ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի եւ Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպման արդյունքներով հանդես են եկել հայտարարությամբ։
Համաձայն հայտարարության՝ նոյեմբերի 10-ին համանախագահները Փարիզում առանձին հանդիպել են Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի եւ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։ Համանախագահներն ընդունել են արտգործնախարարներին համատեղ հանդիպման ժամանակ, որը բացել է Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանը։
«Հանդիպումներին մասնակցել է նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը։ Համանախագահները եւ արտգործնախարարները Նյու Յորքում շարունակել են իրենց քննարկումները դեէսկալացիայի մի շարք հնարավոր միջոցառումների եւ այս գործընթացում հաջորդ քայլերի վերաբերյալ, ներառյալ ապագա հանդիպումներն այս ձեւաչափով եւ համանախագահների առաջարկվող այցը տարածաշրջան: Համանախագահները եւ նախարարները քննարկել են նաեւ նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության մեջ ստանձնած պարտավորությունների կատարման կարգավիճակը։
Համանախագահները վերահաստատել են հումանիտար հարցերում առաջընթացի կարեւորությունը, ներառյալ՝ կալանավորների, ականազերծման, անհայտ կորածների, տեղահանվածների կամավոր վերաբնակեցման եւ պատմամշակութային վայրերի պաշտպանության հարցերը, եւ կողմերին կոչ են արել ապահովել միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների անսահմանափակ հասանելիություն: Համանախագահները նաեւ ընդգծել են հրահրող հռետորաբանություն եւ սադրիչ գործողություններ թույլ չտալու կարեւորությունը։
Համանախագահները նոյեմբերի 10-ին եւ 11-ին հանդիպել են Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության եւ Ելիսեյան պալատի ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի քննարկեն Լեռնային Ղարաբաղին առնչվող կամ դրանց հետեւանքով առաջացած բոլոր հարցերի համապարփակ լուծումներ գտնելու համար կողմերին օգնելու նրանց շարունակական ջանքերը՝ իրենց մանդատի համաձայն»։

The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Andrew Schofer of the United States of America, Igor Khovaev of the Russian Federation, and Brice Roquefeuil of France) released a statement on the meeting of Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov. The statement reads as follows:
“The Co-Chairs met separately in Paris with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on November 10. The Co-Chairs hosted both Foreign Ministers at a joint meeting, which was opened by French Foreign Minister Jean-Yves Le Drian.
The Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (PRCiO) Andrzej Kasprzyk also participated in the meetings. The Co-Chairs and Foreign Ministers continued the discussions begun in New York on a number of possible deescalatory measures and next steps in the process, including future meetings in this format and the Co-Chairs’ proposed visit to the region.
The Co-Chairs and the Ministers also discussed the status of the implementation of the commitments made in the November 9 trilateral statement. The Co-Chairs reiterated the importance of making progress on humanitarian issues — including, inter alia, detainees, demining, missing persons, voluntary resettlement of displaced persons, and protection of historic and cultural sites — and called on the sides to provide unrestricted access to international humanitarian organizations.
The Co-Chairs also stressed the importance of avoiding inflammatory rhetoric and provocative actions.
The Co-Chairs met with representatives of the French Ministry of Foreign Affairs and the Elysee on November 10 and 11 to discuss their ongoing efforts to help the sides find comprehensive solutions to all remaining issues related to or resulting from the Nagorno-Karabakh conflict in accordance with their mandate.”