Ադրբեջանին հայկական տարածքով միջանցք չի տրամադրվելու: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 8-ին, ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Արթուր Ղազինյանի հարցին։
Պատգամավորը, մասնավորապես, միջպետական ​​փոխադրումների կազմակերպման չորս չափորոշիչ է թվարկել, որոնց առկայությունը բացառում է որեւէ «միջանցքային» տրամաբանություն: «Դա հայ սահմանապահների առկայությունն է սահմանին, մաքսային հսկողությունը հայ մաքսավորների կողմից, նշված ճանապարհին ցանկացած միջադեպի հետաքննությունն է հայ իրավապահների կողմից եւ Հայաստանի պետբյուջեի միջոցների հաշվին բոլոր հնարավոր հաղորդակցությունների կառուցումը», - պարզաբանեց պատգամավորը։
Փաշինյանն իր հերթին հայտարարեց, որ այս բոլոր չափանիշները պահպանվելու են, թեեւ առաջինի վերաբերյալ որոշակի վերապահումներ ունի. «Օրինակ, հայ-իրանական սահմանին հայ սահմանապահներ չկան։ Մնացած դեպքերում ամեն բան ձեր թվարկած գործոններին համապատասխան կլինի։ Սյունիքի մարզով ճանապարհը պետք է անցնի Հայաստանի ինքնիշխանության ներքո եւ գործի ՀՀ օրենսդրության շրջանակներում», - ասաց կառավարության ղեկավարը՝ հավելելով, որ այս պայմանը վերաբերում է նաեւ երկաթուղային ճանապարհին։
Վարչապետի խոսքով՝ ներկայումս քննարկվում են ավտոմոբիլային երթուղիների եւ հաղորդակցությունների բացման մի քանի տարբերակներ։ Ինչ վերաբերում է երկաթուղուն, ապա խոսքը Երասխ-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ գծի մասին է։ Փաշինյանը հույս հայտնեց, որ քննարկումների ընթացքում կկարողանան արագ որոշումների եւ որոշակի կոնսենսուսի հասնել։ Նա հավելել է, որ Հայաստանի տարածքով անցնող երթուղիների հատվածները կվերականգնվեն Հայաստանի պետական ​​բյուջեի միջոցների հաշվին։

Никакого коридора Азербайджану через армянскую территорию предоставляться не будет. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе правительственного часа заявил 8 декабря премьер-министр республики Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата от оппозиционного блока «Армения» Артура Казиняна.
Депутат в частности перечислил четыре критерия при организации межгосударственных перевозок, наличие которых исключает всякую «коридорную» логику.  «Это наличие армянских пограничников на границе, таможенный контроль со стороны армянских таможенников, расследование армянскими правоохранителями любых инцидентов на указанной дороге, и строительство всех возможных коммуникаций из средств государственного бюджета Армении», - пояснил парламентарий.
Пашинян в свою очередь заявил, что все эти критерии будут соблюдаться, хотя к первому у него и имеются определенные оговорки. «Например, на армяно-иранской границе стоят не армянские пограничники. В остальном все будет в соответствии с перечисленными вами факторами. Дорога через Сюникскую область должна проходить под суверенитетом Армении и функционировать в рамках армянского законодательства», - сказал глава Правительства, добавив, что это условие касается и железной дороги.
По словам премьер-министра, сейчас обсуждается несколько вариантов открытия автомобильных маршрутов и коммуникаций. Что касается железной дороги, то речь идет о полотне Ерасх-Ордубад-Мегри-Горадиз.  Пашинян выразил надежду, что в ходе обсуждений им удастся достичь быстрых решений и определенного консенсуса. Он добавил, что участки маршрутов, пролегающие по армянской территории, будут восстановлены за счет средств государственного бюджета Армении.