Այն բոլոր զինծառայողները, որոնք վայր են դրել զենքը եւ հանձնվել գերության եւ քննությամբ կպարզվի դա, նրանց նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվելու ամենայն հավանականությամբ եւ դա իմ ասածը չի, օրենքի պահանջն է: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 7-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Հիշեցնենք, որ համացանցում տեսանյութ է հայտնել, որտեղ երևում է, թե ինչպես է Ալեն Սիմոնյանը մի զրույցի ժամանակ ասում, որ «էդ գերիներն իմ համար արդեն չկան»։
«Բանակցային պրոցեսում մենք մշտապես այդ հումանիտար հարցը բարձրացրել ու բարձրացնելու ենք: Ես ականատես եմ եղել, որ մեր գործընկերները նստում, հետազոտւմ են, թե իմ բանակցային գործընթացի ընթացքում ես որ հանդիպման ժամանակ ինչ հարց եմ բարձրացրել: Պետք է վստահեցնեմ, որ բոլոր մեր քննարկումների ժամանակ այդ հարցը բարձրացվել է եւ ոչ միայն իմ կողմից եւ շարունակելու է բարձրացվել: Բայց այն մարդիկ, որոնք չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունը, զենքը վայր են դրել ու հանձնվել են գերի... ես տեսնում եմ նաեւ, որ ֆեյսբուքում այդ «հերոս» բառը բավականին արժեզրկվել է, բոլորի նկատմամբ  հավասար սանդղակ կիրառելու պատճառով:
ՀՀ բանակում կան բազմաթիվ հերոս տղաներ, նրանք շատ են, նրանք մեր հպարտությունն են, բայց, ցավոք, կան զինվորներ և սպաներ, որոնք իրենց պարտականությունը չեն կատարել և հայտնվել են գերության մեջ»,-հայտարարեց ԱԺ նախագահը:
Լրագրողի դիտարկմանը, թե ինչու է կանխակալ վերաբերմունք ձևավորել, եթե նախաքննությունը դեռ չի ավարտվել, Ալեն Սիմոնյանը պատասխանեց. «Ես կանխակալ վերաբերմունք չեմ ձևավորել, ես ասում եմ, որ ՀՀ օրենքը, նաև վարչապետն է դրա մասին խոսել ԱԺ ամբիոնից, որ քրեական օրենսգիրքը նախատեսում է՝ նման դեպքերում պետք է պատասխանատվություն լինի։ Այդ պատասխանատվությունը կրելու են այն բոլոր մարդիկ, որոնք օրենք են խախտել և ՀՀ սահմանը պաշտպանելու փոխարեն նախընտրել են հանձնվել»։

A criminal case will be filed, most likely, against all the servicemen who laid down their weapons and surrendered to captivity, and the investigation will find this out; and this is not what I say, it is a requirement of the law. The speaker of the National Assembly (NA) of Armenia, Alen Simonyan, told this to reporters at the NA Tuesday.
As reported earlier, a video has been posted on the internet where, during a conversation, Simonyan says that those captive soldiers no longer exist for him.
"We have always raised and will continue to raise this humanitarian issue in the negotiation process. I have witnessed our partners sit down, study what question I have raised during which meeting during my negotiation process. I must assure [you] that this issue has been raised during all our discussions, and not only by me, and will continue to be raised. But the people who did not do their [military] service duty, laid down the arms and surrendered as captive... I also see that the word 'hero' has lost a lot of value on Facebook because of applying an equal [respective] ‘scale’ to everyone.
There are many heroic boys in the Armenian army, they are many, they are our pride. But, sadly, there are soldiers and officers who did not fulfill their duty and ended up in captivity," the NA Speaker stated.
And when asked by a reporter why he has formed a prejudiced attitude when the respective investigation is not over yet, Simonyan responded: " I have not formed a prejudiced attitude. I say that the law of Armenia, as well as the Prime Minister spoke about it from the NA tribune that the Criminal Code stipulates that there should be accountability in such cases. That accountability will be borne by all the people who broke the law and preferred to surrender instead of protecting the border of Armenia.”.