Ընկերությունը մշակում է օդանավակայանների ու այլ ծայրահեղ կարեւոր ենթակառուցվածքների պաշտպանության միջոցներ անօդաչու թռչող սարքերի ոչ միտումնավոր հարձակումներից ու պատահական ներխուժումներից խուսափելու համար, հաղորդում է Axios-ը:
Դրոնները երկրին հետեւելու, ապրանքներ առաքելու եւ հասարակ հետազոտություններ կատարելու մատչելի եւ պարզ միջոցներ են, սակայն պետք է փնտրել մեթոդները, որոնք կկանխարգելեն դրանց հայտնվելն այնտեղ, որտեղ չպետք է լինեն:
Հոկտեմբերին հրապարակված հետախուզական փաստաթղթերը վկայում են, որ անցած տարի Փենսիլվանիայում ենթակայանի վրա հարձակման ժամանակ օգտագործվել է փորք անօդաչու սարք, որը գրանցել է էլեկտրացանցի դեմ անօդաչուի կիրառման առաջին դեպքը:
Դրոնները բազմիցս դիտարկվել են օդանավակայանների մերձակայքում, որտեղ դրանք կարող են խոչընդոտել թռիչքներին ու վայրէջքներին: 2018 թվականին այդպիսի միջադեպերից մեկի արդյունքում Լոնդոնի օդանավակայան Հաթվիքը փակվել է երկու օրով, իսկ հոկտեմբերին սաուդյան օդանավակայանի վրա անօդաչուի հարձակման հետեւաքնով վիրավորվել է 10 մարդ:
«Մեր օրերում դրոններն ամենապարզ միջոցն են անվտանգության համակարգը կոտրելու համար»,-ասում է դրոններից պաշտպանությամբ զբաղվող Dedrone ընկերության գործադիր տնօրենը:
Ընկերությունը հայտնաբերել է, որ ԱՄՆ-ում 2019-2020 թվականներին ինն ընտրված օբյեկտների նկատմամբ դրոնների չարտոնագրված մուտքն ավելացել է 2017 տոկոսով, եւ այդ թիվը գնալով մեծանում է:
Dedrone-ի պաշտպանության առաջին գծում են սենսորները, որոնք ունակ են որսալ դրոնների հետ կապի համար օգտագործվող ռադոիազդանշաններմ ու կառավարել դրանք ռադարների կամ վիզուալ պատկերների միջոցով:
Պետական կազմակերպությունների համար, որոնք պետք է պաշտպանեն կարեւոր ակտիվները, Dedrone-ն առաջարկում է սարքեր, որոնք ստեղծված են դրոնների օգտագործած հաճախականությունը ճնշելու համար, որոնք կարող են չեզոքացնել կամ անգամ հետ ուղարկել անօդաչուները:

Компании разрабатывают способы защиты аэропортов и другой критически важной инфраструктуры от случайных вторжений и преднамеренных атак беспилотных летательных аппаратов, передает Axios.
Дроны предоставляют дешевые и простые способы наблюдения за землей, доставки товаров и простых исследований. Но по мере их распространения все большее значение будет приобретать поиск метода, который предотвратит их попадание туда, куда им не следует.
Документы разведки, опубликованные в октябре, указывают на то, что в прошлом году при попытке атаки на подстанцию в Пенсильвании был использован небольшой беспилотник типа квадрокоптера - это был первый известный случай, когда беспилотник был использован против электросети.
Дроны неоднократно наблюдались возле аэропортов, где они могут мешать взлетам и посадкам. В результате одного из таких инцидентов  в 2018 году лондонский аэропорт Гатвик был закрыт на два дня, а в октябре в результате атаки беспилотника на саудовский аэропорт были ранены 10 человек.
«В наши дни дроны - самый простой способ взломать систему безопасности», - говорит Аадитья Девараконда, генеральный директор компании Dedrone, занимающейся защитой от дронов.
Компания обнаружила, что несанкционированный доступ дронов к девяти выбранным объектам США в период с 2019 по 2020 год увеличился на 217%, и с тех пор это число только увеличилось.
Первая линия защиты Dedrone - это датчики, способные улавливать радиочастотные сигналы, используемые для связи с дроном и управления им, либо с помощью радаров или визуальных изображений. «Это может прояснить стратегию и то, как они будут размещать персонал службы безопасности в таком месте, как аэропорт», - говорит Девараконда.
Для государственных организаций, которым необходимо защитить важные активы, Dedrone предлагает машины, которые могут подавлять частоты, которые используют дроны для работы, которые могут нейтрализовать или даже повернуть их вспять.
Девараконда опасается, что настоящих изменений не произойдет, пока не появится дрон, который спровоцирует события подобные теракта 11 сентября 2001 года. «Если какой-то плохой человек захочет это сделать, - говорит он, - это очень просто».