ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները խորապես մտահոգված են հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով վերջին միջադեպերով։ Այս մասին ասվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ), Իգոր Խովաեւի (ՌԴ) եւ Բրիս Ռոկֆուեի (Ֆրանսիա) հայտարարության մեջ։
«Համանախագահները կողմերին կոչ են անում անհապաղ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել իրավիճակի դեէսկալացիայի համար։ Նրանք նաեւ կոչ են անում կողմերին զերծ մնալ հրահրող հռետորաբանությունից ու սադրիչ գործողություններից եւ լիովին կատարել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության եւ հրադադարի մասին համատեղ համաձայնեցված այլ պայմանավորվածությունների համաձայն ստանձնած պարտավորությունները։
Վերջերս լարվածության ուժեղացումն ընդգծում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված կամ դրանից բխող բոլոր չլուծված խնդիրների համաձայնեցված, համապարփակ եւ կայուն լուծման անհրաժեշտությունը։ Համանախագահները կողմերին կոչ են անում հիմնվել Նյու Յորքում եւ Փարիզում համանախագահների հովանու ներքո կայացած՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների համատեղ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված առաջընթացի վրա՝ շարունակելով մասնակցությունը անմիջական երկխոսությանը, որն ուղղված է տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության եւ բարգավաճման աջակցությանը»:

Сопредседатели  МГ ОБСЕ глубоко обеспокоены недавними инцидентами вдоль армяно-азербайджанской границы.  Об этом говорится в заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ Эндрю Шофера (США), Игоря Ховаева (РФ) и  Бриса Рокфуэ (Франция)
«Сопредседатели призывают стороны немедленно предпринять конкретные шаги по деэскалации ситуации. Они также призывают стороны воздерживаться от подстрекательской риторики и провокационных действий и полностью выполнить обязательства, взятые на себя в соответствии с заявлением от 9 ноября и другими совместно согласованными договоренностями о прекращении огня.
Недавнее усиление напряженности подчеркивает необходимость согласованного, всеобъемлющего и устойчивого урегулирования всех остающихся вопросов, связанных с нагорно-карабахским конфликтом или возникших в результате него. Сопредседатели призывают стороны развивать прогресс, достигнутый в ходе совместных встреч министров иностранных дел Армении и Азербайджана, проведенных под эгидой сопредседателей в Нью-Йорке и Париже, продолжая участвовать в прямом диалоге, направленном на содействие  безопасности, стабильности и процветанию в регионе».