Եվրոպական երկրներն իրենք են ստեղծել պայմաններ միգրանտների հոսքի համար, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ մեկնաբանելով իրավիճակը լեհ-բելառուսական սահմանին փախստականների կապակցությամբ, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
«Նրանք ինքներն են մեղավոր: Ես ասել եմ՝ ինչու. ե՛ւ քաղաքական, ե՛ւ ռազմական, ե՛ւ տնտեսական նկատառումներով: Իրենք են ստեղծել պայմաններ, որ հազարավոր ու հարյուր հազարավոր մարդիկ մեկնեն Եվրոպա: Եւ այժմ փնտրում են մեղավորներ, որպեսզի ազատվեն տեղի ունեցող իրադարձությունների պատասխանատվությունից»,-ասել է երկրի ղեկավարը «Ռոսսիա 1» հեռուստաալիքի «Մոսկվա: Կրեմլ: Պուտին» հաղորդաշարի եթերում:
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը չունի որեւէ առնչություն այդ ճգնաժամի հետ, իսկ ՌԴ հասցեին հնչող բոլոր մեղադրանքները խնդիրներն ուրիշներին վերագրելու ցանկություն են:
Նոյեմբերի 8-ին փախստականների մեծաքանակ խումբը՝ հիմնականում քրդեր, ուղղվել է դեպի Բելառուս-Լեհաստան սահման: Սահմանին լեհական արգելապատնեշի առջեւ կանգ է առել շուրջ 2 հազար փախստական, այդ թվում՝ զգալի թվով կանայք եւ երեխաներ: Նրանք տարերային վրանային ճամբար են հիմնել Գրոդնենսկի շրջանի «Բրուզգի» անցակետի հարեւանությամբ: Լեհ ուժայինները նրանց թույլ չեն տալիս, սակայն միգրանտները ձեռնքրկել են արգելապատնեշը հաղթահարելու փորձեր:

Европейские страны сами создали условия для притока мигрантов, заявил президент России Владимир Путин, комментируя ситуацию с беженцами на польско-белорусской границе, передает РИА Новости.
«Они сами в этом виноваты. Я сказал, почему: и по политическим, и по военным, и по экономическим соображениям. Сами создали условия того, чтобы тысячи и сотни тысяч людей поехали. А теперь ищут виновных, чтобы снять с себя ответственность за происходящие события», — сказал глава государства в эфире телеканала «Россия 1» в программе «Москва. Кремль. Путин».
Он подчеркнул, что Россия не имеет «абсолютно никакого отношения» к этому кризису, а все обвинения в ее адрес — «желание перевести проблемы с больной головы на здоровую».
Восьмого ноября многочисленная группа беженцев, в основном курдов, направилась к границе Белоруссии с Польшей. Перед польскими заграждениями на границе остановились около 2 тысяч беженцев, в том числе значительное количество женщин и детей, они разбили стихийный лагерь недалеко от пункта пропуска «Брузги» в Гродненской области. Польские силовики их не пропускают, мигранты предпринимали попытки преодолеть заграждения.