Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործման հնարավոր վերսկսման մասին՝ նախարարը նշեց, որ դա, ամեն դեպքում, ժամանակ է պահանջում։ «Եթե նույնիսկ բոլոր խնդիրները լուծվեն, եւ հանքը վերադառնա շահագործման ռեժիմի, լավագույն դեպքում 12 ամիս կպահանջվի: Այժմ սպասում ենք քրեական գործի արդյունքներին։ Սրանից են կախված Ամուլսարի հարցի հետագա քննարկումները»,-նշեց նախարարը։

It is not clear where the Armenian authorities got the 7% economic growth figures from. Artur Khachatryan, an MP from the ruling majority “Civil Contract” Faction, stated this at Tuesday’s parliamentary standing committees’ joint debates on Armenia’s draft state budget for 2022—and addressing the Minister of Economy Vahan Kerobyan.
"Do you expect that money from the operation of the Amulsar [gold] mine? Or do you expect that economic growth will start as a result of the [re]opening of the Armenian-Turkish border? If the latter, then please clarify whether you have assessed the economic impact of the [re]opening of the Armenian-Turkish border," Khachatryan asked.
Kerobyan responded that the possible reopening of the Armenian-Turkish border was not taken into account in the projected economic growth.
And speaking about the possible resumption of operations at the Amulsar gold mine, the minister noted that this, at any rate, requires time.
"Even if all the issues are solved and the [gold] mine returns to the operation mode, 12 months will be required at best. Now we are waiting for the results of the criminal case. Further discussions on the Amulsar issue depend on this," the minister said.